Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикално-археографска експедиция открива и съхранява анонимни църковни напеви

Даниел Иванов е ръководител на експедицията, в която участва и Кристиан Стратев

Даниел Иванов и Кристиан Стратев
Снимка: Кармен Манукян

„Имахме честта и привилегията да участваме в богослуженията, посветени на Светите братя Кирил и Методий през месец май, които миналата година бяха изключително специални. Казвам специални, защото за първи път се даде позволение с благословията на папството в базиликата „Сан Клементе“ богослужението да се проведе на български език. За първи път, откакто Светите братя Кирил и Методий са водили тези богослужения на славянски език. Това беше изключително вълнуващо, защото нашият ансамбъл бе поканен, избран да изпълни тази божествена литургия заедно със Средно и Западноевропейския митрополит Антоний“, каза за БНР Даниел Иванов, диригент на хоровите състави към Националната гимназия за древни езици и култури "Св. Константин Кирил Философ".
Даниел Иванов         Снимка: Мартин Василев

Ансамбъл "Елици" е изпълнил тропара на Св. Кирил Славянобългарски на гроба на светеца в подземията на Базиликата "Сан Клементе" в Рим през месец май 2021.

„За мен беше уникално преживяване, защото ние като миряни сме свикнали да бъдем от другата страна на литургията. По друг начин се усеща това съпреживяване, когато ти съучастваш в самото извършване на литургията, а и освен това успяхме да изпълним тропара на самия гроб на нашия предтеча, което беше много силно преживяване“, допълни за предаването „Нощен хоризонт“ Кристиан Стратев - изпълнител във Вокален ансамбъл "Елици" и участник в музикално-археографските експедиции. Той е студент в специалност "Балканистика" в Софийския университет "Свети Климент Охридски".

Кристиан Стратев заяви, че православието за него е неизчерпаем кладенец, в който ние можем да се потапяме безкрайно много.

"Нашата гимназия има своя дан за това потапяне. Това според мен е и природна даденост. Има хора за всичко, но със сигурност тя дава едно много по-добро познание".

Даниел Иванов е ръководител на музикално-археографска експедиция, с която ежегодно пътуват из България, за да открият, запишат и съхранят анонимни църковни напеви и народни песни, които не са записани в сборници, а се помнят и предават от уста на уста. В архива с музикални находки имат над 2500 записани мелодии, част от тях изпълняват на своите концерти в страната и чужбина.

"Ние търсим пластове старинна музика, ние не търсим музика, която в днешно време се пише или музика, която е написана през последните 50-60 години. Това е музика, която се е предавала от уста на уста. Срещали сме много свещеници, които от своите бащи и своите дядовци са научавали песнопения, които те са пеели - било то повлияни от фолклора на дадения регион, било то донесени отвън от друга държава. Имаме и случаи на песнопения, кооито хората сами са си ги съчинили", заяви  Даниел Иванов.  

Даниел Иванов е завършил Националната гимназия за древни езици и култури. Посвещава висшето си образование на няколко специалности – Педагогика на обучението по музика в Националната музикална академия „Панчо Владигеров”, "Теология" и "Културно наследство" в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Изпълнител на българска традиционна музика (църковни песнопения и народни песни).

Той е диригент на хоровите състави към Класическата гимназия "Св. Константин Кирил Философ", които на 11-ти май тази година навършват 40 години от своето основаване. Мъжки хоров състав, който изпълнява старинна църковна и възрожденска музика, и Девически хоров състав, който изпълнява автентичен и обработен фолклор.

Даниел Иванов е диригент и основател на Вокален ансамбъл "Елици", състав на завършили възпитаници на Класическата гимназия. Ансамбълът има 12-годишна творческа дейност и участва на различни сцени, както в страната, така и в чужбина. 

Иванов е преподавател по музика и заместник-директор "Художествено-творческа дейност" в Класическата гимназия (НГДЕК). 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17