На 10 март започва 26-ото издание на София филм фест, което ще предложи на зрителите над 80 заглавия.
Анжел Вагенщайн ще получи наградата на София тази вечер в зала 1 на НДК, когато е откриването. През есента той ще навърши 100 години и чрез отличието ще бъде зачетен неговия принос към изкуството на киното.
В партньорство с Гьоте-институт СФФ ще представи дигитално възстановено копие на шедьовъра „Звезди“ на режисьора Конрад Волф, по сценарий на Анжел Вагенщайн. Филмът е носител на Голямата награда на журито в Кан през 1959 година.
София филм фест ще продължи до края на март и това издание отново ще заложи на хибридно представяне на своята програма. Част от филмите ще бъдат прожектирани в киносалоните, а тези с прожекции онлайн - ще бъдат достъпни до 30 април в платформата за организиране на онлайн фестивали Festival Scope/Shift 72.
Освен филмите от конкурсната програма, екипът на София филм фест очаква и авторите на лентите, които да представят лично своите творби пред българската публика. Лех Майевски, Сърджан Драгоевич, Душан Милич и Радивое Андрич са само част от имената, които очакваме в България, каза директорът на фестивала Стефан Китанов.
За 20-и път международно жури ще определи Голямата награда в конкурса за първи или втори игрален филм „София – град на киното”, съдържаща парична премия от 7000 евро, осигурена от Столична община.
Председател на журито е режисьорката Иглика Трифонова, която ще получи и наградата на София за своя принос към изкуството на киното.
Премиерно на фестивала ще бъдат прожектирани копродукциите с България „Мрак“ на Душан Милич и „Как се научих да летя?“ на Радивое Андрич.
Сред българските заглавия с премиерни или специални прожекции са игралните „В сърцето на машината“ на Мартин Макариев, „Не те харесвам“ на Борислав Костов, както и няколко интересни документални творби – последният филм на Анна Петкова „Авантюриста“, спечелил „Златен ритон“ за документален филм, дебютният пълнометражен филм на Биляна Кирилова „Воев“, посветен на легендарния музикант, поет и артист Димитър Воев; най-новият филм на Костадин Бонев „Гео Милев в лабиринта на времето“ и филмът за група Фактор „Срещу времето“ на Росен Елезов.
Традиционно филмите от фестивала ще бъдат показани не само пред българска публика.
София филм фест в Пловдив ще бъде от 17 до 27 март, във Варна от 18 до 25 март, а юбилейното 20-то издание в Бургас ще стартира в последния ден от този месец.
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред. С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото виждане, но..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..