„Щастието е в това да си щастлив, независимо къде се намираш. Историческите събития в романа са по-скоро фон, отколкото основен мотив. Надявам се книгата да допадне на хора с интерес към българската и древната история и на хора, които обичат добре разказани истории“.
Това сподели в предаването „12+3“ Милен Миланов за книгата си „Долината на щастливците“.
Лятото на 1922 г.,
село Планиница, Царство България
Осем дълги години Христо Лепоев е прекарал в армията, бранейки отечеството. Сега най-сетне е там, където винаги е искал да бъде – у дома. Но мирният живот сякаш не е за него. Когато родното му село влиза в конфликт със съседното, той очаквано се оказва в центъра на сблъсъка. Това привлича вниманието на стария му главнокомандващ в Пети кавалерийски полк, който го призовава обратно в служба на родината. Христо е представен не на кого да е, а на министър-председателя и министър на войната Александър Стамболийски. От кабинета му той излиза с револвер и мисията да ликвидира Македонеца – самоук химик бомбаджия, взел твърде присърце решаването на Македонския въпрос.
Есента на 1922 г.,
Александрия, Египет
Д-р Питър Грийн е англичанин, бивш военен лекар и преподавател по класически науки. Мечтата му е да открие легендарен изгубен ръкопис, за който е чул от немски войник на фронта.
Необичайното му приятелство с Христо започва с предотвратен от българина опит за грабеж срещу Питър и продължава с пътуване с кораб по Нил в посока Луксор, където по последни данни се намира Македонеца. Компания в екзотичното пътуване им правят членовете на мистичен култ, сред които е и очарователната лейди Катарина Ашли. А когато красивата дама се оказва в беда, заплененият Питър и недоверчивият Христо се отправят на една последна битка в пустинята…
Милен Миланов е автор на сборниците с разкази „Бибоп от Хенри“ („Арс Благоевград“, 2010) и „Спирала на мълчанието“ („Изток-Запад“, 2015). Завършил е египтология в НБУ. Негови нехудожествени текстове са излизали в „National Geographic България“ и в-к „Сега“. „Долината на щастливците“ е първият му роман.
Интервюто с Милен Миланов можете да чуете в звуковия файл.
С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът "Дефиле на младото вино", който ще продължи до неделя. Участниците в 16-ото издание на фестивала са 65, сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51. За тях и за посетителите широко отварят врати 18..
Служебният премиер Димитър Главчев ще посети днес следобед Граничния контролно-пропускателен пункт "Кулата", съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет, без да уточняват какъв е поводът за посещението му. Проблемът с компрометираната инфраструктура на един от най-натоварените ни гранични пунктове обаче е на път да намери решение...
Новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп номинира Памела (Пам) Бонди за главен прокурор, след като Мат Гейц, който беше първата му номинация - оттегли кандидатурата си, предаде Асошиейтед прес. Пам Бонди е бивш главен прокурор на Флорида и отдавнашен съюзник на Тръмп. Тя е председател на мозъчния тръст Институт за политика "Америка..
Кипър е домакин на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина. За участие в нея днес в Никозия пристига върховният представител по външната политика и сигурността на Европейския съюз Жозеп Борел. Двудневната визита в Кипър на Жозеп Борел е част от обиколката му в Близкия изток, като той идва на острова след..
"Украйна не се страхува от Путин", заяви пред Скай нюз бившият външен министър на страната Дмитро Кулеба. Запитан колко е притеснен от съобщенията, че междуконтинентална ракета е била използвана срещу Украйна, Кулеба отговори: "Преживяхме толкова много ракетни атаки. Когато срещу теб са изстреляни 100 ракети и дрона за една нощ, това е не..
У нас ще пристигнат делегации на всички поместни православни църкви по повод 100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски". Празникът се отбелязва на 23 ноември, когато църквата почита паметта на Свети Александър Невски. Празнични богослужения ще бъдат отслужени днес и утре по повод 100 години от..
Измененията в Конституцията от декември 2023 г. създадоха в голяма степен невъзможност да се избере председател на Народното събрание . Това мнение изрази пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право във Великотърновския университет. Тези промени не бяха удачни , смята той. Съгласие на народните представители..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..