Премиерът Кирил Петков се яви днес на разпит във Върховната касационна прокуратура, където беше призован да повтори пред разследващите имената, които е споменал по време на срещата си с главния прокурор Иван Гешев в петък, за които, според Петков, се знае, че са извършили престъпления, но прокуратурата не ги разследва. На разпит беше и началникът на кабинета на премиера .Лена Бориславова
Както беше анонсирал, Петков донесе на разпитващите го прокурори публикации.
На пристигане - малко преди 12 часа, във ВКС Петков направи коментар, че в папката, която носи, има публично известни материали, свързани с хора, „които извършили престъпления, но прокуратурата не е предприела действия“. Той каза, че ще предостави материали на разследващите, а по-рано посочи, че ще задава въпроси за разследвания, за които дотук няма информация какво се е случило. В списъка от папката са били добавени и нови имена. Сред тях и на Младен Михалев – Маджо.
Повечето време от близо двата часа, които Петков е прекарал при прокурорите, е преминал в описване на публикациите, които той е донесъл - за 19 случая.
Премиерът определи като политически пиар призоваването му от прокуратурата. Той остана около 2 часа при разследващите, на които е предоставил материали за 19 лица, за които в обществото има съмнения, че са замесени в корупционни схеми.
И Петков, и Бориславова отказаха да изброят всички имена от публикациите пред медиите, но все пак няколко станаха ясни: "Даки, Маджо, имаме и Петьо Еврото“.
„Има и публикации, свързани с личността на господин Делян Пеевски“.
В описване на предоставените от Петков медийни публикации е преминала по-голямата част от разпита му, на който са присъствали двама прокурори.
Очакванията са, че - след като министър-председателят на държавата е сезирал прокуратурата, ще има нова проверка и обществеността ще научи какво е установило държавното обвинение, посочи Петков.
"Моята критика и тази на "Продължаваме промяната" е, че не сме доволни от свършеното от Иван Гешев като главен прокурор. Цялото общество би се радвало да получи неговата оставка", каза още Петков, който отрече обаче това да е намеса в работата на прокуратурата.
На въпрос допустимо ли е изпълнителната власт да анонсира разследвания, да говори за обвинения и обиск и как ще коментира твърденията на прокурори, че се оказва политически натиск върху тях, премиерът отговори, че уважава разделението на властите и че всъщност въпросите, които задава е защото обществото очаква резултати.
"Разделението на властите е нещо, на което аз много държа и много уважавам. Единственото, което фокусирам тук с този разговор и с днешното ми идване, е, че обществото очаква справедливост, очаква прокуратурата да си върши работата и всички ние имаме големи въпросителни дали това се е случвало до този момент и дали главният прокурор е правил всичко в неговите правомощия да се достигне това ниво на справедливост, което всички ние очакваме".
Ето какви според Кирил Петков са приемливите срокове, в които трябва да има някаква реакция на прокуратурата след предоставените материали:
"Ами, това, което ние всички трябва да видим, е, че справедливостта е постигната и че никой няма над закона. Колко време? Има разделение на властите. Аз не мога да им поставям срокове, но това, което очаквам от тях, е наистина да почнат да си вършат работата и наистина да се занимават с казуси, които имат огромно обществено значение, казуси, които са свързани с корупция, казуси, които са свързани с други потенциални престъпления. Аз не съм обвинителен орган, не мога да кажа дали някой е виновен или не, но това, което мога да кажа е, че обществото се интересува".
По-рано Петков коментира и днешните думи на президента, че разпитът е форма на институционално изнудване.
Премиерът каза, че не вижда в това институционален натиск или изнудване, а по-скоро проява на безпомощност на прокуратурата, която очаква някой да ѝ предостави информация за случаи, за които сама трябва да знае.
„Една прокуратура…би трябвало сама да се самосезира по публични данни, това е част от техните задължения. Ако имат нужда от помощ, тук съм да го представя“, каза Петков, според когото няма натиск, а „излишен пиар“.
„Аз съм от друга страна доволен, че тези имена, които винаги досега са били говорени в кулоари, в коридори и в журналистически разследвания, никога не сме ги чули официално от прокуратурата. Сега се надявам те да направят всичките действия, след като министър-председателят им го носи на крака“, посочи още Петков.
След министър-председателя в 15 часа за разпит в прокуратурата дойде и началникът на кабинета му Лена Бориславова. Тя е призована, защото е присъствала на разговора на премиера с Иван Гешев.
Бориславова дойде само с едно листче и каза, че носи списък с имена. Потвърди две политически имена, които са в този списък - на депутата Делян Пеевски и на бившия министър-председател Бойко Борисов и отказа да каже другите.
Не беше наясно какво очакват от нея от държавното обвинение, но разказа, че всъщност темата за списъка с хора, заради които днес се провеждат тези разпити, не е била акцент в разговора на премиера с главния прокурор в понеделник.
Препоръча да попитаме държавното обвинение защо няколко дни по-късно е съобщил за него и е предизвикал тези разпити.
В коментар по повод призоваването си Кирил Петков по-рано декларира, че с удоволствие ще свидетелства, но и ще пита прокурорите за случаи като „Барселонагейт“, „Мата Хари“, „Осемте джуджета“, магистралите, Българската банка за развитие и други.
„Всичките тези въпроси са доста важни, защото те са общоизвестни. Аз лично не съм запознат до този момент за конкретни действия, които са резултирали в потенциални обвинения. Като искаме да имаме работещо правосъдие, ние всички е хубаво да бъдем информирани какви са действията, които прокуратурата взима по тези важни казуси.
Ще направим списък от всички публикации, свързани с всички тези известни лица. Този списък ще бъде предоставен на прокуратурата, просто за да е ясно, че това са важни теми за обществото. И всичките тези публикации е хубаво да не останат във въздуха, а да има реакция в рамките на закона, ако прокуратурата реши, че това е най-добре. Разбира се, те са независим орган. Това си е тяхно решение“, каза Кирил Петков.
Вчера стана ясно, че обяснение по прокурорската проверка, по която са призовани Петков и Бориславова, е дал главният прокурор Иван Гешев като човекът, подал сигнал за твърденията на министър -председателя.
Има нормативна пречка, свързана с биогоривата, която може да остави България без бензин от 1-ви март и с много намалено количество доставки . Това каза пред БНР Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация, като уточни: "Ако не бъдат взети мерки от Народното събрание, това вероятно ще се случи". По думите му..
Под временното председателство на Росен Желязков от ГЕРБ парламентарната Правна комисия включи в дневния ред на първото си заседание предложения за промени в Изборния кодекс и в Закона за вероизповеданията. Така планираните първоначално три проектозакона за промени в Закона за съдебната власт, ще се гледат последни. Трите законопроекта са на..
Пред БНР Асен Василев от "Продължаваме промяната" призова бюджетът да не става заложник на преговорите за кабинет: "Изключително е важно държавата да има бюджет, за да може да работи бизнесът и хората и да има предвидимост. Правителството изпълнява бюджета или го внася, ако е служебно или редовно, но няма как бюджетът на държавата да е..
Гледам на проекта за промени в Закона за защита на класифицираната информация (ЗЗКИ) като за опит да се сондира доколко обществото е готово да се дадат повече правомощия на спецслужбите. Това коментира проф. Николай Радулов, бивш главен секретар на МВР и депутат от МЕЧ, в интервю пред БНР. Предложените промени вече не се откриват на..
На 96-годишна възраст почина емблемата на френската крайна десница Жан-Мари льо Пен, предаде АФП, позовавайки се на съобщение на семейството му. Льо Пен е основател на крайнодесния Нацонален фронт и негов председател до 2011 г., когато на поста го наследява дъщеря му Марин льо Пен. Жан-Мари льо Пен е и дългогодишен евродепутат – последният му..
Полицията в Кюстендил разреши криза с психично болен мъж, избягал от лечебно завадение и обявен за общодържавно издирване. Той вече е върнат в заведението, където ще продължи лечението му. Мъжът е на 46 години. Бил е обявен за издирване с категория "отклонил се от здравно заведение" след наложена му мярка принудително лечение. След като е..
Преговорите за съставяне на правителство на този етап още не са подновени, след като в края на миналата седмица от ГЕРБ-СДС обявиха, че ги прекратяват заради нежеланието на "Демократична България" да приеме номинацията на Росен Желязков за бъдещ премиер. Пред БНР Манол Генов от "БСП- Обединена левица" потвърди, че на този етап нямат покана..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
Темпото на преговорите е съобразено със сакралната дата 16-и януари , когато ще бъде избран Борислав Сарафов за главен прокурор, което дава спокойствие..