Да радва децата с увреждания е мисия на кмета на район "Илинден“ Иван Божилов. Администрацията му има намерение да монтира нова люлка за деца с увреждания на място, където има видеонаблюдение, за да не се стига до чупене на люлката.
В интервю за предаването "Хоризонт до обед" кметът на район "Илинден“ разказа:
"Многократно имаше вандалски прояви върху тази люлка, не се използваше по предназначение. Жената, която дари тази люлка, сега иска да я демонтира и да я монтира някъде, където наистина ще се пази, в дом, където има такива дечица и ще имат нужда от нея. Ние многократно я поправяхме, ремонтирахме, имахме много призиви за това да бъде опазвана, да я съхраним и да се ползва само от деца, които имат такива нужди. Сега ще направим опит да поставим такава люлка и в Западния парк, където има и видеонаблюдение. Надяваме се там да можем да я съхраним. Трябва самосъзнанието ни да е различно и ние самите да сме отговорни за опазването на тези люлки".
"Съоръженията за деца с инвалидни колички наистина са малко, даже почти ги няма", каза пред БНР Анна Йончева, инициатор на проекта "Различните деца на България", един личен нейн проект, който тя стартира в началото на 2019 година благодарение на нейното семейство, което я вдъхновява за този проект. Тя поставя и първата комбинирана люлка за деца с увреждания в София:
"Проблемът е в липсата на контрол от родителите. Качват се по 20 деца в платформата, където трябва да е инвалидната количка, а отсреща са две деца. Това уврежда люлката, тъй като люлеенето не се получава. Това е везна, няма как да се получи люлеене при 20 на 2 деца и всъщност тогава се започва едно блъскане, едно ритане, едно удряне по люлката".
Цялото интервю с Иван Божилов и Анна Йончева можете да чуете от звуковия файл.
Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи днес трисагий (кратка заупокойна молитва - бел.ред.) за загиналите в трагичния инцидент в Кочани, Република Северна Македония, в митрополитския катедрален храм "Св. вмчца Неделя". На службата присъства посланикът на Република Северна Македония в България Агнеза Руси. След..
На фона на оптимистични изявления от Вашингтон, че страните в конфликта в Украйна никога не са били по-близо до примирие, британският външен министър Дейвид Лами заяви в Камарата на общините, че не вижда признаци руският президент Владимир Путин да се съгласи с предложението за прекратяване на огъня. Тръмп планира да обсъди по телефона с Путин..
Мащабна спасителна операция се провежда от днес на обед от кипърските власти след преобръщане на лодка с мигранти извън териториалните води на страната, край югоизточния бряг на острова. Предполага се, че на борда ѝ са се намирали 21 души от Сирия. До момента само двама са оцелелите. Спасителните действия се извършват в район на около 30 морски мили от..
Германският производител на луксозни автомобили "Ауди" (Audi) ще съкрати 7500 работни позиции в Германия до края на 2029 година. Това се посочва в съвместно съобщение на компанията и на работническия съвет на заетите в нейното германско подразделение, предаде Ройтерс. Съкращенията ще обхванат предимно административното и развойното звено на компанията...
10 младежи от Северна Македония не успяха тази вечер да дарят кръв в София за настанените там пострадали при пожара в дискотеката в Кочани. Тежко остава състоянието на приетите за лечение у нас 14 пострадали в пожара в Кочани Пътувалите от Щип млади хора завариха привечер палатката на БЧК пред "Пирогов" пуста. Десетимата младежи ще останат..
Управителят на ВиК дружеството в Ямбол Христина Микуцева е готова да подаде оставка при условие, че кметовете на петте общини в областта я поискат. Преди дни жители и кметове на над 40 села от община Тунджа протестираха пред сградата на ВиК-дружеството с настояване за справяне с проблемите с безводието. Селата на община Тунджа..
Десетки плевенчани се събраха на протест пред Съдебната палата в града тази вечер. Те настояват за строги присъди срещу хората, които упражняват насилие над животни. Три обвинения са повдигнати срещу Габриела Сашова и Красимир Георгиев, измъчвали животни "До живот“, това скандираха събралите се предимно млади хора пред Съдебната..
Дано целта на мнозина не е била да делигитимират КС преди неговото произнасяне. Това заяви пред БНР проф. Янаки Стоилов, конституционен съдия,..