Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старата мелница в село Кърпачево е превърната в модерна и съвременна сграда

Мелницата е станала бизнес център благодарение на двама млади архитекти

2
Мелницата с село Кърпачево
Снимка: Пламен Христов

Първата у нас „Селска бизнес академия" беше открита в село Кърпачево, община Летница.

Старата и порутена мелница там беше превърната от Сдружение „Деветашко плато“ в модерна и съвременна сграда, макар че е запазен автентичния вид на мелницата. Там ще се провеждат обучения, семинари, а вече има и действащ туристически информационен център, тъй като региона има забележителна природа и е привлекателно място за туристи.

"Това ще бъде едно мултифункционално пространство, което ще предоставя възможности за обучение, ще бъде и туристически информационен център, ще бъде и място за културни събития. Сцената е отвън на поляната. На фона на сцената ще се вижда Дунавската равнина, което е една красива гледка. Осен това тук ще се правят различни практически обучения като например по архитектура, стара архитектура, стари техники за строителство, студенти ще могат да се учат как се правят тухли от кирпич, да видят как се е редил камъка, да видят гредите как са сглобявали", каза за БНР Ива Таралежкова, председател на Сдружение "Деветашко плато".

Мелницата с село Кърпачево     Снимка: Пламен Христов

В края на март ще се проведе обучение на първите курсисти в "Селската бизнес академия".

"Много се надяваме те да бъдат успешни. Ще имаме изпит. Трите най-добри бизнес плана ще бъдат съфинансирани от нас", допълни за предаването "По първи петли" Ива Таралежкова.

Старта мелница в село Кърпачево е възстановена и превърната в бизнес център благодарение на двама млади архитекти Георги Събев и Антонина Тритакова.

"Преди години, когато бяхме студенти, попаднахме на студентски практики, които се случваха тук и през годините бяхме редовни участници и посетители. С времето се влюбихме в мястото, взехме си къща и се преместихме", каза за "Хоризонт" Антонина Тритакова.

"На първо място ни привлече общността, невероятна общност, която гледа всеки ден как да развие селото и ние искахме да станем част от тази общност, знаехме, че можем да допринесем много в развитието на селото. Виждахме потенциала тук", допълни Георги Събев.  

Мелницата с село Кърпачево           Снимка: Пламен Христов

Адриан е от Летница и с доброволен труд е участвал във възстановяването на старта мелница:

"Ще помогне с това да даде на младите хора поглед към перспективата, към хоризонта, към оптимизма и да видят, че от едно нещо, което е потънало в разруха и забрава може да се превърне във важен център, в който да кипи живот, да се пренася енергия, позитивизъм".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02