Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владислав Драмалиев: Не е сигурно дали пазарната капитализация на криптовалутите позволява големи разплащания

Криптовалутите по време на война

Георги Манолов: Тук няма блокажи, биткойн никога не спира да работи

Биткойн
Снимка: Ройтерс

Помощи в криптовалути за войната в Украйна и или начин за богатите олигарси да спасят парите си от санкциите. Това е възможно и отчасти вече се случва.

Няма много ясен отговор дали Русия би се обърнала към криптовалутите, става ясно от коментара на Владислав Драмалиев от фондация „Битхоуп“. Според него, заради ограниченията от международната разплащателна система СУИФТ, Русия може да създаде своя криптовалута или да се присъедини към китайския дигитален юан.  

„Това ми е притеснение – да не се възприеме биткойн от „лошия на деня“, казва той.

Трябва да пренасочиш функционирането на цяла държава с размерите на Русияне говорим за Ел Салвадор – да възприеме криптовалутата, изтъква някои от въпросителните експертът пред БНР.

„Един вид Русия да каже – рублата, която е нашата национална валута, няма вече да я използваме или – тя е второстепенна валута и ще въведем криптовалута.“

Когато става дума за големи разплащания, за големи суми, не съм сигурен, че пазарната капитализация на криптовалутите го позволява, коментира Владислав Драмалиев.

Драмалиев посочи, че „някой от другия край на света може да подпомогне роднина в Украйна чрез биткойни моментално, без да използва банковата система, която, когато започнаха военните действия, спря да функционира“.

Украйна е доста напред в криптовалутите, приели са регулация, посочва още Драмалиев.

Държавните служители притежават над 2 милиарда долара в криптовалута, което е феноменално огромно количество. Това, че Украйна започна да възприема криптовалути за дарения, учуди много голяма част от хората.“

В България компанията за дигитални финанси, за която работи Георги Манолов, вече превежда помощи за Украйна в криптовалута.

„Тук няма блокажи. Всичко просто работи. Тя е системата, която продължава по време на конфликт. По същия начин и в Афганистан преди няколко месеца всички банки спряха да работят – ти си имал пари в банката, но вече не можеш да ги достъпиш. Биткойн никога не спира да работи. В такива ситуации биткойн и криптовалутите остават канал за живот, ако щете.“

В кризисни времена хората научават за тази технология и нейните огромни ползи, категоричен е Манолов.

„Дългосрочно ефектът ще бъде позитивен – по-голям интерес и осъзнатост за ползите на криптовалутите. Защото се видя, че в такива кризисни моменти, във война, има централизирани структури, които – ти си мислиш, че притежаваш твоите имоти, твоите яхти, твоите футболни отбори и дори апартамент, но в същото време, ако станеш неудобен, дори нищо да не си направил и попаднеш в такава ситуация, не притежаваш нищо от тези неща. както за олигарсите, така и за много бедните хора и в Украйна, и в Русия, които са афектирани много в тази криза и парите им, които са ги имали по банки, всъщност се оказва, че ги нямат.“

Засега статистиката на аналитичната компания показва, че правителството на Киев е получило дарения в криптовалути на обща стойност 60 милиона долара. Според украинския заместник-министър на дигиталната трансформация Алекс Борняков общата сума на дарената криптовалута е близо до 100 милиона долара.

„Всяка каска и жилетка, закупени чрез криптодарения, в момента спасяват живота на украинските войници", е написал наскоро той в Туитър.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54