Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страхил Делийски: Разговорът в елита все по-малко интересува излъчващите този елит

В политическата комуникация е налице поведение „как да се направим на интересни пред другия“, така че той да се почувства „тъпо“, смята политологът

Страхил Делийски
Снимка: БГНЕС

Разговорът горе, в елита, започва все по-малко да интересува онези, които излъчват този елит. Това каза пред БНР политологът и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски” Страхил Делийски.

Тази тенденция не е от вчера, но ако продължи да се задълбочава, нашата политическа система ще види все повече проблеми, а това не е добре нито за нас долу, нито за тези горе, изтъкна Делийски.

Усмивката и бодростта, които излъчва премиерът, са в контекста на вълната на позитивното мислене, той комуникира с определена публика, която харесва това, посочи Страхил Делийски.

„Това е техният човек, той комуникира с тях, те са доволни. Тази публика харесва това. Другата публика, по-традиционната, която не обича този тип оптимисти, която е свързана с избиратели, които не гласуват за промяната, тази публика харесва другия, хладния, олд скуул тон. Те играят за различни публики.

Големият проблем е, че българското общество в неговата съвкупност е толкова разбито, разделено, различни публики помежду си дори не си говорят и става трудно на която и да е политическа фигура да формулира смислено съобщение, което да достига до повече хора от шепата негови фенове“, подчерта Делийски.

Относно комуникацията между властите напоследък политологът предложи различни прочити.

Единият е свързан със специфичен начин на общуване на институциите – когато формалните отношения са развалени през годините и лицата начело на съответните институции решават да влязат в лични контакти, за „да оправят неформално“ тези отношения.

Вторият възможен прочит според Делийски е свързан „със специфичния начин на разбиране на институционалната роля на различните агенти“.

Той е по-скоро инфантилен, отколкото нещо по-различно.“

Политологът онагледи ситуацията с отделните участници в комуникационния процес, като я наподоби на картината на Иля Репин „Запорожките казаци пишат писмо до турския султан“ и мислят по думите му „как да се направим на интересни пред другия“, така че той да се почувства „тъпо“ и го няма усещането, че „те, като представители на формални институции, освен помежду си, комуникират с всички нас“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19
Руслан Трад

Руслан Трад: Създаде се фалшиво впечатление, че войната в Сирия е приключила

"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР   Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила  на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..

публикувано на 30.11.24 в 13:30