Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Димитър Димитров: Успех са самите преговори между Русия и Украйна

Русия иска трайно да реши въпроса със своята сигурност, казва ректорът на УНСС

Арест на протест срещу войната в Украйна в Санкт Петербург, 28 февруари 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Успех са самите преговори. Това, което гледам като изявления след това, в момента не дава някаква надежда.“ Това мнение изрази пред БНР за проведените вчера преговори между Киев и Москва проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС и експерт по национална сигурност.

Проф. Димитров посочи, че „може би е проверка на позициите и все пак някаква стъпка, че се търси мирно решение“.

Когато се тръгне към преговори, в които вече се доближават позициите, обикновено има спиране на огъня, тук не наблюдаваме такова нещо,  допълни Димитър Димитров. По думите му и двете страни са поставили неприемливи за другия искания.

„Но по-добре да има преговори и временно спиране на бойните действия, отколкото да продължава тази ескалация.“

За момента санкциите не играят такава роля. Продължава същия модел на санкции срещу хора, някои компании и някои банки, което засега на Русия вече не ѝ пречи като че ли“, коментира проф. Димитров в предаването „Преди всички“.

Районът на Иванков, Киевска област, 1 март 2022 г.

Руската страна има превес, но ако Украйна успее да задържи още няколко дни, ще се появи противодействащо усилие, което да помогне за преговорите, изтъкна проф. Димитров, според когото световният натиск ще се увеличава.

„Чисто аналитично, без емоции, без политически пристрастия, Русия иска трайно да реши този въпрос със своята сигурност. Предполагам ще търси разделяне на Украйна на две или три части, излаза си на Черно море, правителство в Киев или в другата част на Украйна. Ако Русия има пълномащабен военен успех. Затова те не ограничават операцията само в Донбас. Така са нещата, че вече за тях няма значение дали действат само в Донбас или в цяла Украйна“, отбеляза Димитър Димитров.

„Русия търсеше други решения и други договорености с НАТО и с ЕС, най-вече със САЩ, но когато не постигна тези цели, реши да премести акцента върху Украйна и поне да постигне някакви цели, някакви постижения в тези неща. Ако не се постигне едната цел, се търси решение по план Б, втората алтернатива, третата алтернатива.“

Според преподавателя привеждането на ядрените сили на Москва в повишена готовност вероятно са „блъф и показване на мускули“.

България трябва да се готви за последиците от кризата в Украйна и да бъдем по-фокусирани върху това, което ни очаква в близките месеци, категоричен е Димитров.  

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20