Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Турция е с влияние в Черноморския регион и може да говори и с руската, и с украинската страна, казва преподавателят от Харков

Проф. Михаил Станчев: Путин ще опита да присъедини Донецк и Луганск, няма да изпусне Херсонска област

„Ще обявим неутралитет. Няма да признаем, че Крим е руски юридически“

проф. Михаил Станчев
Снимка: БГНЕС

Нов български университет ще издаде на български книгата на проф. Михаил Станчев „Третата световна война – Битката за Украйна“. Той е ръководител на Катедрата по нова и най-нова история в Харковския национален университет „В. Н. Каразин“, а в Запорожкия университет чете лекции по специалност Дипломация.

Първото издание на книгата, на която проф. Станчев е съавтор, е от 2015 година.

Тогава написахме, че това е началото на по-сериозна и голяма инвазия, ако международната общност не се сплоти и не се противопостави на Русия. Това не стана нито след Грузинската война, нито след анексията на Крим и Донбас. Международната общност явно не дооценяваше стремежа на Путин, параноидалната идея да възстанови територията на бившия Съветския съюз.

Ако НАТО и ЕС, американците продължават така да наблюдават, ще имаме не само две Кореи, тоест две Украини, но се страхувам, че както по времето на Сталин той ще дойде към границите на бившия Съветски съюз и ще предяви претенции и към Финландия, и към Прибалтика, и към Полша“, посочи проф. Михаил Станчев в предаването „Хоризонт до обед“.

„Винаги преговорите са по-добри от бойните действия. Това, че Турция се включи като посредник, е много важно, защото Турция е една от страните, които имат съществено влияние в Черноморския регион и може да говори и с руската страна, и с украинската“, коментира проф. Михаил Станчев в предаването „Хоризонт до обед“.

По думите му темата за статута на Украйна като неутрална държава не е новост и още през 1990 година в декларацията за независимост на страната е записано, че „Украйна ще бъде извънблокова държава“.

По време на осемгодишната война в Донбас украинците внесоха изменения в Конституцията и в Закона за външната политика за стремежа на Украйна да стане член на ЕС и НАТО, уточни той.

Според проф. Станчев войнствената реторика и от двете страни в комуникацията между Кремъл, ЕС и НАТО е довела до конфликта в Украйна.

Запитан има ли риск страната да бъде разделена проф. Михаил Станчев отбеляза, че не изключва такава възможност.

Относно възможното присъединяване на ЛНР и ДНР към Руската федерация на принципа на Крим преподавателят каза, че това може да се случи.

„Честно казано, не виждам Украйна ще може ли да направи нещо без международната подкрепа.“

Ще обявим неутралитет. Няма да признаем, че Крим е руски юридически, но явно ще продължим нашата теза, че това е нарушение на международното право – юридически се явява територия на Украйна, както и Донбас.“

Друг е въпросът, че Путин ще се опита да стигне административните граници на Луганска и Донецка области и да ги присъедини към Русия, както Крим, коментира проф. Станчев.

„Страхувам се, че не е само това. Путин няма да изпусне Херсонската област, пътя, сухопътния – от Мариупол до Крим. Страхувам се, че той няма да отстъпи оттам.“

Ако сравним датите за начало на първите две световни войни, се получава 68. Оказва се, че датата на сегашната война също дава число 68, посочи Михаил Станчев.

„Какво това означава, аз не съм астролог, но нещо явно означава. Може да бъде и странно, а може и не. Някакво обяснение би трябвало да има.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30

Д-р Кремена Пармакова: При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б

При пътуване в чужбина е препоръчителна имунизацията срещу хепатит А и Б, независимо на кой континент се намира избраната дестинация. Това обясни в интервю за БНР д-р Кремена Пармакова, началник на отдел "Надзор на заразните болести" в здравното министерство. Комбинираната ваксина срещу двата вируса се открива най-трудно в аптеките у нас , показа..

публикувано на 22.07.24 в 09:38