Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"След пандемията страшно много хора имат нужда от рехабилитация"

Виргиния Захариева: Дават се много средства за проучване на термални находища, но не ги използваме

Държавата няма разбиране за термалните центрове като острови на здравето, смята тя

Обновената сграда на минералната баня в Банкя
Снимка: БГНЕС

България е пълна със страхотни минерални извори и сграден фонд, който може да се възстанови и използва. Дават се страшно много средства за проучване на термални находища, но не ги използваме. Това каза в интервю за БНР Виргиния Захариева, артист, писател и психотерапевт, част от Българската асоциация за термално наследство.

Панчарево  Снимка: БГНЕС

"Богати сме. Вода гази – жаден ходи", заяви Захариева в предаването "Хоризонт до обед". По думите ѝ в сектора с минералните бани доминира нихилизмът и има очакване за бързи печалби.

"В София единствената баня, която работи, е в Панчарево. Там ходим да се лекуваме, да почиваме. Селската скромна баня. На територията на София няма друго. Възстанови се Банкя и банята не работи. Има частни термални средища, които много добре функционират. Държавата абсолютно няма разбиране."

Снимка: БГНЕС

Термалните центрове могат да бъдат острови на здравето, изтъкна Захариева.

"В този стрес, в който нашият град живее, след тази пандемия с Covid, едно от големите поражения е върху опорно-двигателния апарат. Страшно много хора имат нужда от рехабилитация."

"Не достигат любов, грижа, инициативност и вяра за смисъла да се стопанисва едно такова невероятно богатство, което не само би било страхотна превенция за здраве, но би донесло и много доходи като туризъм", коментира Виргиния Захариева.

"Каква е логиката върху топъл извор да сложиш артефакти", посочи тя, визирайки столичната Централна баня, около чието предназначение имаше горещи дискусии.

Обновената сграда на минералната баня в Банкя  Снимка: БГНЕС

По темата с реновираната сграда на минералната баня в Банкя Виргиния Захариева подчерта, че преди години отново е имало "игра да се намери концесионер, но не се намери, защото условията, които се поставят, са неизгодни".

Защо общината не отвори човешки, икономически и архитектурен ресурс и не се заеме да си стопанисва ресурсите, попита Захариева. Според нея се чакат "ресурси, които валят от небето".

"Все едно е да имаме една хубава земя и непрекъснато да каним някой друг да я обработва."

"Изхвърля се в канала този конкурс, който се направи от "София план" и имахме четири фантастични предложения, с международно участие. Всичко това сега се изхвърля и се казва - първо ще намерим концесионер, а след това той ще каже как иска да я направи."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04