Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Към момента няма ясна законова процедура за премахване на монумента

Паметникът на Съветската армия във възела на времето

Между историческата памет и конюнктурата - изразяване на позиция ли е вандализмът

Снимка: Евелина Стоянова

Вчера бяха почистени някои от надписите в подкрепа на Украйна от Паметника на съветската армия в центъра на София. Миенето продължава и днес. Инициативата е на Градската организация на БСП в София.

Военните действия в Украйна върнаха в дневния ред и идеята за демонтиране на паметника. Няма обаче законова процедура за това - казват от Областната управа, която стопанисва държавната собственост, изградена на терен на Столичната община.

Снимка: Евелина Стоянова

Въпросът за демонтирането на паметника на Съветската армия бе поставен на заседанието на Столичния общински съвет миналата седмица от независимия общински съветник Методи Лалов. На заседанието стана ясно, че няма възложена процедура от кмета на район „Средец“ Трайчо Трайков, затова той даде зелена светлина на експертите от районната администрация да направят предложения за процедурата.

„За тези 30 години, откакто е започнала някаква процедура, има натрупана огромна маса от документи, решения, предложения, понякога взаимоизключващи се или противоречащи си. И след като и Столична община и държавата не успяха да постигнат прогрес, изведнъж се оказа, че районната администрация е най-компетентна да го направи“, поясни Трайков.

Изцапаните с червена война ръце на войниците от паметника  Снимка: БГНЕС

Според Трайчо Трайков скулптурните фигури от паметника имат „своята стойност и като произведения на изкуството, и като свидетелства на времето“ и със сигурност трябва да бъдат „запазени и поставени на място, където всеки може да ги види.

„Не е редно този монумент да изпълнява функцията, поради която е построен – да оказва психологическо и политическо въздействие“, както е записано в решението от 1954 година, мотивира се още Трайчо Трайков, според когото „нямаме нужда вече от това“.

За премахване на паметника на Съветската армия решение не може да вземе районен кмет, тъй като собственик на монумента, който е изграден на общинска земя е държавата. За паметника отговаря областният  управител.

Към момента няма ясна законова процедура, казват от кабинета на областния управител на София град, тъй като казусът е без прецедент.

Общинските съветници са на различни мнения. Независимият Борис Бонев е за премахването на паметника от центъра на София.

Снимка: БГНЕС

Този паметник като изключително силна разделителна линия трябва да бъде гледан обективно, а не идеологически. Обективната истина е, че надписът на този паметник е погрешен и не отговаря на историческата истина за освободителна за българския народ съветска армия. Същевременно трябва да си даваме сметка, че именно съветската армия е тази, която е дала най-много жертви за спасяването на Европа от нацизма. Трябва много внимателно да намерим баланса между отдаването на почит между милионите загинали съветски войници и пропагандната машина, която от доста години действа в България.“

Категорично срещу преместването на паметника на Съветската армия са общинските съветници от БСП в Столичния общински съвет. По инициатива на градската организация вчера паметникът беше почистен, тъй като за пореден път бе оцветен и издраскан с обидни думи.

Снимка: Евелина Стоянова

„Това е памет, това е почит към една армия, която много хора си позволяват да наричат окупационна, но тя в най-голяма степен е допринесла за заличаване на нацистите и кафявата чума от Европа“, коментира Иван Таков, според когото акт на вандализъм не е начин за изразяване на позиция.

„А най-интересното е, че в рамките на Съветския съюз и на Червената армия е имало и немалко украинци, които са се били за освобождението на Европа от нацизма, затова е много странно по този начин да бъде поругаван паметник и то с такива надписи.“

Таков припомни, че има позиция на изпълнителното бюро на Градския съвет срещу преместването и разрушаването на паметника „като контратеза на приказките на Трайчо Трайков и действията, които би предприел срещу премахването на паметника“.

Жителите на София също са на различни мнения. Едните се обединиха с настояване за премахване на паметника от центъра на София. Други са категорични, че мястото му е точно там, където е сега.

Чуйте целия репортаж в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05