Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Антоанета Гатева:

Пациентите с метаболитен синдром са хора с фамилна обремененост за захарен диабет, сърдечно-съдови заболявания

Промяната в хранителния режим и физическата активност намаляват риска от развитие на метаболитен синдром

Доц. Антоанета Гатева
Снимка: Мая Данчева
"Повишаването на кръвната захар, дори и в не много високи стойности, понижаване в нивата на липидите в кръвта и на телесните мазнини значително увеличава риска човекът да получи сърдечно-съдов инцидент в последствие", каза за БНР доц. Антоанета Гатева, ендокринолог в Александровска болница в София.

По думите ѝ пациентите с метаболитен синдром са хора с фамилна обремененост за захарен диабет, сърдечно-съдови заболявания, с повишено телесно тегло.

"Въпреки че трябва да се има предвид, че е възможно да има метаболитен синдром и при хора, които формално имат нормално телесно тегло. За тях е характерно натрупването на мазнини предимно в коремната област, около вътрешните органи", допълни в предаването "Закуска на тревата" доц. Антоанета Гатева.

Според нея успешното лечение зависи от контрола на рисковите фактори.

"На първо място телесното тегло, редукцията на телесното тегло от 5 до 10 % от изходното, води до значително намаляване на риска от по-нататъшни съдови заболявания, захарен диабет. Освен това е необходимо независимо от това, че пациентът ще свали телесно тегло, ако не влязат в норма липидите и кръвната захар, в някои случаи се налага медикаментозно повлияване на нивата на холестерола, на артериалното налягане, което също води до повишение на сърдечно-съдовия риск".

За да се намали риска от развитие на метаболитен синдром е необходимо да променим начинът си на живот, хранителния режим и да имаме физическа активност.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Метаболитният синдром, свързан с коремния тип затлъстяване, е по-изразен при мъжете. При този тип затлъстяване, освен сериозните усложнения, се наблюдава и много сериозна картина на намален имунитет. Това обясни в интервю за БНР доц. Даниела Попова, началник на Клиниката по ендокринология, болести на обмяната и за лечение на метаболитни заболявания в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17