Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В памет на Астор, който вярваше, че всеки трябва да има мечта

Астор
Снимка: БГНЕС

Вчера следобед научихме за кончината на големия маг Астор. Илюзионистът, чието истинско име е Антраник Арабаджиян, си отиде на 78. 

Родом от Шумен, той пази свидни спомени от детството с майка си, баща си, чичо си и баба си. Астор признава, че когато бил малък, пък и като голям, не можел да научи таблицата за умножение, но когато го изпитвали, винаги давал правилния отговор. Може би, защото магията е част от най-ранните му години, при това заради някои от най-любимите хора.

"Моята баба е много важна в моя живот. Благодарение на нея аз се запалих от това древно магично изкуство. Бях много малък, тя вместо приказки ми разказваше за пътуващи, странстващи факири, магове, фокусници, по арени, циркове. Тази женица ми разказваше невероятни истории за това чудо, което грабва всяко дете", спомня си Астор в интервю за БНР през 2005 година.

На 12 години той прави цирк в квартала, на 18 вече е в професията като част от пътуваща трупа, в която свири на контрабас. В София се запознава с кумирите на магията, за които чухме да говори с дълбоко уважение. Вече като утвърден маг, Астор също обучава млади колеги.

За себе си казва: „Не знам колко добър маг съм, но претендирам за най-добър учител“. Гледал много-много да не се меси на учениците си, да не бъде инкубатор за еднакви магьосници, но професионалистите разпознавали школата му в изпълненията им. Закон номер едно в магията е никога да не разкриваш тайната, категоричен е Астор в друг разговор - от 2009-а, запазен в архивите.

"Закон номер 2 – никога не повтаряй номер. Неподготвен не се появявай на сцената – този закон не го спазвам."

Снимка: БГНЕС

С десетки хиляди представления по света и у нас обаче трудно бихме повярвали точно на това твърдение на Краля на илюзиите. През годините е споделял още: „Целия си професионален живот изкарах в лъжа. Колкото по-добре лъжех, толкова повече ми ръкопляскаха. Наричаха ме измамника, на когото може да се вярва“.

Такъв е пътят на единствения български носител на голямата награда на Международното братство на маговете, известна като „Златният Оскар“. Получава го през 1981 година.

По-рано - на 1 април 1975 г., по идея на Астор врати отваря първият Клуб на илюзионистите у нас. На следващата година се провежда и първият национален фестивал за фокуси, малко след него и първият международен в София.

Снимка: БГНЕС

През годините Астор пътува, показва уменията си, впечатлява малки и големи. Любимият му фокус се появява съвсем случайно на представление в Йордания. В бързината забравя диска с музиката и казва на диджея да пусне някаква мелодия. Тя се казва „Али Баба“. След нея всичко е различно.

За оригиналността и атрактивността на номера „Али Баба“ през 2008-а Астор получава „Икар“ от Съюза на артистите в България в категорията „Вариететно изкуство“.

Независимо от успехите Астор винаги подчертава, че е следвал мечтите си - по пътища, осеяни и с тръни, и с мека трева.

"Всичко, от А до Я, каквото съм постигнал, е било моя мечта. Ако нямаш мечта, вземаш ракията, стоиш срещу телевизията, готов си. Моят съвет към всички е – трябва да имате една мечта и постепенно, полека-лека става", казва илюзионистът в интервю за БНР през 2010 г. 

Но най-голямата магия за Астор е любовта. Ще го помним с харизмата му, таланта и любовта към изкуството.

Някога майката на Астор го накарала да свири на акордеон. Ако му била дала саксофон в ръцете, може би щял да се занимава с музика, а не с илюзии, разказва още той приживе.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53