Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметникът на Свободата в Оряхово е признателност към румънските воини

Бронзовата скулптура е отлята във Виена от претопени оръдия

Снимка: Ива Антонова

Оряхово е четвъртият град у нас с паметник на свободата, дело на флорентинския майстор Арналдо Дзоки. 

Монументът е посветен на румънските воини, загинали за освобождението на дунавския град през 1877 година. Бронзовата скулптура е отлята във Виена от претопени оръдия.

Паметникът е открит четвърт век след Освобождението, защото местната общественост дълго не успявала да събере необходимите средства за изграждането му. За да го има, помогнали отново съседите от другата страна на Дунава.

Офицерите, ръководили румънската и руската войски при щурма на Оряхово  Снимка: Ива Антонова

Духът на признателност и добросъседство обаче сякаш се изпарил само десет години по-късно, когато заради Междусъюзническата война, в която българи и румънци били врагове, паметникът бил демонтиран и захвърлен в казармен склад.

Как „възкръсва“ Кралицата, както оряховчани с гордост наричат красивата статуя на свободата в своя град и какви други превратности на времената е преживяла бронзовата склуптура на прочутия флорентинец, разказва Ива Антонова.

„Нашият паметник е построен през 1903 година. Още след Освобождението населението на Оряхово започва да събира средства за изграждането на такъв паметник“, разказва Евгения Найденова, директор на Общинския музей в Оряхово.

Надписът на паметника гласи: „На румънските воини освободители с признателност“. Скулптурата символизира свободата и победата.

По време на обсадата на Плевен оттам са изпратени руска и румънска военни части, които се заемат с овладяването на града, за да се прекъсне снабдяването на армията на Осман паша.

Карта на бойните действия при освобождението на Оряхово  Снимка: Ива Антонова

Основното сражение е поето като ударна сила от румънските войници. Сражението се води цял ден“, отбелязва още музейният директор.

През 1913 година паметникът бил демонтиран, но през 50-те години бил почистен, направили и алея на мира, а 1960 г. с официална церемония бил върнат на мястото му. През 90-те години обаче местната власт решила да премести паметника, за да го опази.

Евгения Найденова, директор на Общинския музей в Оряхово  Снимка: Ива Антонова„Постаментът е малко по-нисък от действителния на старото място, но все пак украсява центъра на града“, допълва Евгения Найденова.

Чуйте целия репортаж в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32
Кристина Константинова и Мария Дончева

Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза

Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..

публикувано на 03.01.25 в 11:34

На разходка из дигиталния близнак на базиликата "Св. Петър"

" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..

публикувано на 02.01.25 в 13:38

За шоколада - с любов...

Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..

публикувано на 02.01.25 в 11:05