Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Хората на Путин" - историята на заграбването на властта от руския президент

Разследващият журналист и бивш кореспондент за Файненшъл таймс в Москва Катрин Белтън разкрива неразказаната история за задкулисните игри на Владимир Путин и групата агенти на КГБ около него в книгата "Хората на Путин".

През 2021 година книгата носи на Белтън награда за защита на човешките права на името на руския адвокат Сергей Магнитски.

"Хората на Путин" излиза през 2020 година. Тя е толкова смайваща, защото, като погледнете списъка на главните действащи лица в нея и влезете в страниците, пълни с имена на хора, ще откриете всички санкционирани сега хора".

Това каза пред БНР Свилен Спасов, създател на поредицата "Власт и отговорност". www.ciela.com

"Има кръг от четири вида хора на Путин. Всеки от тези видове има голяма роля в различни периоди. В периода в Санкт Петербург, докато стане президент, са важни приятелите му от ФСБ/КГБ и криминалният контингент. Когато наближава периодът, в който той влиза в държавната власт в Москна, от голямо значение е кръгът на Борис Елцин. 2004 г. в икономиката на Русия 70% от частната собственост е в ръцете на хора, които са израснали под крилото на Елцин. 2020 г. всичко е преформатирано и 50% е под контрола на хората, които са от кръга на Путин. Това става първо с обезглавяване на медиите в Русия", обясни той.  

Интервюто на Снежана Иванова със Свилен Спасов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Катрин Белтън изследва възхода на Путин в обявената за книга на годината от The Economist, Financial Times, New Stateman и The Telegraph - "Хората на Путин". 

Война в Украйна. Намеса в американските избори. Спонсориране на крайни политически движения в Европа. Изкупуване на безброй луксозни имоти по света и особено в британската столица, заслужила неласкавото прозвище Лондонград. Корумпиране на демокрацията навсякъде, където е възможно. В последните години управлението на Владимир Путин фокусирано се опитва да създаде нова история и различна реалност за руския народ и да разруши отвътре основите на западните демократични институции.

Но как стана така, че малка група от КГБ успя да задържи позиции при разпадането на Съветския съюз, да си върне властта, да открадне богатствата на Русия и да ги използва, за да опита да отмъсти за загубата в Студената война?

В "Хората на Путин" разследващата журналистка и бивш кореспондент в Москва Катрин Белтън документира смайващото заграбване на властта и превземането на правосъдната система от страна на Владимир Путин и неговите колеги и приближени. Белтън години наред е имала вътрешен достъп до ключови фигури в периода на установяване на Путиновата власт и описва с детайли как новата генерация лоялни олигарси заменя действащите с размах предприемачи от Елциновата ера. Точно тези олигарси след това проникват в САЩ и Европа като проводници на кремълското влияние.

Резултатът е страховит реванш за КГБ – история, започнала сред разпадането на Съветския съюз, когато умело изградена мрежа от оперативни агенти присвоява милиарди долари от икономиката на глобалната суперсила, които след това са използвани, за да бъде върната обратно властта в ръцете на службите; за заграбване на могъщи предприятия; за смазване на всеки опозиционен глас; и в крайна сметка за нова атака към Запада, включително и чрез оплитане в мрежите си на един бъдещ американски президент.

От Москва до Лондон, от Швейцария до Бруклин, от Париж до София – навсякъде могат да бъдат открити хората на Путин: приказно богати, наглед недосегаеми, послушни марионетки на властелина на Кремъл.

Днес Катрин Белтън живее в Лондон и в момента работи като разследващ кореспондент на Ройтерс със седалище в Лондон.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05