Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да се включат програми ,които помагат на децата да изградят успешни стратегии за справяне с трудностите

Мария Чомарова: Децата не могат да намерят своята амбиция да продължат напред

Българското училище трябва да развие емоционална интелитентност към психичното здраве

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Днешният, съвременният проблем в Covid ситуацията е, че децата изпадат от тонус, развиват депресивни симптоми", посочи пред БНР психоаналитикът Мария Чомарова по повод кръгла маса на фондация "Асоциация Анимус" за посттравматичният стрес от Covid - 19 , уменията от училището до “целия живот”.
"Децата имат проблем да намерят своя интерес, да намерят своята амбиция, да продължат напред. Това да нараняваш себе си или другите - това са стратегии за справяне с болката, с психичната болка...Когато човек не знае как да се справя с тези свои болки, иска да ги прехвърли към някой друг, защото не можеш сам да се справиш с болката, завистта, ревността...Това сочат и последните примери на бой между ученици.

Затова българското училище трябва да развие емоционална интелитентност към психичното здраве, освен конвенционалната интелигентност,  затова как да общуваме с другите и как да овладяваме тези свои трудни чувства на загуба, болка, гняв...", посочи още Чомарова, директор на фондация "Асоциация Анимус".

"Съвременните образователи модели вече от 20 години в света прилагат специални часове за развитие на емоционалната интелигентност и промоция на психичното здраве. Дори в онлайн обучение има програма за деца от 9 до 11 години в тази посока. Тук не става въпрос за кризисна интервенция . Става въпрос да има цялостен училищен подход от 5 до 16 годишна възраст.

Това са програми, които помагат на децата да изградят и да автоматизират в бъдеще успешни стратегии за справяне с трудностите.

Защото животът ни сблъсква не само с интелектуални предизвикателства. Даже бих казала, че те са най-малката житейска трудност. Защото, ако човек е психически здрав, креативен, сдържан, спокоен, то той би се справил с всякакъв проблем. Тези програми помагат на децата и ги учат как да търсят помощ, как да се справят с промяна, със загуба, включително и смърт. Децата какво правят, ако не могат да се справят и как да се почувстват по-добре  - като посягат към алкохола,  дрога, но това добра стратегия ли е- не. Тя наранява тази стратегия тях, но и всички около тях", поясни още Чомарова.

По думите на Мария Чомарова час по емоцианолна интелигентност трябва да влезе в учебния план.

 Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20