Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Макрон и Льо Пен в нов дуел за президентския пост във Франция

Стефан Манов: Човек с фамилия Льо Пен не може да стане президент във Франция

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Политическите сили във Франция се прегрупират за втория тур на президентските избори, след като снощи настоящият държавен глава Еманюел Макрон излезе фаворит с около 27% гласове, следван от националистката Марин льо Пен с около 23%.

Кампанията на двамата кандидати за балотажа на президентските избори започва активно от днес: Еманюел Макрон ще се срещне със симпатизанти в Северна Франция. В двете седмици до балотажа той планира две телевизионни интервюта и митинг в Марсилия.

От своя страна крайнодясната претендентка Марин льо Пен събира екипа си в Париж, за да обсъди стратегията си, а утре планира пресконференция.

Първото проучване на ИПСОС за нагласите за втория тур сочи 54% гласове за Макрон срещу 46% за Льо Пен, „но нищо не е решено“, както сам заяви снощи френският президент.

Широко мнозинство от политическата класа заяви подкрепата си за него като отпор на крайната десница, той разчита на гласовете за загубилите кандидати на социалистите, републиканците и зелените, докато Марин льо Пен получи подкрепата на крайнодесния кандидат Ерик Земур.

Решаваща роля ще имат гласовете на симпатизантите на крайнолевия лидер Меланшон, които са силно разделени въпреки изявлението му, че няма да даде глас за крайната десница.

Стефан Манов
„Резултатът от изборите във Франция показва, че пластовете във френския обществено-политически живот продължават да се разместват. Разпадът на традиционните партии, който започна с победата на Макрон през 2017 година, днес получава своя финален акорд“. Това коментира в предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“ Стефан Манов, който от дълги години живее във Франция.

Той прогнозира, че човек с фамилия Льо Пен не може да стане президент във Франция.

Интервюто със Стефан Манов можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Кузмов

Георги Кузмов е избран за кмет на столичния район "Оборище"

Общинската избирателна комисия на Столичната община обяви за избран кмет на район "Оборище" още на първи тур Георги Кузмов, издигнат от ПП-ДБ. Той е получил 3592 действителни гласа. ВАС окончателно отстрани Георги Кузмов от поста кмет на район "Оборище" За кмет на кметство Доброславци е избран Росен Николов, издигнат от "Възраждане" ...

публикувано на 17.03.25 в 07:47
Георги Тахов

Министър Тахов дава старт на кампанията за земеделски директни плащания за 2025 г.

Министърът на земеделието Георги Тахов ще даде в Пловдив старт на националната информационна кампания за приема на заявления по директни плащания за 2025 г. Кампанията ще се проведе от днес до 9 април, като са предвидени срещи със земеделските производители във всички областни градове, а графикът на срещите е публикуван на сайта на..

публикувано на 17.03.25 в 07:47

Медиците в психиатриите излизат на протест

В държавните психиатрични отделения и болници от днес започват протести с искане за по-добри условия на труд. Основен проблем е нуждата от увеличение на заплатите. Демонстрациите ще продължат до сряда.  Директорът на психиатричната болница "Св. Иван Рилски" д-р Цветеслава Гълъбова предупреди пред БНР, че психиатричната грижа у нас е пред..

публикувано на 17.03.25 в 07:35

Жители на Перник на протест срещу насилието над животни

Протестите срещу насилието над животни продължават и днес. Вчера в София, Бургас, Варна и Пловдив се събраха десетки хиляди, за да   поискат сурови наказания за садистите, убивали животни в клипове за порнографски сайтове срещу заплащане. Днес на протест излизат и жителите на Перник. Протест настоя за строги присъди за насилие над..

публикувано на 17.03.25 в 07:34

В РСМ разследват трагедията с пожара в дискотека "Пулс"

От днес в Република Северна Македония е обявен седемдневен траур в памет на загиналите по време на концерт в дискотека "Пулс" в Кочани. По официална информация жертвите на пожара са 59, но местните хора твърдят, че има още. Екип от девет прокурори водят разследването на   трагичния инцидент. Часове след   трагедията в града бяха мобилизирани..

публикувано на 17.03.25 в 07:22

Военен експерт: Ребалансирането в НАТО между Европа и САЩ е необратимо

С началото на втория мандат на президента на САЩ Доналд Тръмп в НАТО започна необратим процес на ребалансиране на трансатлантическите отношения. Това отчита експертът по национална сигурност Михаил Найденов. При втория мандат на президента Тръмп преразпределянето на тежестите от Америка към Европа  започна да се чувства по-рязко ,..

публикувано на 17.03.25 в 06:51

Виртуозите Росини, Доницети и Белини в концерти на оркестър "Митонисимо"

С концерти в Самоков, Ботевград и Ловеч камерният оркестър "Митонисимо" ще срещне публиката в по-малки населени места с изкуството на Росини, Доницети и Белини. Първият концерт е тази вечер в читалище "Отец Паисий" в Самоков. "Майсторите на белкантото" е един от най-успешните ни концерти за миналия сезон", каза пред БНР диригентът Огнян..

публикувано на 17.03.25 в 06:34