Найо Тицин предложи Столичният общински съвет да смени част от името на бул. „Драган Цанков“, където е сградата на Руското посолство. За да се избегнат негативните последствия и обществената реакция, свързани с пререгистрирането на улицата, предложението беше изменено. На мястото, където се пресичат бул. „Драган Цанков“ и ул. „Никола Мирчев“ да се обособи площад, чието име да бъде „Героите на Украйна“. Очаква се предложението да бъде гласувано тази седмица.
Булевардът, където по адрес се води Руското посолство, е кръстен на политически деец, който според клишето е един от най-яростните русофили.
Според Лъчезар Тошев, почетен член на ПАСЕ, изследовател на Драган Цанков, това не е точно така:
„Центърът на София изобилства с улици и паметници на руски исторически фигури. Сред тях има малко улици, кръстени на български исторически фигури. Една от тях е Драган Цветков. Да се предлага да се смени името на една българска фигура и да се смени с небългарско название, не е редно. Защо не се предложи промяна на името на улица, носеща името на руска личност“.
Тошев разказа, че Драган Цанков има различни периоди в своя живот и всъщност е съществена фигура по време на Възраждането.
„Преди да стане русофил, той е бил от яростните русофоби. На финала на политическата си дейност той сваля русофилското правителство. След осем години е отново на друга позиция. Драган Цанков не може да бъде определен в едната или в другата посока. Неговите заслуги за българската държава и нация не могат да бъдат отричани“.
„Важно е площад или улица до Руското посолство да бъдат кръстени Героите на Украйна. Войната на Путин срещу Украйна не може да мине без последици. Тази война няма да бъде спечелена от агресора. Трябва да останат ясни символи, които да показват нередността на тази война“.
Една част от най-зависимите и застрашени от Съветска Русия страни в миналото първи предприеха действия в подкрепа на украинския народ. Трите десетилетия от началото на свободата в Източна Европа не загасиха спомена за миналото. Уплашени за бъдещето си, страните от бившия Източен блок не се поколебаха да покажат солидарността си с украинските граждани.
Албания преименува част от улицата, на която се намира руското посолство, в Тирана на „Свободна Украйна“. Името „Героите на Украйна“ са избрали и от кметската администрация на Прага. Чехите обаче ще сменят името и на железопътен мост в близост до руския дипломатически корпус с Виталий Скакун, който беше отличен от украинския президент Володимир Зеленски с титлата „Герой на Украйна“, „тъй като пожертва живота си, за да спре пътя на руските войски, разрушавайки мост край град Херсон“. Антивоенният активизъм в Чехия стигна дотам, че в края на март, стълбите пред руското посолство бяха полети с червена боя, имитираща кръв. Драстичната форма на протест е реакция на зверското покушение на украински цивилни от руски военни части по време на сраженията.
Западна Европа и светът също предприемат символичните действия, но са по-предпазливи. Теренът пред посолството на Русия в Берлин беше осеян с детски плюшени играчки, които напомнят за децата на Украйна. Акцията в германската столица наподобява на акцията с празните бебешки колички, изложени в центъра на Лвов. Метафората се свързва с броя на загиналите украински бебета и деца от началото на войната.
Сградата на руското посолство в Лондон беше осветена в синьо и жълто, с цветовете на украинското знаме. Мястото е оградено с плакати и лозунги: „Спрете Путин“, „Не на войната“, „Владимир Путин военен престъпник“, „Нацист“, „Долу ръцете от Украйна“ и „Слава Украйна“.
Лидерът на шотландските либерал-демократи предлага ул. „Мелвил“ в Единбург да бъде преименувана на ул. „Зеленски“. В Копенхаген също се дискутира смяна на името на улицата, на която е руското посолство от „Кристианингейт“ на „Украйнагейт“.
Хората вярват, че посредством тези символични жестове всеки, който мине покрай руските дипломатически представителства и най-вече самите руските дипломати, ще се подсещат за зверствата, извършвани в Украйна.
Преименуването на местата в градската среда е сложен административен процес, който в друго време би срещнал разгорещени дебати, защото имената на обектите отразяват културната идентичност на жителите и историческия консенсус сред населението. Световният потрес обаче от зверствата на Русия в Украйна водят до бързи символични действия.
В центъра на Осло ситуацията е сходна с българската. Непретенциозното кръстовище пред руското посолство в норвежката столица доскоро няма име. Промяната на името обаче влиза в сила след решение на градския съвет. Днес това място се казва: „Ukraina´s Plass“ или „Площадът на Украйна“.
Полицията в София задържа двама младежи, откраднали 11 модула от зарядни за електромобили. Стойността на откраднатото е над 20 хиляди лева, научи БНР. Престъплението е било извършено в началото на месец януари. Арестуваните са на 19 години. Част от откраднатите модули на зарядни станции са били открити в трети човек, на когото са..
"Борислав Сарафов сам се постави в ролята да не изпълни това, което можеше да направи – да постави началото на разчистване на прокуратурата . Той можеше да свърши страшно много полезна работа и да изложи ясно картината на зависимостите , да реагира." Това каза в интервю за БНР адвокат Ина Лулчева. " Компроматите явно се намират..
Продължават вторичните трусове след мощното земетресение на остров Лесбос с магнитуд 5,1 по скалата на Рихтер. Няма пострадали хора, съобщават властите от острова. Много от жителите прекараха нощта навън в колите и на палатки поради честите вторични трусове. Има срутени стени на сгради и паднали скали по пътищата, които са затворени. От..
В Сърбия днес е ден на траур - в памет на 8-те жертви на пожара в Дом за възрастни хора край Белград. При огненият инцидент в белградската община Бараево загинаха осем души, а седем бяха ранени. От прокуратурата съобщиха, че има основателни съмнения, че пожарът е бил умишлен и е предизвикан от един от обитателите на дома, който е сред..
Премиерът на Полша Доналд Туск ще представи приоритетите на Полското председателство на Съвета на Европа по-късно днес в Европейския парламент. Евродепутатите ще обсъдят и програмата на председателството, което започна на 1 януари , както и резултатите от срещата на върха на Европейския съюз на 19 декември. В дебатите ще участват и..
В Шуменско - втори ден ще има обществени обсъждания по повод намерението за изграждане на ветрогенераторен парк в землищата на четири села. 18 ветрогенератора и 1 електрическа подстанция ще бъдат поставени в селата Климент , Гусла , Браничево и Пристое , както и част от шуменската община Каолиново .
В Ловешко - заради авария на захранващ водопровод и планов ремонт - в село Торос , община Луковит - няма да има вода днес от 9 часа до 17 часа утре - 23 януари. Заради спирането на водата, със заповед на кмета на обшина Луковит Иван Грънчаров за днес и утре се затваря за посещение детската градина в селото, предаде кореспондентът ни Пламен..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...