Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици показаха изобретенията си на изложение в Горна Оряховица

Те са направили разработки в областта на електрониката, електротехниката, софтуера и мехатрониката

Роботът проходилка
Снимка: Здравка Маслянкова

За шести път град Горна Оряховица беше домакин на изложение-конкурс на младежко техническо творчество. По традиция изложението събира млади хора от цялата страна, които показаха виждането си за това как ще се развива светът.

Младежкото техническо изложение в Горна Оряховица събра млади технически гении, които демонстрираха своите иновации и разработки. Целта е да се даде възможност за популяризиране и изява на творческите търсения на ученици и студенти и засилване на връзката между професионалното образование и бизнеса. Изложението беше с конкурсен характер и в него се включиха 40 екипа от професионални гимназии, технически университети, иновативни фирми и индивидуални участници. Показани бяха разработки в областта на електрониката, електротехниката, софтуера и мехатрониката
Запален по роботиката е 15-годишният Пламен Адерски от София, ученик в гимназията по електроника „Джон Атанасов“. Помагал е на баща си при разработката на робот проходилка за деца с церебрална парализа:

"Тя служи да раздвижва деца, които подсъзнателно не могат да ходят, заради проблеми с мозъка. Тествано е, консултирали сме се с лекари и реално има практическа полза и можем реално да го ползваме, за да накараме едно дете да ходи и да се радва на живота. То е конструирано за малки деца на 6-7-годишна възраст, не повече от 1,5 метра. Автоматично се затваря и прилепва към детето. То обува обувките. Времето, за което може да функционира, е от 3 до 4 часа“, каза за БНР Пламен Адерски.

Прототипът на робота проходилка се показва за първи път на изложението в Горна Оряховица с идеята да бъде привлечено вниманието на инвеститори за доразработка.  

Разработка за измерване на кръвно налягане                      Снимка: Здравка Маслянкова
Учениците от клуба по роботика в Професионалната техническа гимназия в Габрово показаха изобретението си за измерване на кръвното налягане и мускулната активност.

"Когато започнете да мърдате ръцете си, започва да измерва колко е голяма мускулната активност. Когато отпуснете ръцете си, измерва кръвното налягане и пулса на човека. Слага се на ръцете ни, свърза се към компютър, за да може да има ток и показва на таблица“, заяви за "Хоризонт" ученичката Теди Лефтерова.

Домакините от Горна Оряховица - спортен клуб „Моделист“, показаха модели на самолети и ракети, които могат да летят. А курсантите от Националния военен университет демонстрираха два проекта - метеорологична министанция и многоцелева платформа, която може да се ползва за разузнаване и охрана и цели да се запази живота на войника.

За близо месец десетокласникът Георги Касъров от Професионалната гимназия „Мария Кюри“ в Сливен е работил по изобретяването на своята „умна“ къща, пестяща електроенергия.

„Къщата е смарт захранваща се от фотоволтаичен панел с управление от смартфон. Състои се от силова и смарт част. Темата по принцип е зелената енергия около нас, в нас да е повече. Да започнем да използваме самите фотоволтаични панели, да не използваме толкова много тецове“.  

Ученически разработки            Снимка: Здравка Маслянкова
Учениците от гимназията от Гоце Делчев показаха на щанда си фигури, изработени през годините от стари автомобилни части, като им се вдъхва нов живот - мотоциклети, шахматни фигури, ракетни установки, автомобили, влакче, самолетчета и хеликоптери. Частите вземат от автомобилните сервизи, където учениците ходят на практика. Моделите не са копия, а оригинални идеи на младежите или почерпени от анимационни филми.

Младият изобретател Димитър Славов демонстрира работния вариант на робот, разработен по поръчка на немска фирма, развиваща дейност в София, с приложение в индустрията:

"Разработка за предотвратяване на трудови злополуки при повдигане на тежки товари. До 150 килограма сме го пробвали, няма проблем. Това е един от двата робота, който сме направили. Имаме още работа по него. Имаме проблем с програмирането. Не сме го нагласили да крачи. Можем да вдигнем бутилка, но не можем да я пренесем от точка А до точка Б. Това програмиране е малко сложен процес, защото все пак трябва да се съобразим, че това е тежка машина, силна машина. Всичко става много бавно, защото се тества по 20 пъти“.   

Деца пред старите компютри       Снимка: Здрвака Маслянкова
Над 200 ученици, студенти и млади изобретатели показаха разработките си. Малки и големи бяха привлечени от уникалната колекция на горнооряховеца Деян Минчев от стари, но работещи компютри, която също беше изложена в спортната зала „Никола Петров“.

Робот за вдигане на тежки товари     Снимка: Здравка Маслянкова
Изложението за младежко техническо творчество се организира от фондация „Милен Григоров“ и Община Горна Оряховица със съдействието на „Ротари клуб”, Федерацията на научно-техническите съюзи и Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38