Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

120 г. от рождението на композитора Веселин Стоянов

Снимка: pixabay

През месец април отбелязваме 120-годишнината от рождението на един от най-ярките  български творци – проф. Веселин Стоянов. Той е композитор, пианист, педагог и изключително ерудирана личност - предал е опита и знанията си на поколения наши музиканти. Като композитор той създава творби, влезли в националната ни музикална съкровищница.

Веселин Стоянов е роден на 20 април 1902 г. в Шумен. Следва със стипендия във виенската Академия за музикално и драматично изкуство - учи композиция при професорите Франц Шмит и Йозеф Маркс, оркестрация  при проф. Вундерер, пиано при проф. Виктор Ебенщайн, а като частен ученик и при проф. Пол дьо Кон. Във Виена Стоянов се запознава с всички течения на съвремената музика, възхищава се на творбите на Рихард Щраус и Густав Малер - нарича ги “сродни души“. Така, под влиянието на немската музика, се оформя стила и музикалния вкус на младия композитор. 

След завръщането си в България през 1930 г. той изнася самостоятелни  концерти като пианист. Работи като частен клавирен педагог, преподава и уроци по теория на музиката. В същото време, до 1937 г., Стоянов дирижира спектакли в столичните оперетни театри, даже композира няколко оперети в ориенталски стил, който е моден по онова време - това са “Грешницата от Багдад“, „Абдал Фирус – роб на любовта“, “В сараите на Халифа“,“Харем без султан“ - всички те с либретист Борис Борозанов. 

Покрай брат си, известния пианист и клавирен педагог Андрей Стоянов, младият музикант попада в кръга на най-известните интелектуалци в България - Боян Пенев, Николай Лилиев, Сирак Скитик, Николай Райнов, Асен Златаров, Елисавета Багряна, Дора Габе и др. - това общуване оформя неговия мироглед.

Веселин Стоянов започва да композира още в ученическите си години. В Златния фонд на БНР са запазени много негови изказвания по повод премиери на негови произведения през годините. Чуйте интересните подробности от биографията му в звуковите файлове. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Интервю на Веселина Миланова с Мария Тодорова

Прекалено ли е да мечтаем за утопия? Фестивалът ShapeShift ще потърси отговор!

В НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" за втора поредна година ще се проведе Фестивал за изкуство, технологии и иновации ShapeShift .  Темата на тазгодишното издание е " Прекалено ли е да мечтаем за утопия? ".  Тя е провокирана от събитията, които се случват в света през последните две години, обясни пред БНР Мария Тодорова, куратор на фестивала...

публикувано на 30.05.24 в 11:00
Българска галавечер в Музикферайн - Виена

Българска галавечер в Музикферайн увенча честването на 24 май във Виена

На 25 май в зала „Брамс“ на престижния виенски концертен комплекс Музикферайн се състоя емоционална галавечер на българската култура и музика, посветена на светлия празник 24 май.  Бляскавото събитие с участието на великолепни български и австрийски музиканти беше организирано по идея на виртуозната българска пианистка Донка Ангъчева...

публикувано на 29.05.24 в 20:50
Клементин Марген

Звездата Клементин Марген гостува в поредицата "Съкровени гласове"

В петък, на 31 май, в зала "България" ще бъде заключителният концерт от първия сезон на “Съкровени гласове“, в който световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева представя свои звездни колеги на наша сцена. Френският мецосопран Клементин Марген, смятана от критиката за една от най-добрите изпълнителки на ролята на Кармен в света, ще..

публикувано на 29.05.24 в 20:27
Милен Начев - диригент

Диригентът Милен Начев се завръща на родна сцена след 22 години

На 30 май, след повече от 20 години отсъствие от родните сцени, диригентът Милен Начев ще застане на пулта на Софийската филхармония. В програмата са подбрани атрактивни пиеси от началото на ХХ век - на композиторите  Морис Равел,  Пол Дюка,  Мануел де Файя и  Николай Римски-Корсаков.   Маестро Начев е след най-високо ценените български..

публикувано на 29.05.24 в 12:54
Проф. Милена Шушулова, проф. Момчил Георгиев, проф. Милена Моллова и Варта-Естер Каспарян  (от ляво на дясно)

За първи път Международният фестивал - "Софийски музикални седмици" ще има есенно издание

Своеобразен празник на духовността, на музиката и културата стартира с 55-тото издание на Международния фестивал "Софийски музикални седмици". Историята на този престижен фестивал започва с едно съдбоносно събиране на изтъкнатите български музиканти Панчо Владигеров, Любомир Пипков и Богомил Стършенов. Те заявяват: "Крайно време е София да..

публикувано на 27.05.24 в 13:54
Даниел Верстапен

Даниел Верстапен: Целта ми е да направя своята интерпретация на българската музика

"Това, което най-много ми харесва в България е природата , но и страната ми харесва, каза в "Понеделник вечер" белгийският пианист Даниел Верстапен . България е част от световното му турне Reconnection . Събитие, което го отведе до едни от най-големите зали в света като "Карнеги Хол" в Ню Йорк и "Сидни опера" в Австралия.  В България той ще..

публикувано на 27.05.24 в 09:40
Режисьорът на копродукцията Небойша Слиепчевич.

Лента с българско участие със "Златна палма" за късометражен филм

"Анора" на американския режисьор Шон Бейкър спечели "Златната палма" на заключителната церемония на тазгодишния филмов фестивал в Кан, а лента с българско участие грабна "Златна палма" за късометражен филм. "Ще продължа да се трудя в полза на киното" - каза сценаристът и режисьор Шон Бейкър, поемайки 77-ата "Златна палма", с която бе отличен филмът..

публикувано на 26.05.24 в 08:30