С фойерверки, речи и музикална програма, включваща композицията на Джон Ленън "Imagin", официално започнаха Зимните олимпийски игри в Пекин. Китайският президент Си Цзинпин обяви Игрите за открити.
Традиционно атлетите на страните участнички дефилираха с националните флагове, но част от делегациите не включват дипломатическо представителство заради наложен бойкот.
В него участват САЩ, Великобритания, Канада, Австралия, Литва и други страни. Причината е нарушаването на човешки права в Китай.
Поради тази причина откриващата церемония на игрите не беше уважена от много световни лидери. Там обаче беше руският президент Владимир Путин. А преди церемонията Москва и Пекин излязоха с обща декларация срещу разширяването на НАТО.
Първата среща на живо между Си Цзинпин и Владимир Путин от началото на пандемията произведе стратегически документ със споделено искане - "Страните се противопоставят на по-нататъшното разширяване на НАТО и призовават Североатлантическия алианс да изостави идеологическите подходи от епохата на Студената война".
Така в началото на Олимпиадата Пекин официално застана до съюзника си в искането на Москва за гаранции в сферата на сигурността.
Едно от тях - Украйна, около която продължават да са струпани около 100 000 руски военни, да не се присъединява към НАТО.
Русия и Китай определят като дестабилизиращо влиянието на Вашингтон и настояват Западът да уважава "суверенитета, сигурността и интересите на други страни".
Сред сериозните притеснения в съвместното изявление е стратегическият договор между САЩ, Великобритания и Австралия, който предвижда Канбера да придобие флот от ядрени подводници. Според Москва и Пекин това заплашва сигурността в Азиатско-Тихоокеанския регион.
Изявлението засяга и редица други въпроси - от правилата на Световната търговска организация до тройното сътрудничество с Индия.
В един от параграфите Русия и Китай настояват за "международно управление на интернет", което да им гарантира "суверенното право да регулират националните сегменти" на световната мрежа.
Русия и Китай сключиха и сделка за доставка на руски природен газ за период от 30 години, което доведе до поскъпване на рублата и на акциите на руските енергийни компании.
Съгласно споразумението руската държавна компания "Газпром" ще доставя 10 милиарда кубически метра газ годишно на китайския енергиен гигант CNPC.
Договорът е за срок от 30 години, а доставките ще се осъществяват по нов тръбопровод, който ще свърже Далечния изток на Русия със североизточен Китай. Доставките трябва да стартират след две до три години, а синьото гориво ще бъде заплащано в евро, тъй като двамата лидери Владимир Путин и Си Цзинпин се договориха да работят във валути, различни от американския долар.
Русия вече изпраща газ до Китай чрез газопровода "Силата на Сибир". Той обаче не е свързан с тръби, подаващи газ към Европа, която е изправена пред покачващи се цени поради ограничените доставки - една от няколкото точки на напрежение на ЕС с Москва.
700 милиона лева от програма "Околна среда" на Европейския съюз са отделени за подобряване на качеството на въздуха в градовете, съобщи министърът на околната среда и водите Петър Димитров. Други 611 милиона лева от програмата са насочени към мерки за управление на отпадъците. Градовете допринасят за 70% от глобалните въглеродни емисии и затова са..
Няма да има разлика между България и Румъния по пътя им към Шенген. Това увери президентът Румен Радев и допълни, че чакаме позитивни новини на 12 декември. "Ние подехме, когато трябваше навреме да изкараме от тази летаргия нашите партньори, положението на България и Румъния в Шенген. Мога да кажа, че всички правителства си вършеха работата...
ПП-ДБ ще сезира още днес прокуратурата с искане за всеобхватна проверка на мотивите, с които правителството дава на ДПС да ползва имот-държавна собственост на столичната улица "Врабча". Това съобщи бившият министър на икономиката и настоящ депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов. Според него това е само един от примерите за овладяване на държавата от..
Руският министър на външните работи Сергей Лавров предупреди, че украинските атаки срещу Брянска област с американски ракети са "ясен сигнал", че Западът търси ескалация. "Файненшъл таймс": Първи украински удар с ATACMS по руска територия Русия твърди, че Украйна е обстрелвала района на Брянск с ракети ATACMS "Без американците е..
Няма основание за свикване на областен кризисен щаб заради проблемите с водоснабдяването. Това каза областният управител на Ловеч Дора Стоянова по повод искането на групата общински съветници от ПП– ДБ, които настояват за свикване на щаба и за създаване на временна парламентарна комисия, която да анализира проблемите с водоснабдяването и да..
Когато корабът потъва, не е най-важният въпрос кой ми открадна портмонето. Това каза пред БНР доц. Албена Танева, политолог и преподавател по Публична администрация в Софийския университет "Св. Климент Охридски". "В момента, в който започнат да се появяват, а те вече се появяват, ситуационни популистки формации, които ефектно раздават смели..
Финландия започна разследване на случая с прекъснати оптични кабели под Балтийско море. Финландското бюро за разследване предполага, че става въпрос за саботаж. Същите съмнения изрази и германската министърка на външните работи Аналена Бербок. Единият телекомуникационен кабел свързва Финландия с Германия. Подводен телекомуникационен кабел, свързващ..
Централата на ДПС на бул. "Александър Стамболийски" не е предоставена по реда за политическите партии. Тя е предоставена по договор за наем от 1996 г.,..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..
35 години по-късно демокрацията в България отново е в опасност. Това заяви пред БНР Първан Симеонов, "Галъп интернешънъл Болкан". Толкова са минали..