Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Данов: България остана единствената, отказваща военна помощ на Украйна

"Правителството и Румен Радев са в шизофренична поза"

Васил Данов
Снимка: Личен архив

"България остана единствената държава, която открито отказва да помага с военни средства на приятелска Украйна. Шизофреничната поза на правителството, на някои парламентарни партии и на президента ни постави в редицата на идиотите в ЕС и НАТО. ... Този мним неутралитет на страната ни е всъщност подкрепа за агресора Русия".  

Това каза пред БНР военният журналист и експерт Васил Данов, о.р. капитан I ранг, член на Атлантическия съвет на България.

Той коментира военната обстановка в момента в Украйна като "оперативна пауза":

"И двете страни презареждат батериите. Руската армия докарва допълнителни сили и средства и се подготвя за решаващ щурм. ... Докарват се войски от Тихоокеанския флот на Русия. Това говори за изтощение на ресурси и главно на човешкия капитал, с който разполага Путин и Генералния щаб на руските въоръжени сили".

Според Васил Данов моментната пауза би могла да бъде използвана за ефикасни преговори, стига двете страни и главно агресорът да го желае.

"Руската страна няма да тръгне на истински преговори, защото не е постигнала нито една от целите на агресивната си война. Засега минималната цел е, ако падне Мариупол, да се осъществи сухопътен коридор между Крим и Донбас, Украйна да бъде отрязана от Азовско море и това да бъде обявено като една малка победа на Путин и неговата клика", коментира военният журналист. 

О.р. капитан I ранг Данов посочи, че конфликтът се интернационализира и "Украйна започва да прилича на Испания от гражданската война, когато двата блока - единият - на Хитлер и Мусолини и другият - на Сталин - си дават среща в навечерието на Втората световна война и там загиват десетки хиляди хора от цяла Европа, воювайки от двете страни на фронтовата линия":

"В момента Путин силно притиска Лукашенко (президент на Беларус - б.р.) да вкара твоите войски и да стане една от страните във войната срещу Украйна. Такава заплаха наистина е опасна, защото Лукашенко изцяло зависи във военно-техническо и финансово отношение от режима на Путин. Той дължи спасението си на путинските военни сили, които го спасиха от разгром, когато стотици хиляди беларуси излязоха по улиците улиците на големите градове и режимът му бе разклатен силно".  

Военният експерт съобщи, че шестима полеви генерали от общо 20, с които Русия участва във военните действия, са загинали:

"Няма досега данни за такива загуби (33%) на висш военен състав в нито един от досегашните военни конфликти, в които е участвала руската държава".  

Интервюто на Снежана Иванова с Васил Данов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45
Хатай

Две години след земетресението в Турция - надпревара с времето за строеж на нови жилищни сгради

Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..

публикувано на 06.02.25 в 06:28

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46