Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Към днешна дата изглежда леко нелепо г-н Петков да е лидер на българската политическа система“

Георги Харизанов: Трябва да има нови избори, черният лебед плува наоколо и скоро ще се появи

Изкушението да се счупи правителството ще расте с всеки следващ фаул, граждански недоволства ще доведат до качествени изменения, прогнозира анализаторът

Георги Харизанов
Снимка: Силвия Великова

„Тази коалиция е със счупени връзки между клетките и тази молекула от четири атома не функционира по начина, по който би трябвало. Има вече открити фронтове и конфликти там.“ Това каза пред БНР Георги Харизанов от Института за дясна политика. Той допълни, че това е станало твърде скоро и че очакванията му са били за по-дълго съжителство под един покрив.

В рамките на този парламент комбинация ГЕРБ-ПП би била самоубийствена и за двете формации, смята Харизанов.

„Не мисля, че някой разсъждава сериозно по този сценарий.“

След едни избори изобщо не е сигурно, че ПП ще са в позиция някой да трябва да се съобразява и да разговаря с тях, заяви Георги Харизанов в предаването „Политически НЕкоректно“.

По думите му трябва да има нови избори и да се погледне към „реалностите, които съвсем не са същите, каквито бяха ноември миналата година“.

Без да се мине през едни избори, всякакви неща в рамките на този парламент биха били синтетични и по същество неверни.“

Изкушението да бъде счупено правителството ще нараства с всеки следващ фаул, заяви Георги Харизанов. По думите му към днешна дата изглежда „леко нелепо г-н Петков да е лидер на българската политическа система.

„А още тогава изглеждаше нелепо да си мислим, че той може да бъде лидер на г-жа Нинова в частност.“

Лидерите на някои от формациите в кабинета според Харизанов са „сериозните заподозрени, които някой ден ще счупят“ правителството. На първо място той посочи Корнелия Нинова, а след това ДБ.

Харизанов коментира още „съхраняването на политическата физиономия, с което г-жа Нинова до момента се справя доста по-добре и стои най-солидно“ в сравнение с лидерите на градската десница.

Относно Стефан Янев и евентуалния му политически проект Георги Харизанов подчерта, че той притежава „редкия талант“ докато е бил служебен премиер, да не е имало за какво да бъде критикуван.

Може би има нужда от прогресивна левица с много по-ясни икономически познания и послания, които много повече импонират на младите хора, допълни той, като уточни, че проект на Янев със сигурност може да открадне гласове от БСП и „Възраждане“.

Спонтанните граждански кризи и недоволства ще доведат до количествени натрупвания, а те – до качествени изменения, прогнозира Харизанов.

Черният лебед плува някъде наоколо, съвсем скоро ще се появи и няма да е от очаквания ъгъл. Рано или късно недоволството ще вземе превес и кой ще го оглави, е въпрос с отворен отговор.“

Харизанов е на мнение, че обществото е искало промяна, получило я е, но не е очаровано и с времето емоциите ще избледняват, а числата и фактите ще имат все повече значение.

„Това, че г-н Петков се усмихва, е признак на нервност, а не на искрено щастие.“

Партия ГЕРБ не е направила достатъчно в последната година, отчита Георги Харизанов, визирайки „облика, персоналните промени, публичните комуникации“.

Има много персонални промени, които трябва да бъдат направени и на преден план да бъдат изкарани хора с друг тип възприятия за политиката и друг тип политическа култура.“

Харизанов смята, че сега на преден план са хора с огромна експертиза и опит, които обаче не носят нужната популярност и гласове, но когато се „кара само с лица“, получаваме управление като сегашното, където опитът и експертизата пък са сведени до санитарния минимум.

С малко загубиха последните избори ГЕРБ, но за разлика от всички разиграли се водевили и циркове с театрално хвърлени оставки в БСП и ДБ, няма нужда от тези циркове. В ГЕРБ никога не е стоял лидерският въпрос, категоричен е Георги Харизанов.

„Не съзирам конкурент в средите на ГЕРБ за лидер на тази партия.“

Според Харизанов това е „органично“, а не тоталитарно.

„В момента Борисов е органичен лидер, единствен, на ГЕРБ, тъй като няма вътре реален конкурент, който да е по-харесван, по-уважаван в средите и в елита на тази политическа партия.“

Нинова е безспорно много силен лидер на социалистическата партия, има силна вътрешна опозиция, упорита е в това да си създава непрекъснато нова, но след като бе избрана с такова мнозинство при пряк избор, докато не се промени нещо в нейните вътрешни настройки, не виждам как тя може да бъде свалена, колкото и силна вътрешна опозиция да има“, коментира още Георги Харизанов.

Според анализатора партията оцелява благодарение на „носталгичен постсъветски вот“, който се топи и е неспособна да разшири периферията си.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30

Д-р Кремена Пармакова: При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б

При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б, независимо на кой континент се намира избраната дестинация. Това обясни в интервю за БНР д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести" в здравното министерство. Комбинираната ваксина срещу двата вируса се открива най-трудно в аптеките у нас , показа..

публикувано на 22.07.24 в 09:38