Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев: Путин приключва цикъл, започнал с анексията на Крим

Важно е дали ще се развие кримски или грузински сценарий, казва бившият заместник-министър на външните работи

Милен Керемедчиев
Снимка: БНР - архив

Путин приключва един цикъл, който бе започнат през 2014 година с анексията на Крим. Тогава беше договорено Донецк и Луганск да имат автономия, частична, в територията на Украйна.“ Това каза в интервю за БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и на икономиката.

Минското споразумение е прегазено от Русия, отбеляза Керемедчиев. По думите му сценарият, използван за анексията на Крим, продължава и днес.

Според анализатора важно е оттук нататък дали сценарият ще продължи като кримския или като грузинския, „където имаше реални стълкновения между грузински и руски части, които доведоха до катастрофални последици за грузинската армия“.

Ако Киев се въздържи от използване на военни сили за „прочистване на терористични формирования в Донецк и Луганск“, това няма да даде повод на руската армия да предприеме навлизане на територията на Украйна в рамките на самопровъзгласилите се републики, смята Керемедчиев. Ако обаче Украйна предприеме тази стъпка, „грузинският сценарий ще влезе в пълна сила“, посочи той.

Милен Керемедчиен поясни, че е „доктрина на руската армия да навлиза не само в територии на стълкновение“, но и да продължава по-навътре в чужда територия.

„Тя ще се върне обратно, но по този начин ще прочисти, ще изблъска сили, които биха могли след това да започнат контраофанзива. По този начин ще създаде много по-голям буфер между себе си и украинските части. Възможно е и навлизане на руски части доста по-навътре в украинска територия.“

На церемонията по признаването на Донецк и Луганск присъстваха и лидерите на двете републики -  Денис Пушилин (ДНР) и Леонид Пасечник (ЛНР), които също поставиха подписите си под двустранните споразумения с Русия. Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Трябва да четем всяка буква и всеки ред, започвайки от изказването на президента Путин снощи. За мен бе смразяващо това изказване. То беше смразяващо с непоколебимата решителност и хладнокръвната агресия, която лъхаше от президента Путин. Той всъщност постави под съмнение съществуването на Украйна като независима държава, даде исторически факти, които казват, че Украйна е създадена изкуствено от съветския комунистически режим, от Ленин, влезе в доста сериозна дълбочина“, коментира бившият заместник-външен министър.

По думите му плановете за присъединяването на Донецк и Луганск към Руската федерация са на масата.

В момента се работи по план 1 – признаването за независими републики на двете отцепили се територии.“

В този конфликт няма печеливши, обобщи Милен Керемедчиев.

„В момента всичко е в ръцете на президента Зеленски и на украинската Дума и въоръжените сили. Но рано или късно Путин, ако не успее да провокира въоръжен конфликт между украинската армия и сепаратистите в Донецк и Луганск, ще го инсценира. Крайната му цел според мен е кримският сценарий – влизането на двете украински републики в територията на Русия.“

Санкциите от 2014 г. не доведоха до отказ на Русия от Кримския полуостров, припомни Керемедчиев. Според него санкциите на западния свят този път ще бъдат много по-различни и по-тежки.

Милен Керемедчиев обаче предупреди, че най-опасното е „това да не се превърне в ефекта на бумеранга, особено към Европа“.

Владимир Путин  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Защото особено зимата Путин обича да разиграва енергийната карта. При това положение доставките на енергоизточници, най-вече на газ, от които зависи 35% от европейската икономика, а държави като Северна Македония зависят 100% от руския газ, наистина може да доведе до тежки икономически последици за Европа.“ 

„След вече 18 години членство на България в НАТО ние продължаваме да се извиняваме на всички, че сме страна член на НАТО и се държим, сякаш сме там по погрешка. Това, че България изнася оръжие по целия свят, е практика от десетилетия. Ние се държим странно в този конфликт, при положение, че почти няма натовска държава, която да не е подпомогнала отбранителната възможност на Украйна“, заяви още Керемедчиев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07