"Путин се стреми да постави целия свят пред свършен факт. Хоризонтът, в който президентът на Руската федерация може да поддържа подобна арогантна политика по отношение на Запада и на света като цяло, не е безкраен. Той се разпростира в максимум едно десетилетие, в което Путин може да се възползва от обстоятелството, че ЕС се намира в дълбока структурна криза на своето преобразуване, а САЩ са дълбоко поляризирани по отношение на ключови въпроси - вътрешни и външни".
Това каза пред БНР политологът доц. Огнян Минчев от Центъра за регионални и международни изследвания.
"Владимир Путин бърза да създаде свършени факти, които да му дадат ресурси за изнудване на останалия свят, за да пласира своя режим като една от световните сили. По всяка вероятност няма да има отказване от тази радикална позиция на сваляне на законното правителство на Украйна, поставяне на марионетен режим и изправянето на Украйна пред процес на болезнена сателитизация, ако усилията му се увенчаят с успех. Всичко това ще има последствия и върху икономиката, политическата инфраструктура и потенциала на Европа, особено Източна Европа - да разрешава своите политически, икономически и проблеми на сигурността", коментира политологът.
Според него Путин е наясно, че под негово ръководство модернизацията на Русия като велика сила, се провали.
Интервюто на Диана Янкулова с доц. Огнян Минчев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..