Интерконекторът с Гърция край Комотини се очаква да бъде завършен до края на юни, а през месец септември може по него да потече азерски газ. Това каза премиерът Кирил Петков, който инспектира съоръжението:
"И днес аз всъщност минах по цялото трасе. Знам точно всеки един метър на трасето докъде са стигнали и наистина вярвам, че до края на юни това ще може да стане възможно".
"Означава по-ниски цени на газа, по-ниски цени на парното следващата зима. Означава по-малък натиск на цените за цялата инфлация. Когато ни попитат, какво правите за да намалите цените в България? Ми, ето това правиме.."
Азерският газ, който България ще получава ще е с 1/3 по-евтин от този, който в момента купува България, обяви премиерът:
"Всъщност говорим не за някакви малки проценти, а говорим за огромна разлика в цената на газа, което се отразява във всички цени на българите. Мен лично много ме е яд, ако трябва да си призная, че тази зима цената на газа беше толкова висока".
По думите на премиера България има три алтернативни източници на газ, ако спрат доставките от Русия:
"Този може да докара 3 милиарда кубически метра - горе-долу консумацията на България, отделно през Месемврия - връзката, отделно имаме и през Турция връзка, така че абсолютно сме готови за такъв сценарий. Хубаво е да имаме повече опции, така че, когато влезем, нали, ние няма да отрязваме принципно "Газпром". Такава идея нямаме, но въпросът е, когато влезем на тези преговори, да държим повече от една карта в ръцете си" - обясни Петков и попита:
"Какво правиха 12 години. Защо това не се случи? Защо тука няма никой не е минал по това трасе, както ние. Политическата риторика от сутрин до вечер може да си тече по медиите. Реално е, колко тръби имаме, колко места за диверсификация, как можем да натиснеме в преговорите цената надолу, когато имаме повече от една възможност".
Новата газова връзка, освен че ще диверсифицира доставките на по-ниски цени, ще е основание и при бъдещи преговори с "Газпром", каза премиерът:
"Да, газът от "Газпром" ще бъде част от нашия микс, но е съвсем различно да преговаряш с една страна, когато имаш опции, друго е да преговаряш, когато нямаш опции. Тук сме, за да си направим тази опция, да можем да кажем: "Тази цена не ни устройва", например, защото имаме алтернатива от Гърция. Ние няма да отрязваме принципно "Газпром", такава идея нямаме, но въпросът е, когато влезем на тези преговори, да знаем, че държим повече от една карта в ръцете си".
Миналата седмица Петков инспектира строителството и интерконектора на българска територия. Целта е да се свържат газопреносните мрежи на двете съседни държави и да се осигури достъп до Южния газов коридор и до редица нови източници на природен газ.
Всяка седмица премиерите Петков и Кириакос Мицотакис обменят информация за темповете на строителството, което закъснява. Очаква се то да бъде завършено във втората половина на годината.
„Юни месец, съвсем реално, цялото строителство ще бъде завършено и България за първи път ще има истинска диверсификация на своя газ. Има разлика, когато двама министър-председатели си говорят всяка седмица по един проект. В последните 3 месеца се е извършило повече работа, отколкото предишната цяла година“.
Газовата връзка е с обща дължина 182 километра, повечето от които на българска територия. Ще осигури връзката с Трансадриатическия и Трансанадолския газопровод и с планирани вече съществуващите терминали на втечнен природен газ. Трасето преминава през общините Стара Загора, Хасково, Димитровград и Кърджали като осигурява възможност за газификация на всички населени места в района.
Ще свърже газопреносните мрежи на двете съседни държави, осигурявайки достъп до Южния газов коридор и до редица нови източници на природен газ.
Интерконекторът е от голямо значение не само за развитието на регионите, но и за енергийната независимост и сигурност на България. Проектът е в отлична синергия с други големи международни проекти като Трансадриатическия и Трансанадолския газопровод (TAP и TANAP), като и с планирани и вече съществуващи терминали на втечнен природен газ.
По-висока такса смет ще плащат жителите на община Вършец от 1 януари 2025 г. На днешното заседание Общинският съвет одобри промените в наредбата за определяне на местните данъци и такси във Вършец. Увеличението е от 1,5 на 2 промила на 1000 върху данъчната оценка на имота. Предишната промяна е била през 2019 година. Досега разходите са се..
Вече две седмици няма никаква следа от 13-годишния Николай от гурковското село Конаре, съобщи кметът на общината Кънчо Папазов пред БТА. Детето е със Синдром на Даун и е в неизвестност от 13:30 часа 17 декември, когато е изчезнало от дома си в селото. Издирвателните мероприятия са започнали незабавно и не са спирали вече 14-и ден въпреки тежките..
Руски контрабандисти продължават да внасят луксозни коли от Европа въпреки санкциите, пише "Файненшъл таймс". Богатите клиенти се облагат със солидни такси, тъй като вносителите са принудени да използват по-дълги маршрути. Руските контрабандисти таксуват клиентите си десетки хиляди евро за внос на луксозни автомобили от Европа, тъй като..
10 водачи, управлявали след употреба на алкохол или наркотици, и шестима неправоспособни са установени от Пътната полиция в област Велико Търново в последните дни на декември. Санкционирани са над 2100 шофьори. За новогодишните празници полицията засилва контрола на обществените места и по пътищата. 59 катастрофи с трима ранени са станали в..
Президентът Румен Радев с изненадващо посещение в Троян. Това съобщи на Фейсбук страницата си кметицата на града Донка Михайлова. По думите ѝ държавният глава е искал на място да се запознае на място с реалната ситуация, с проблемите и с очаквания изход от кризата с липсата на електричество за гражданите и бизнеса. Интересът на президента..
Водата в населените места, които се водоснабдяват от язовир "Тича" (Шумен, Велики Преслав, с. Панайот Волов, с. Белокопитово и с. Дибич), да не се ползва за пиене и приготвяне на храна. Това препоръчва Регионалната здравна инспекция ( РЗИ) - Шумен. Днес - 30 декември, е направен лабораторен контрол на проби вода, взети от 5 пункта в зона на..
От пресслужбата на омбудсмана информират, че тази година са постъпили над 12 500 жалби на граждани и организации за нарушени права . Най-много оплаквания са регистрирани в сектор "Права на потребителите". Повече от половината сигнализират за проблеми с електроснабдяването и предоставянето на ВиК услуги, най-често свързани с прекъсване на..
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се..
Благотворителността му е присъща, но отказва да говори за това на кого и за какво помага, така както пише и в евангелието от Матей: "А ти,..
Над 2 хиляди бебета се родиха в Столичната болница "Шейново" през 2024-та година. Работата на екипа през годините показва, че доверието към..