Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В България липсва едно от лекарствата за лечение на епилепсия

Заместник-министърът на здравеопазването доц. Петър Грибнев се ангажира да потърси решение

Деца с епилепсия
Снимка: Евелина Стоянова

"Когато се появи Петко с неговото заболяване стана мисия. Така се получи, че семейството ми се ангажира с много семейства, с които направихме Асоциацията и това вече е мисия, кауза, защото, когато живеем с това, виждаме проблемите по различен начин  и можеш да помогнеш и на други, което е много важно. Пътят е много труден, за всеки е труден по различен начин, но когато имаш човек с епилепсия или с друго увреждане в дома си, той става труден по различен начин", каза за БНР Веска Събева председател на Сдружение Асоциация на родителите на деца с епилепсия.

Детето на Веска Събева - Петко е прекарало много тежка инфекция от Covid-19.

Едно от лекарствата, необходимо за лечение на деца с епилепсия от два месеца липсва на пазара, допълни Събева:

"Фирмата е излязла от България, лекарството тя няма да го внася, тя няма да го дистрибутира, процесите се бавят. Лекарствата изчезват преди конкурса да е приключил, фирмата излиза и няма организация, няма фирма, която да поеме вкарването на тези лекарства, дистрибутирането".  

Изложба с рисунки на деца с епилепсия   Снимка: Евелина Стоянова

Доц. Петя Димова, председател на Българското дружество против епилепсия за пореден път алармира, че в България няма  основни медикаменти за лечение на това заболяване:

"Основно за децата, макар че се отнася за всички пациенти с епилепсия  - липсата на лекарства, които са животоспасяващи. Липсата на звено, което е специализирано с експертност за провеждане на кетогенна диета". 

Някои родители купуват необходимите лекарства от други държави:

"В повечето съседни държави ги има, което е абсурдно. В Сърбия, Турция, Македония дори в Румъния има налице повечето от тези медикаменти. Ние сме като остров на дефицит".
Заместник-министърът на здравеопазването доц. Петър Грибнев заяви: 

"Ще помоля Асоциацията и представителите на лекарите, които лекуват епилепсия да предоставят към Министерството на здравеопазването конкретно какво предлагат, какво няма и какво виждат, че може да се подобри, за да можем ние съответно да изискаме от нашите дирекции, които се занимават детайлно с информацията, защо липсват лекарствата, има ли наистина липса, какъв е точно проблема, за да може да бъде дадено решение".  

Евродепутатът Цветелина Пенкова каза:

"Аз съм техен представител и глас в Европейския парламент. Там има Сдружение, което с други колеги от различните държави- членки обменяме опит и даваме гласност на проблема. Понякога дори това е първата стъпка, защото, когато се види, че в България липсват лекарства, липсват центрове за работа с деца, липсва адекватно подпомагане за родителите и семействата, които ежедневно се сблъскват с този проблем, това дава основание както на нас като държава да поискаме допълнителна помощ от Европа, така и някакъв тласък на самите държавни институции на национално ниво да положат повече усилия в тази посока".     

Повече можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38