Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиото - медията с бърз и всеобхватен достъп до важна за обществото информация

13 февруари придоби популярност като Световния ден на радиото

Снимка: Ани Петрова


През последните десет години 44-тият ден в годината според григорианския календар или накратко казано 13 февруари придоби популярност като Световния ден на радиото. По този начин Организацията на обединените нации изразява своето признание и оценка за най-широко достъпната медия с най-многообразна аудитория. Да бъдат представени възможно най-много гледни точки, да се чуят гласовете на всички общности, да е надежден и коректен източник на информация. Това са движещите сили, които стоят зад радиото - медията с повече от век световна история зад гърба си.

Радиото винаги е предоставяло бърз и всеобхватен достъп до важна за обществото информация и събития в реално време, както и образователни и развлекателни програми. Днес то предлага разнообразно съдържание през различни устройства и формати, като подкасти и мултимедийни платформи.

Пандемията, предизвикана от Covid-19 и някои други събития подрониха доверието в медиите като цяло и засилиха разпространението на фалшиви новини в социалните мрежи. Доверието към социалните медии започва да намалява. Същевременно много проучвания показват, че радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. По инициатива на ЮНЕСКО празникът тази година е под наслов „Радиото и доверието“.

Канадската журналистка Дженифър Бакоди известно време работи за радиостанция в Конго, чийто предавания допринасят за постигането на мир в страната, а след това пише и книга за опита си там. Тя прави аналогия с известен игрови пример, в който става дума за контраста между Гренландия (чието име означава зелена земя), а всъщност е покрита с много лед, и Исландия (ледена земя), цялата потънала в зеленина:

"Ако приложим същия модел на сравнение спрямо радиото и социалните медии, бих приела, че радиото, като медия, е по-социално от социалните медии. Най-често общуваме онлайн в писмена форма и можем да избираме дали и на какво да отговорим. В радиото през повечето време се води диалог, при който има директни въпроси, прекъсване на събеседника, възразяване, уточняващи въпроси, авторедактиране... Смисълът на комуникацията не е само в думите, а и в емоциите. Помислете само колко е въздействащо да чуеш нечий плач... Радиото е интимна медия. Звученето изпълва пространството около вас, независимо дали сте в своята стая или се движите навън със слушалки в ушите. То провокира въображението ви."

Все още има големи различия между регионите и някои от общностите, както по отношение на интернет мрежите, така и на притежанието на компютърни и мобилни устройства. В същото време, радиото остава достъпно и може да се слуша навсякъде, дори когато електричеството или интернет връзката не са надеждни. Недвусмислено и красноречиво е мнението на генералният секретар на ООН Антониу Гутериш:

"Радиото е мощен инструмент. Дори в днешния свят на цифровите комуникации, радиото достига до повече хора, от всяка друга медийна платформа. То предава жизненоважна информация и повишава осведомеността по важни въпроси. И това е лична интерактивна платформа, където хората могат да изразяват своите възгледи, притеснения и оплаквания. Радиото може да създава общност“.

Технологичният напредък допълнително благоприятства развитието на радиото като важен източник на информация за хората с увреждания, например. Разработват се нови услуги и съдържание, като се използва капацитетът на гласовите асистенти, различни смарт аудио системи и др. Предоставянето на съдържание, свързано с многообразието и социалното включване, е от решаващо значение за поддържане и повишаване степента на доверие в медиите. И тук радиото също има ключова роля.

В името на запазването на доверието на слушателите, радиото продължава да се основава на проверена информация, да търси отговорност от властимащите и да се бори за подобряване на живота. Както и да инвестира в многообразие. Цифровите радио платформи предоставят различни иновации за достъпността на съдържанието, като например използването на жестомимични езици или автоматизирани субтитри за аудитория с увреден слух при стрийминг, или обявяване на съдържанието за незрящи слушатели.

 Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийство през 1994 г.

50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..

публикувано на 22.11.24 в 21:30

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..

публикувано на 22.11.24 в 21:20

Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители

Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..

публикувано на 22.11.24 в 20:54
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева

Министър Кондева: През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа   все още не е..

публикувано на 22.11.24 в 20:44

Covid инфекцията води до намаляване на туморите при мишки

Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание.  При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..

публикувано на 22.11.24 в 20:21
Володимир Зеленски

Украйна преговаря със Запада за засилване на противовъздушната отбрана

Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..

публикувано на 22.11.24 в 20:01

Олга Хвостенко: По време на работа ме пита "дали обичам баня" и "да отидем на ресторант, да поговорим"

Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..

публикувано на 22.11.24 в 19:35