Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиото - медията с бърз и всеобхватен достъп до важна за обществото информация

13 февруари придоби популярност като Световния ден на радиото

Снимка: Ани Петрова


През последните десет години 44-тият ден в годината според григорианския календар или накратко казано 13 февруари придоби популярност като Световния ден на радиото. По този начин Организацията на обединените нации изразява своето признание и оценка за най-широко достъпната медия с най-многообразна аудитория. Да бъдат представени възможно най-много гледни точки, да се чуят гласовете на всички общности, да е надежден и коректен източник на информация. Това са движещите сили, които стоят зад радиото - медията с повече от век световна история зад гърба си.

Радиото винаги е предоставяло бърз и всеобхватен достъп до важна за обществото информация и събития в реално време, както и образователни и развлекателни програми. Днес то предлага разнообразно съдържание през различни устройства и формати, като подкасти и мултимедийни платформи.

Пандемията, предизвикана от Covid-19 и някои други събития подрониха доверието в медиите като цяло и засилиха разпространението на фалшиви новини в социалните мрежи. Доверието към социалните медии започва да намалява. Същевременно много проучвания показват, че радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. По инициатива на ЮНЕСКО празникът тази година е под наслов „Радиото и доверието“.

Канадската журналистка Дженифър Бакоди известно време работи за радиостанция в Конго, чийто предавания допринасят за постигането на мир в страната, а след това пише и книга за опита си там. Тя прави аналогия с известен игрови пример, в който става дума за контраста между Гренландия (чието име означава зелена земя), а всъщност е покрита с много лед, и Исландия (ледена земя), цялата потънала в зеленина:

"Ако приложим същия модел на сравнение спрямо радиото и социалните медии, бих приела, че радиото, като медия, е по-социално от социалните медии. Най-често общуваме онлайн в писмена форма и можем да избираме дали и на какво да отговорим. В радиото през повечето време се води диалог, при който има директни въпроси, прекъсване на събеседника, възразяване, уточняващи въпроси, авторедактиране... Смисълът на комуникацията не е само в думите, а и в емоциите. Помислете само колко е въздействащо да чуеш нечий плач... Радиото е интимна медия. Звученето изпълва пространството около вас, независимо дали сте в своята стая или се движите навън със слушалки в ушите. То провокира въображението ви."

Все още има големи различия между регионите и някои от общностите, както по отношение на интернет мрежите, така и на притежанието на компютърни и мобилни устройства. В същото време, радиото остава достъпно и може да се слуша навсякъде, дори когато електричеството или интернет връзката не са надеждни. Недвусмислено и красноречиво е мнението на генералният секретар на ООН Антониу Гутериш:

"Радиото е мощен инструмент. Дори в днешния свят на цифровите комуникации, радиото достига до повече хора, от всяка друга медийна платформа. То предава жизненоважна информация и повишава осведомеността по важни въпроси. И това е лична интерактивна платформа, където хората могат да изразяват своите възгледи, притеснения и оплаквания. Радиото може да създава общност“.

Технологичният напредък допълнително благоприятства развитието на радиото като важен източник на информация за хората с увреждания, например. Разработват се нови услуги и съдържание, като се използва капацитетът на гласовите асистенти, различни смарт аудио системи и др. Предоставянето на съдържание, свързано с многообразието и социалното включване, е от решаващо значение за поддържане и повишаване степента на доверие в медиите. И тук радиото също има ключова роля.

В името на запазването на доверието на слушателите, радиото продължава да се основава на проверена информация, да търси отговорност от властимащите и да се бори за подобряване на живота. Както и да инвестира в многообразие. Цифровите радио платформи предоставят различни иновации за достъпността на съдържанието, като например използването на жестомимични езици или автоматизирани субтитри за аудитория с увреден слух при стрийминг, или обявяване на съдържанието за незрящи слушатели.

 Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С кукерски игри и огньове гонят злото в кюстендилското с. Пиперков чифлик

С кукерски игри и огньове тази вечер - 13 януари, в кюстендилдското с. Пиперков чифлик гонят злото. Празникът се прави за осми път и събира стотици хора от целия район. Продължава с часове. Организатори на празника "Сурвакарски огън" са кукерската група в Пиперков чифлик и местното читалище. Участват групи и състави от Кюстендилско,..

публикувано на 13.01.25 в 21:07
Табела с надпис:

EK проведе извънредно заседание заради огнище на шап в Германия, мерки и у нас

Германските ветеринарни  власти потвърдиха първото огнище на болестта шап от близо 40 години. Това наложи извънредно заседание на Постоянния комитет по растения, животни, храни и фуражи към Европейската комисия.  Какви са мерките, които ще вземат в Германия за ограничаване на заболяването, и мерките, които българските власти вземат, за..

публикувано на 13.01.25 в 20:33

Десетки петролни танкери са закотвени по света сред новите американски санкции срещу Русия

Най-малко 65 петролни танкера са спуснали котва на различни места по света, след като в петък Съединените щати наложиха нови санкции на руската петролна индустрия. Това съобщава "Ройтерс", като се позовава на данни за корабното движение. Според Кремъл новите американски санкции, засягащи т.нар. руски сенчест флот, ще имат глобални последици. Десетките..

публикувано на 13.01.25 в 20:19

ГДБОП разследва двама служители на Министерството на външните работи за контрабанда

Главната дирекция "Борба срещу организираната престъпност" разследва двама служители на Министерството на външните работи за контрабанда. По случая има и преписка в прокуратурата, научи БНР. По непотвърдена информация в началото на месеца служителите са задържани на граничния пункт "Калотина" с микробус, в който са превозвани няколко хиляди..

публикувано на 13.01.25 в 20:09
Гренландският премиер Муте Егеде.

Премиерът на Гренландия: Ще се стремим към по-тесни връзки със САЩ в областта на отбраната и минното дело

Гренландия иска да работи със САЩ в областта на отбраната и проучването на минните ресурси на арктическия остров, заяви днес на пресконференция гренландският премиер Муте Егеде, цитиран от Ройтерс. Егеде отбеляза, че неговото правителство търси начини за сътрудничество със САЩ и е готово да започне диалог с бъдещата администрация на Доналд Тръмп...

публикувано на 13.01.25 в 20:05

Пет доказани случая на грип има в област Монтана

Пет доказани случая на грип има в област Монтана. За седмица болните са се увеличил двойно. Най-засегнати са децата от 5 до 14-годишна възраст 14 проби от болни от област Монтана са изследвани в Националната референтна лаборатория "Грип и ОРЗ" в София. 12 от тях са взети от пациенти от следените лекарски практики в региона. Доказан е по един..

публикувано на 13.01.25 в 19:56

Увеличават се случаите на грип в Кюстендилско

Увеличава се заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания в Кюстендилска област по данни на Регионалната здравна инспекция. За изминалата седмица отчетената заболеваемост е 112,83 на 10 000 души. Най-засегнати от грипа са децата. Повечето засегнати са във възрастовата група от 0 до 4 години, следват децата от 5 до 14 години. С..

публикувано на 13.01.25 в 19:40