"Въпросът е дали може да има ново парламентарно мнозинство и дали външнополитическите проблеми, в които България няма как да не бъде замесена, не се отразяват на конфигурацията в НС. По отношение на енергийната криза и на войната в Украйна е възможно да има плаващи мнозинства, т.е. възможно е известно преформатиране на парламентарното пространство. Виждаме, че има ясна разграничителна линия между БСП и останалите партньори в коалицията".
Това мнение изказа пред БНР проф. Тодор Галунов, преподавател във Великотърновския университет.
По думите му напрежението между ГЕРБ и ПП си стои:
"До голяма степен сегашното правителство обвинява предишното за много от нещата, които са се случвали. А ГЕРБ не пропуска възможността да поясни, че в тази ситуация би управлявал по-добре. Така че тези временни евентуални гласувания в парламента, които могат да се получат, не бива да ни заблуждават. В българския политически живот не е спокойно".
Според проф. Галунов президентът Румен Радев влиза в опит да повтори онова, което се случи преди две години, когато беше фигурата, която подкрепи протестите срещу тогавашното правителство:
"Интересното е, че ударът се насочи първо срещу формацията, която го промотира като държавен глава (БСП - б.р.). Репликите и на президента, и на лидера на БСП Корнелия Нинова бяха доста сериозни. Струва ми се, че разделителната линия тук се начерта много ясно и може би скоро няма да бъде преодоляна, ако въобще бъде. В това противопоставяне БСП - Радев той е в по-силната позиция, защото сега започва 5-годишният му мандат".
Той подчерта, че БСП вижда опасност за своя електорат от евентуален бъдещ проект на Румен Радев, за който се говори вече в публичното пространство.
Политологът определи като потенциална война между президента и правителството репликите, които си размениха Радев и съпредседателите на ПП Асен Василев и Кирил Петков:
"На този етап между тях няма да има примирие. Тази война ще продължи и може да приключи при евентуални предсрочни избори".
Проф. Галунов припомни, че българската история от последните 30 години показва, че най-лесно пада правителство от ценовия шок.
Интервюто на Людмила Железова с проф. Тодор Галунов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Предизвикано от проливни дъждове свлачище на основния индонезийски остров Ява причини смъртта на най-малко 16 души, трима други са безследно изчезнали, предаде АФП, позовавайки се на съобщение на местните власти. Интензивните валежи в планински район край град Пекалонган, провинция Централна Ява, предизвикаха свлачището в понеделник, при което..
Евродепутати се разделиха по въпроса за ролята на Акта за цифровите услуги в ЕС и ролята на американските милиардери върху влиянието на социалните платформи в Общността. Заместник-председателят на Европейската комисия за технологичния суверенитет, сигурност и демокрация Хена Виркунен заяви, че актът не е цензура, а инструмент за премахване на..
Един миньор е открит мъртъв, а двама са в неизвестност, но се предполага, че също са мъртви, след наводнение снощи във въглищна мина в град Велене, Североизточна Словения, съобщиха словенските медии. Компанията, управляваща мината, "Премогоуник Велене" (Premogovnik Velenje) съобщи, че около 19 часа местно време (20 часа българско време) в..
В Държавен вестник днес са обнародвани и промените в Закона за съдебната власт, с които се прекратява процедурата за избор на главен прокурор и се въвежда забрана за този състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) да открива нови процедури и да избира председатели на върховните съдилища и обвинител №1 поради изтеклия мандат на членовете му...
Реалното заплащане в Обединеното кралство е нараснало с най-бързия си темп средно за повече от три години. Водещ е ръстът на заплатите в частния сектор. Въпреки риска от по-висока инфлация, очакванията са Английската централна банка да намали лихвените проценти следващия месец. Службата за национална статистика оповести, че след..
"Фактите ясно показват, че името на храм "Свети Александър Невски" е въпрос на конюнктура на времето. Самото предложение на Петко Каравелов на Учредителното събрание е да се построи храм, който да показва ясно чувството за благодарност към руския император. Макар да има други предложения, като например от Васил Берон, храмът да не бъде в Търново,..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...
"Висшият съдебен съвет беше поставен пред свършен факт . Той спря процедурата по принуда. ВСС имаше много други основания да спре тази процедура ...