Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„CODA“ грабна „Оскар“ за най-добър филм, „Дюн“ е с 6 награди

5
Екипът и актьорите на „CODA: Дете на глухи родители“, който бе отличен за най-добър филм.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Лос Анджелис бяха раздадени за 94-и път най-престижните кинонагради - „Оскар“. Бляскавата церемония отдаде почит на жертвите на войната в Украйна.

Най-добър филм на годината е „CODA: Дете на глухи родители“ - лентата разказва историята на чуващо дете в семейство на възрастни глухи, което се опитва да изгради живота си. За първи път от 1932 година насам филм с по-малко от четири номинации печели най-голямата награда.

За най-добър актьор беше отличен Уил Смит за превъплъщението му в Ричард Уилямс - бащата на тенис звездите Винъс и Серина:

„Когато светът приеме твоето изкуство и особено когато го приеме по начина, по който си се надявал, когато разбере онова, което си искал да предадеш, разбира се, че се чувстваш добре и усещаш, че си попаднал в десетката. Но най-вече се вълнувам за Винъс, Серина и цялото семейство Уилямс. Решението да допуснеш някой да разкаже твоята история на успеха пред света наистина е важна крачка“.

Малко преди наградата Смит внесе смут в залата, след като удари колегата си Крис Рок. Комикът представяше награда и се пошегува с новата прическа на съпругата на Смит Джейда Пинкет. По време на емоционалната си реч Смит се извини като заяви, че „любовта те кара да правиш луди неща“.

Най-добра актриса стана Джесика Частейн с изпълнението си в „Очите на Тами Фей“, където играе влиятелна телеевангелистка.

Джейн Кемпиън спечели „Оскар“ за най-добър режисьор за „Силата на кучето“. Тя е едва третата жена, получила златната статуетка в над 90-годишната история на церемонията.

Филмът с най-много статуетки - цели шест, е фантастичният епос „Дюн“, включително за ефекти, операторско майсторство и звук.

Сър Кенет Брана взе първия „Оскар“ в кариерата си за най-добър оригинален сценарий за автобиографичния му „Белфаст“.

Звездите и гостите на церемонията запазиха минута мълчание в чест на Украйна. През това време на екрани в „Долби тиътър“ се излъчваха призиви за изпращане на помощи, като се изброяваха основните нужди на украинците - „храна“, „медицински грижи“,  „одеяла“.

Джесика Частейн/ЕПА/БГНЕС

Уил Смит удари колегата си Крис Рок/ЕПА/БГНЕС

Най-добрата анимация е „Енкантно“, отново на Дисни, а публиката се наслади на изпълнение на живо на тоталния хит от филма "We don't talk about Bruno".

Присъстващите запазиха минута мълчание в чест на Украйна. Актрисата от украински произход Мила Кунис подчерта:

„Военните събития смразиха всички ни. Но когато виждаш силата и достойнството на хората, изправени пред тези опустошения, няма как да не се развълнуваш от твърдостта им. Изпитваш почитание към силата, която намират да продължават да се борят с тъмнината“.

Много от звездите минаха по червения килим със значки или шалчета с флага на Украйна. 

Мила Кунис и Аштън Къчър/ЕПА/БГНЕС
Джейда Пинкет Смит/ЕПА/БГНЕС

Холивуд отдаде почит на 60-та годишнина от първия филм за Джеймс Бонд и половин век от първото излъчване на "Кръстникът". Франсис Форд Копола завърши краткото си изказване с думите: "Да живее Украйна!".

Ал Пачино, Франсис Форд Копола и Робърт Де Ниро  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Победителите в основните категории:

Трой Коцур, Ариана ДеБоуз и "Дюн" са сред големите победители на 94-ата церемония за наградите "Оскар", предаде Асошиейтед прес.

Най-добър филм: "CODA: Дете на глухи родители"

Най-добър режисьор: Джейн Кемпиън, "Силата на кучето"

Най-добър актьор: Уил Смит, "Методът Уилямс"

Най-добра актриса: Джесика Частейн, "Очите на Тами Фей"

Най-добър актьор в поддържаща роля: Трой Коцур, "CODA: Дете на глухи родители''

Най-добра актриса в поддържаща роля: Ариана ДеБоуз за "Уестсайдска история"

Най-добър международен филм: "Карай колата ми", Япония

Най-добър анимационен филм: "Енканто"

Най-добър документален филм: "Лятото на соула "или когато революцията не се предаваше по телевизията"

Оригинален сценарий: "Белфаст''

Адаптиран сценарий: "CODA: Дете на глухи родители''

Оригинална музика: "Дюн"


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41