Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да се включат програми ,които помагат на децата да изградят успешни стратегии за справяне с трудностите

Мария Чомарова: Децата не могат да намерят своята амбиция да продължат напред

Българското училище трябва да развие емоционална интелитентност към психичното здраве

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Днешният, съвременният проблем в Covid ситуацията е, че децата изпадат от тонус, развиват депресивни симптоми", посочи пред БНР психоаналитикът Мария Чомарова по повод кръгла маса на фондация "Асоциация Анимус" за посттравматичният стрес от Covid - 19 , уменията от училището до “целия живот”.
"Децата имат проблем да намерят своя интерес, да намерят своята амбиция, да продължат напред. Това да нараняваш себе си или другите - това са стратегии за справяне с болката, с психичната болка...Когато човек не знае как да се справя с тези свои болки, иска да ги прехвърли към някой друг, защото не можеш сам да се справиш с болката, завистта, ревността...Това сочат и последните примери на бой между ученици.

Затова българското училище трябва да развие емоционална интелитентност към психичното здраве, освен конвенционалната интелигентност,  затова как да общуваме с другите и как да овладяваме тези свои трудни чувства на загуба, болка, гняв...", посочи още Чомарова, директор на фондация "Асоциация Анимус".

"Съвременните образователи модели вече от 20 години в света прилагат специални часове за развитие на емоционалната интелигентност и промоция на психичното здраве. Дори в онлайн обучение има програма за деца от 9 до 11 години в тази посока. Тук не става въпрос за кризисна интервенция . Става въпрос да има цялостен училищен подход от 5 до 16 годишна възраст.

Това са програми, които помагат на децата да изградят и да автоматизират в бъдеще успешни стратегии за справяне с трудностите.

Защото животът ни сблъсква не само с интелектуални предизвикателства. Даже бих казала, че те са най-малката житейска трудност. Защото, ако човек е психически здрав, креативен, сдържан, спокоен, то той би се справил с всякакъв проблем. Тези програми помагат на децата и ги учат как да търсят помощ, как да се справят с промяна, със загуба, включително и смърт. Децата какво правят, ако не могат да се справят и как да се почувстват по-добре  - като посягат към алкохола,  дрога, но това добра стратегия ли е- не. Тя наранява тази стратегия тях, но и всички около тях", поясни още Чомарова.

По думите на Мария Чомарова час по емоцианолна интелигентност трябва да влезе в учебния план.

 Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30

Д-р Кремена Пармакова: При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б

При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б, независимо на кой континент се намира избраната дестинация. Това обясни в интервю за БНР д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести" в здравното министерство. Комбинираната ваксина срещу двата вируса се открива най-трудно в аптеките у нас , показа..

публикувано на 22.07.24 в 09:38

Кой и кога ще угаси политическите пожари?

Цялото интервю слушайте и в звуковия файл.

публикувано на 21.07.24 в 12:38

Мартен Волтеринк за изборите в Европа и САЩ: Удобни лъжи и неудобни истини

Изображението на окървавеното лице на Доналд Тръмп, вдигнал победоносно юмрук на фона на американското знаме, докато охраната му го извежда след опита за покушение срещу него се превърна в символ на кампанията му за връщане в Белия дом.  Не закъсняха и карикатурите за случилото се, както и тези за все по-неубедително представящия се конкурент..

публикувано на 20.07.24 в 10:35