"Войната в Украйна неминуемо увеличава инфлацията и намалява перспективите за световен растеж, особено в нашия регион. Това е така, защото се развалят много от търговските връзки и инвестиционните проекти по света. Всичко това е с отрицателен знак за растеж и с положителен знак за инфлация в България".
Това заяви пред БНР бившият министър на финансите Симеон Дянков.
По думите му двуцифрената инфлация у нас е тревожна и прогнозира, че в близките месеци тя ще достигне повече от 10%:
"Крайно време е българското правителство да вземе пакет от противоинфлационни мерки, каквито вече се вземат по света. Досега, каквото се говори от управляващите, отива в обратна посока. Земеделският министър (Иван Иванов от БСП) говори, че трябва да се купува зърно, а всеки икономист знае, че за да намалиш цената, от запасите трябва да продаваш, а не да купуваш. Форсмажорната ситуация, предложена от икономическия министър (Корнелия Нинова от БСП), също играе за по-голяма несигурност и вдига цените. Правителството първо трябва да спре да говори неща, които са срещу смислената икономическа политика. Министри от правителство, не само от БСП, говорят в посоки, които вдигат инфлацията, вместо да я намаляват".
Към споменатите две грешки финансистът добави и трета, която според него е наложеният мораториум на цените на ток, парно и вода за битовите потребители.
"Нещото, което бързо може да се направи, е, където се вижда, че има увеличаване на цените и където държавата има запаси, те трябва да се пускат на пазара, за да намаляват цените".
Дянков цитира последните данни от Евростат, според които инфлацията в България е с близо 3% над средната инфлация в останалата част от ЕС.
"Ако в България увеличим производителността на труда, тогава и икономическият растеж ще се вдигне. Това може да стане като парите, където ги има, се отпускат за инфраструктурни проекти. Това уравнение липсва при правителството", коментира той.
Бившият министър на финансите изказа предложение цената на електроенергията от АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-Изток" да се използва и да се субсидира за домакинствата, а не за бизнеса:
"Което ще остави достатъчно пари, така че да може да се урегулира и цената на останалата енергия. Виждам, че се предлага от различни групи в парламента, а това правителство не го решава. Това е единственият начин цените да се урегулират".
Трябва да има оздравителен план за икономиката и за домакинствата, а той липсва, подчерта Дянков и добави:
"Няма признание от Министерството на финансите, че инфлацията е огромен проблем за България - за домакинствата и за бизнеса, и нещо трябва да се направи. Просто се чака и се казва, че ще има актуализация през юли, а дотогава има много време и много проблеми вече се нареждат"-
Интервюто на Снежана Иванова със Симеон Дянков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Кръстовището на площад "Македония" е блокирани от синдикалисти, от транспортните дружества на София, от КНСБ и КТ "Подкрепа". Те са готови и за ефективни стачни действия след Великден. Какви са исканията на протестиращите обясниха участници в протеста пред БНР: "…защото хората, които от правителството, от общината постоянно си правят..
Палеж в резиденцията на Губернаторът на Пенсилвания Джош Шапиро. 51-годишният демократ заема този пост от 2022 година, а миналата година беше готов да се включи в президентската кампания като кандидат за вицепрезидент на Камала Харис. Пожарът възникнал в резиденцията на Джош Шапиро в Харисбърг, столицата на щата Пенсилвания, е причинил..
Жителите на село Стефан Стамболово в община Полски Тръмбеш категорично гласуваха на местния референдум - населеното място да си върне старото име Градина. Постигната избирателна активност е 78,79 процента, което прави резултатът валиден. От 134-а избиратели, които имаха право да участват в местния референдум, до избирателната секция отидоха..
Защитата на земеделците от капризите на времето е от първостепенна важност. Земеделието няма покрив ! Това заяви пред БНР Тодор Джиков, земеделски производител и бивш замeстник-министър на земеделието и храните. Той анализира последиците от загубената реколта заради късните студове след затоплянето. Ледените дни съсипаха кайсиевите..
Западните съюзници на Киев осъдиха остро руската ракетна атака срещу украинския град Суми. По последна информация убити са 34 души, сред които две деца. Ранените са 117. Две балистични ракети удариха вчера сутринта центъра на град Суми. Втората, заредена с осколъчни елементи, избухнала във въздуха на около 200 метра от първото попадение, в..
Министрите на външните работи на страните членки ще обсъдят на заседанието си в Люксембург резултатите от прилагането на санкциите срещу Русия, в т.ч. и нови мерки в отговор на нейните хибридни атаки. Срещата ще се ръководи от върховния представител по външната политика и сигурност Кая Калас. Както обикновено, украинският министър на външните..
Тази вечер пред сградата на Народното събрание ще се проведе четвъртият национален протест за последния месец с искане за ефективни присъди и строги наказания срещу насилието над животни. Повод е ужасяващият случай с Габриела Сашова от Перник и Красимир Георгиев от София, които са заснемали изтезания и убийства на животни с цел печалба от..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..