Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Виетнамците учат стихотворения за България", казва фотографът

С Азия в сърцето - какви гледки засне Минко Михайлов за втората си изложба

Шоколадови хълмове и очи, колкото грейпфрут - това са само част от загадките, които фотографът представя в Пловдив

"Азия е далечна дестинация, но на моменти човек я чувства много близка", казва фотографът Минко Михайлов, който откри в Пловдив втората си самостоятелна изложба, озаглавена "Азия". Изложбата включва пейзажи, портрети и репортажни кадри.

41 снимки пренасят зрителите в Камбоджа, Виетнам, Тайланд, Филипините, Лаос, Мианмар и Обединените арабски емирства.

Камбоджа

"Камбоджа е много интересна държава. Човек, като отиде там, особено първите години след като се възстанови и започна като демократична държава, виждаш как се строи нова система буквално от нищото. Докато бях там, вървеше реклама на кисело мляко "България". Хората ни свързваха с нещо позитивно, защото си го обичат", разказа фотографът в предаването "Изотопия".

"От всички тези държави виетнамците приемат България като изключително близка държава. Имам чувството, че на моменти повече от нас. В тяхната система, образователна, България е много широко застъпена. Учат дори стихотворения за България. Едни виетнамци ми бяха казали, че ги участ наизуст. За българската роза, за Карлово и за Казанлък."

Тайланд

Минко Михайлов е биолог и преподавател по фотография. За посещението си във Филипините – архипелаг с над 7 000 острова, си набелязал предварително "острови с интересни неща". На един от островите е заснел т.нар. Шоколадови хълмове.

"Стотици хълмове, хиляди, естествени образувания. В края на сухия сезон тревата там става естествено кафява, а околностите, които са джунгла, си остават зелени. И те остават точно като едни шоколадови топки в зелено море. В края на сухия сезон гледката е феноменална."

Мианмар

Там живеят и едни от най-малките примати в света, които тежат около стотина грама и се побират в човешка шепа.

"Нощен хищник с огромни очи. Държат рекорд в животинското царство сред бозайниците като съотношение очи спрямо глава. Направено е сравнение – при човека, ако беше запазено това съотношение, очите трябваше да са колкото грейпфрут."

Михайлов сподели, че обичайно пътува в сухия сезон.

"Във Филипините имахме "честта" да попаднем в тропичен циклон, който ни застигна. Два дена не излязохме от бунгалото."

Мароко

Минко Михайлов е носител на медали от международни конкурси. Връща се отново на места, които го впечатляват. Така е например с Мароко.

"Не бях ходил в северната част, където е Синият град - Шефшауен. Останах много очарован. Изключително красив, колоритен, гостоприемен град. Другото, което не ми се беше случвало в Мароко, беше пясъчна буря в пустинята. И това ни се случи. После няколко дена си вадих пясък от ушите."

ИсландияФотографията създава приятелства, вярва той.

По стъпките на Минко Михайлов може да тръгнете и в звуковия файл.  

Снимки: Минко Михайлов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22

Ще оцелее ли сградата на "Балкантон"?

Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..

публикувано на 31.01.25 в 07:02
Десислава Тихолова с портрета на престолонаследника Борис Трети

131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител

На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..

публикувано на 30.01.25 в 19:43

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29