"Голяма част от договорите на пътните фирми с АПИ са нищожни"
Това каза пред БНР Иван Демерджиев, бивш служебен министър на правосъдието. Той оглавяваше междуведомствената работна група, която трябваше да установи правната ситуация в тези договори:
"Установи се, примерно договор, сключен за стойност около 18 млн. лева, а по него са възлагане работи за 320 млн. лева. Всичко над стойността на договора е плащано по нищожен договор, което има правно отражение в това, че цената, която се дължи, трябва да бъде занижена, а не цената по договора, като от нея се извадят печалбите. Това не беше направено. Интересно беше, че бяха избирани договори, по които възлагането беше много близко до стойността на договора".
Според него пътните фирми нямат основание да протестират, защото са запознати с този доклад и знаят, че проблемът е правен, а правните проблеми се решават в съда.
По думите на Иван Демерджиев ще бъде незаконно, ако държавата плати 50% от сумите на фирмите, защото "половината ще бъде определена по никакви критерии":
"Това ще е политическо решение на юридически казус, което е недопустимо".
"Тези фирми забравят, че за АМ "Хемус" имат авансово платени 1 млрд. лева, без да са започнали работа. И е много интересно какво се случва с тези суми, платени още от правителството на Бойко Борисов, как са платени авансово, без да има една копка за тях", коментира той.
Демерджиев припомни, че още в края на служебния кабинет са били сключени споразумения с пътноподдържащите фирми да се прекратят договорите и да се стартират нови процедури:
"Остана да се извършват само дейности, свързани със защита на живота и здравето на пътуващите по пътищата и на националната сигурност. Тези процедури доста се забавиха и едва сега са стартирани. Когато приключат, ще има ново възлагане на тези, които спечелят обществените поръчки".
Той заяви, че е готов да помогне, ако някой го потърси по казуса, но никой не го е търсил досега.
В предаването "Неделя 150" бивш служебен министър на правосъдието коментира и закриването на специализираните съд и прокуратура:
"Специализираното правосъдие да съществува, но не в този вид. То има своето бъдеще по линия на международно сътрудничество и по линия на много редки и специфични престъпления. То беше изключително разширено по обхват и изземваше компетенции на общата прокуратура и съд. От анализа, който се направи, се видя, че са били образувани дела, без да е била компетентна специализираната прокуратура, оттам спецсъдът е обвързан да ги гледа, а крайните решения много често показват, че тези дела е трябвало да ги гледат общите прокуратура и съд. А специализираните са били избирани, защото от тях се очакваше определен подход, какъвто се и получаваше, за съжаление, определени резултати, които обслужваха основно изпълнителната власт по онова време".
Според Демерджиев цялата правна общност трябва да покаже, че поведението на главния прокурор Иван Гешев е нетърпимо:
"Защото без работеща на принципа на върховенство на правото прокуратура, работеща свободно, независимо, коректно, държавата ще изпита сериозни затруднения и това вече се вижда през последните месеци. Липсата на прокуратурата се вижда и тежи много".
Иван Демерджиев изтъкна, че не е водил разговори с премиера Кирил Петков за конкретни постове, но би се съгласил да поеме пост, като този на председател на КПКОНПИ, ако "има сигурността, че управляващото мнозинство ще му се довери да прави реформи и да работи като професионалист", а не да бъде поставен, за да изпълнява нареждания.
Интервюто на Явор Стаматов с Иван Демерджиев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
Утре се отбелязва Световният ден на водата, като мотото тази година е "Опазване на ледниците". Целта е да се насочи вниманието към проблема с бързото топене на ледниците заради глобалното затопляне, а това прави водния цикъл по-непредсказуем. Отбелязваме Световния ден на ледниците На форум, организиран по повод Световния ден на водата,..
30 на сто от селата в община Павликени в момента са на воден режим, а през лятото безводието обхваща повече от половината населени места. Сдружението "Дестинация Павликени" започна да възстановява по една обществена чешма във всяко населено място в общината с дарения и доброволен труд. Павликенското село Патреш е едно от най-засегнатите..
Втора нощ на протести в Турция, въпреки забраната за всякакви масови събирания и шествия. Сблъсъци между протестиращите срещу ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и полицията е имало в Анкара, Истанбул и Измир. В Турция се засилва напрежението след ареста на кмета на Истанбул и още над 100 високопоставени представители на..
На 22 март отбелязваме Световния ден на водата. Община Павликени е най-безводната в област Велико Търново. От години се правят обследвания на мрежата , търсят се нови водоизточници, подменят се водопроводи, но проблемът остава. В момента 6 от 20-те населени места в Павликенско са на воден режим , а през лятото в повече от половината села хората..
ЕС ще засили опитите си да привлече добри учени от САЩ. Българският еврокомисар Екатерина Захариева иска всеки виден изследовател, който се премести от САЩ в Европа, да получава 2 млн. евро, съобщиха за БНР от нейния кабинет. Захариева е поискала Европейският съвет за научни изследвания да удвои финансирането, което в момента е 1 милион..
Кипър влиза в тежък противопожарен сезон със значително подсилване с наземна и въздушна противопожарна техника. Днес, в отбелязвания Международен ден на горите, министърът на земеделието и околната среда Мария Панайоту ще получи нови автомобили за гасене на горски пожари. Близо 26 млн. евро, осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост, са..
"Татко" е семеен филм, а заглавието предполага, че е за отношения в семейството, но ситуацията е специфична, каза Марий Росен в интервю пред БНР. Той и Димитрис Георгиев са режисьори и сценаристи на филма, чиято премиера е днес от 18 часа в столичното кино "Люмиер". "Лентата разказва за семейството по различен начин. Не кръвта ги..
Идеята за разкриване на хранителни магазини в пощенските станции е все по-обсъждана, мненията са противоречиви, а разискванията по темата вече..
Необходима е сериозна работа с полицаите, за да не смятат случаите на насилие над животни за смешни. Това заяви за БНР ветеринарят и дългогодишен..
Как и за колко се работи в "Български пощи"? Въпросите за условията на труд и заплащането в Националната пощенска служба вълнуват не само хилядите..