Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нито България, нито Румъния могат да запълнят вакуума, който ще се получи в Черноморския басейн заради войната в Украйна

Борислав Петков: Инвазия на зърнения пазар не се прави с гръмка реклама

Складовете на Държавния резерв не могат да поемат заявеното от правителството за изкупуване зърно, казва земеделският производител

Снимка: БГНЕС

„Военните действия ще окажат доста сериозно влияние върху земеделската продукция. Посевите със зимните култури – пшеница, ечемик, не са подхранени, площи за слънчоглед не са подготвени и за всички пролетни култури. Дали това ще се случи, не е ясно. По-скоро ще се направят много компромиси и това ще компрометира част от реколтата.“ Това каза в интервю за БНР зърнопроизводителят Борислав Петков, който беше на земеделска конференция в Киев в началото на войната.

Под ракетен обстрел е трудно да се работи, още повече, когато нямаш суровината – семената и торовете, дори да имаш голямото желание, няма какво да направиш“, допълни Петков.

Нито България, нито Румъния могат да запълнят вакуума, който ще се получи в Черноморския басейн, защото Русия и Украйна държат около 30% от световната търговия на мека пшеница.

„Тъй като нямаме тези площи и този производство, което реализират Украйна и Русия.“

В ситуации като настоящата няма неща, които са освободени от държавна намеса. Има инструменти, които държавата трябва да ползва и тя ги ползва – държавната интервенция на пазара на зърно с оглед запазване на продоволствената сигурност, коментира Борислав Петков.

„Не знам защо така го направиха управляващите, с това голямо афиширане. Подобна инвазия, когато решиш да влезеш на пазара да купуваш, не се прави с гръмка реклама за това, че в рамките на една седмица или на един ден или на един час ще купиш милион и половина тона, защото най-малкото изглежда несериозно. Няма как да стане това нещо за ден, за два, за три за седмица. Силно се съмнявам, че и за месец ще успеят да направят подобна инвазия.“

Според Петков е демонстрирано непознаване на състоянието на складовете на Държавния резерв.

„Да събереш милион и половина тона – това е седем пъти повече от резерва, който ти държиш в момента. Няма как тези складове да поемат това зърно. Може да остане в складовете на земеделските производители, но идва нова реколта – ние трябва да поставим някъде своето зърно, което ожънем.“

Борислав Петков е категоричен, че действията на управляващите са създали на пазара вътрешен вакуум и неяснота и в момента не е ясно на каква цена ще се закупи пшеницата.

Темпът на нарастване на цената на пшеницата не е толкова осезателен, колкото нарастването на производствените разходи, заяви още той.

По думите му трендът е възходящ, но има много неясноти.

Не е ясно дали големите купувачи – Египет, Мароко, Алжир, Турция ще искат и те да увеличат своите запаси с оглед военните действия, които се водят.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Хекимян

ГЕРБ-СДС изпращат на прокуратурата сигнал за нередности в завода за отпадъци на София

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София изпращат в прокуратурата сигнал за нередности в завода за преработка на отпадъците на столицата. Председателят на групата Антон Хекемян посочи, че при проверка миналата седмица са открили нерегламентираното сметище от отпадъци за рециклиране, както и бали, подготвени за горене, които вместо да бъдат..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

Янислав Янчев, МЗХ: В диалог сме с МОСВ, търсим решение за пашуването в националните паркове

България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО . Номинационното досие беше подписано преди дни от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. Под "Пасищни..

публикувано на 08.04.25 в 11:31

Край на злоупотребите с общински жилища в София? Оптимизират режима

С нова наредба за общинските жилища съветниците от различни политически групи в градския парламент на София предлагат по-социална, по-справедлива и по-устойчива жилищна политика . Идеята е общинските жилища в София да се предоставят за срок от 5 години, а безсрочно да могат да се ползват само от хора с увреждания над 71% и граждани  над..

публикувано на 08.04.25 в 11:06

ВКС осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Цариградска

Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...

публикувано на 08.04.25 в 10:17
д-р Женя Лазарова

Д-р Женя Лазарова: Религията е субективна, няма как да се преподава по обективен начин

Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" заедно с представител на Светия синод? И какво означава това в контекста на нуждата образователната ни система да отговаря по-добре на нуждите на един бързо трансформиращ се съвременен свят...

публикувано на 07.04.25 в 12:56
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59