Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протест съпътства подновяването на църковните служби и ритуали

Църковни разногласия сред българската общност в Лондон

След повече от година отвори врати параклисът „Св. Йоан Рилски“ на българското посолство на Острова

Снимка: Веселин Паунов

След повече от година параклисът „Св. Йоан Рилски“ на Посолството на Република България в Лондон отвори врати и бе отслужена неделна литургия. Събитието обаче бе предшествано от напрежение. Поводът: обвинения, че досегашният ставрофорен иконом Симеон Илиев е бил отстранен неправомерно. Твърденията бяха отречени от Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний. След литургията, на която дойдоха много хора, имаше и протест пред посолството в подкрепа на отец Симеон.  

Отец Симеон заболява тежко след прекаран инсулт в края на 2020 година и не е в състояние да изпълнява задълженията си. Неговата съпруга не предава ключа от параклиса и той остава затворен, а през това време вярващите български християни в Лондон започват да търсят гръцки, сръбски и руски църкви.

Отец Симеон, за когото се твърди, че е дал много за параклиса в Лондон, живее от 30 години в посолството. След инсулта той получава достатъчно време да се възстанови. Българската православна църква обаче решава да го освободи поради невъзможността да изпълнява задълженията си. Това поражда негодувание сред някои представители на Българската православна църковна общност „Св. Йоан Рилски“ и граждани, защото смятат, че не е проявена човечност и милосърдие.

Радка Кукушева изразява огромното си разочарование от случилото се.

„В дните, в които живеем, смятам, че един човек, който е отдал живота си на Бог и е служил 30 години на българската общност, на всички християни в Лондон, не заслужава това отношение.“

Според Кукушева има „страшно неуредици в начина на прилагане на каноните от страна на владиката“. Тя е на мнение, че не е било подходено човешки спрямо отец Симеон.

Параклисът отвори врати в уречения час.

„Радвам се, че имаше множество народ, зажаднели през тази година“, споделя новоназначеният отец Добромир Димитров.

Ние сме тук, не за да го изместим. Ние сме тук да продължим неговото дело, което той е направил през тези 30 години“, пояснява свещеникът относно казуса с отец Симеон.

Според отец Добромир Димитров мотивацията за изпращането на новия екип идва от това, че в огромен град като Лондон трябва да има духовен живот.

„Знам, че очакванията към мен са много големи. Моята цел е да напълним отново този храм и да намерим нов храм. За съжаление, единствено ние, българите в Лондон нямаме собствен храм. Аз ще работя заедно с всички мои съмишленици и всички християни на Острова един ден ние да имаме собствен храм.“

С аргумента, че в деня на отварянето на параклиса вече е насрочен протест в подкрепа на отец Симеон, организаторът на протеста Емил Русанов, издател на вестник „Будилник“, изпрати писмо до посланик Марин Райков, който посредничи за решаването на казуса.

В писмото се казва, че трябва да се отмени литургията, защото се смята за провокация и „би могло да доведе до сблъсъци и жертви“. До сблъсъци и жертви не стигна. Пред посолството се събраха около 40-50 души. Подобно на новите служители в параклиса, които след литургията изпяха под прозореца на отец Симеон „На многая лета“, протестиращите по подобен начин поздравиха болния отец. Последва официално изявление от Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний по основните обвинения.

За това, че е уволнен, митрополит Антоний посочва, че отец Симеон е освободен от заеманата длъжност, но запазва сана си и благодатта на свещенството

За това, че отецът и семейството му са изгонени от свещеническото жилище в посолския комплекс, митрополит Антоний уточнява, че никога нито Епархийското ръководство, нито Българското Посолство е имало намерение да гони на улицата болния ставрофорен иконом Симеон Илиев. Напротив, от самото начало посланик Марин Райков в разговор с презвитера Лоте Илиева, съпругата на отеца, е заявил своята и на Българската държава готовност да бъде предоставено жилище, което да отговаря на нуждите и условията на болния свещеник. Жилището ще се ползва от отец Симеон дотогава, докогато му бъде предоставено социално такова от Община Уестминстър с всички полагащи му се условия и нужди, включително асистент, а процедурата е вече задействана. 

Относно това, че параклисът в българското посолство и жилището, полагащо се на служещия свещеник, са отнети незаконно, митрополит Антоний отбелязва, че параклисът и жилището са правомерно предоставени за ползване на канонично назначения свещеник на Българската православна църква.

Отец Симеон не е изхвърлен на улицата. Той и съпругата му са приели предложението на посланика да останат в друг апартамент на посолството. 

В крайна сметка миряните вече ще могат да идват в параклиса на посолството на литургии и други църковни обреди.

Снимки: Веселин Паунов



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Македонският въпрос е болката на Балканите

55 години след първото издание на книжния пазар отново излиза романът на Свобода Бъчварова "Литургия за Илинден". "Македонският въпрос е много болезнен, тежък, многостранен въпрос за България. Болката на Балканите ", каза пред БНР дъщерята на авторката – Елица Бъчварова, социолог и антрополог. "Това не е монопол на македонското движение...

публикувано на 22.07.24 в 11:05

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09