Това каза пред БНР председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков след първото заседание на тематичната работна група, която трябва да реагира на 405-те коментара и забележки на ЕК към българския Стратегически план за земеделието. Документът планира как страната ни ще изхарчи 8 милиарда евро за земеделие в следващия програмен период.
"Не може авторският колектив, който е написал условията и плана за предишния програмен период, да напише и този план, без каквото и да е участие на научния елит", изтъкна Джиков. Според него авторският колектив се е "взел много насериозно", поставил си е оценка 5, а в плана, върнат с многобройни забележки, няма реални цели и конкретика.
"Как и с колко ще възстановим примерно производството на плодове и зеленчуци в рамките на три години, как ще направи така, че да се произвежда повече мляко, месо, продукти с български суровини, как ще започне истинско коопериране на земеделските производители."
За Джиков са налице "коректни, дипломатични забележки от страна на Европа и Брюксел", които макар и не в прав текст казват, че нямаме цели.
По най-бързия начин трябва да се сформира екип от Селскостопанската академия, за да се насочи ресурсът там, където трябва и където може, а не "да продължаваме да садим домати и да вземаме пари по баирите на Панагюрище", апелира земеделският производител.
"Затова достигнахме с лавандулата и с розата на този хал. Правим декари, вземаме едни субсидии, а на практика произвеждаме некачествена продукция, защото естественият хабитат, почвено-климатичният комплекс там не позволява да се изкара такова качество, каквото се изкарва в планинските и полупланинските райони."
Тези 16 милиарда са "уникален инструмент и огромен ресурс", с какъвто страната никога не е разполагала за земеделието си, коментира Тодор Джиков в предаването "Преди всички". По думите му има риск от загуба на тези евросредства и през 2027 г. да консумираме 75 на сто вносни продукти.
"Рискуваме 2027 г. да имаме още по-малко стопанства в сектор плодове, зеленчуците почти да изчезнат, тревопасното животновъдство да продължава да е в колапс. Това ли трябва да продължава да се случва?"
"Недопустимо е да продължаваме трети програмен период да се балтаем и да не успеем така да си структурираме инвестициите, интервенциите и схемите, че да развиваме силно земеделие, от което да се изхранваме", смята Тодор Джиков.
Той подчерта, че "не е срамно да изслушаш един земеделец", защото той е на терен и най-добре знае какво куца.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...