Днес Наталия има нова кауза – да намира подслон за сънародниците си, бягащи от войната. Тя работи за обособяването на буферни детски центрове, които да поемат по-малките деца и да ги социализират.
„Идват основно майки с деца, които не са свикнали с детски градини, не знаят български език и имат хранене, много по-различно от това в България“, поясни Наталия Елис.
Децата бежанци са тук без ваксинационни паспорти, което също е проблем, посочи тя.
Това по думите ѝ ще се обсъжда с българските здравни власти, защото „повторна ваксинация също може да създаде проблем“.
Затова Наталия Елис предлага да има буферни детски центрове за деца от Украйна.
„Как да работят родителите, ако не могат да оставят детето никъде? Така ще им помагаме, с такива детски центрове. В София „Америка за България“ предложи „Музейко“ за такъв детски център. Сега говоря с активисти в други градове, които се опитват да направят същите подкрепящи буферни детски центрове“, разказа тя в предаването „Хоризонт до обед“.
„Украинците са работливи. Дошли са доста специалисти. За работодателите това е добра възможност да намерят добри работници. Само да осигурим подслон за децата и помощ в началото, докато нямат нищо, даже пари за настаняване“, коментира Наталия Елис.
Наталия Елис е дошла в България преди около 5 години. Развива бизнес с кактуси. Допада ѝ сравнението на Украйна с кактус, който не можеш лесно да стъпчеш, но можеш да се нараниш.
Иска да предаде на новодошлите своя опит с вписването в българската среда. Харесва Пловдив, нарича хората там „вълшебни“, според нея са отзивчиви и помагат.
„Наистина България е от страните, в които хората имат едни от най-големите сърца в света.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..
Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..
Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова. Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..
В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..
"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" , казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..
Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..
Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...