Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гергана Паси: Френското предложение материализира всичко, за което България се бори

"В хода на преговорите България ще има възможност поне 9 пъти "да удари спирачка" на РСМ"

Гергана Паси
Снимка: Ани Петрова

"Френското предложение е отлично, защото материализира всичко, за което България се бори през последните месеци и години. Вплита един двустранен дневен ред, двустранни спорни въпроси, в тежката многостранна преговорна рамка. Нещо, което е прецедент, и от което Европа съвсем целенасочено бяга".

Това коментира пред БНР Гергана Паси, президент на "ПанЕвропа България", бивш министър по европейските въпроси.

Тя подчерта, че преди 6 месеца темата за разширяването на ЕС изобщо не е фигурирала в дискусията с ротационното председателство на Съвета на ЕС:

"Идеята да се говори за перспективите пред Западните Балкани, пред Северна Македония и Албания беше немислима тогава и заради вътрешнополитическия дневен ред във Франция, която тогава очакваше президентски избори. Но и поради това, че това досие беше натоварено с много, много тежести, от което всяка държава, поемаща председателството, бягаше. Шест месеца по-късно ние постигнахме това, което смятахме за немислимо. Европейският съвет, воден от сегашния ротационен председател Франция, е на прага да реши, че ще стане гарант за тези, на пръв поглед нерешими двустранни въпроси между България и Северна Македония. За мен това е успех!".

"Гаранцията се корени в естеството на преговорния процес. Северна Македония и Албания ще бъдат първите страни, които ще използват новата методология, въведена от Франция и впоследствие от целия Европейски съвет, за водене на преговори", обясни Гергана Паси и уточни:

"Най-важното, което трябва да опитаме, е да убедим българското обществено мнение, че преговорният процес е онзи отрязък във времето, в които страните реално се променят - стъпка по стъпка. И второ - самото откриване на преговорите на РСМ с ЕС ще се случи след съгласието на България при покриване на съответните изисквания, записани в това френско споразумение".

Паси подчерта, че в хода на преговорите България ще има възможност поне 9 пъти "да удари спирачка" на процеса, в случай че намери, че ангажиментите, поети от РСМ, не се изпълняват:  

"Но ние трябва да отворим вратата, за да започне процесът на реформиране на страните, кандидатстващи за ЕС".

По думите ѝ преговорният процес на РСМ и Албания би продължил не по-малко от 10 години.

"Без да има мандат, постоянният представител на България в Брюксел трудно може да даде зелена светлина на ревизираната преговорна рамка. Надявам се тази седмица парламентът да намери време да дебатира по този въпрос и да дадем зелена светлина до края на Френското председателство", заяви Гергана Паси.

Интервюто на Диана Янкулова с Гергана Паси в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Протести обхванаха Гърция

Гърция е обхваната днес от протести - ученици, родители и учители настояват за наказания за виновните за жп катастрофата, станала през 2023 г. Междувременно фермерите планират блокади по пътищата през уикенда. По решение на националния съвет на родителите на учениците в средното образование започна голяма протестна демонстрация в Атина...

публикувано на 07.02.25 в 10:50

България очаква още два медицински хеликоптера до края на март

До края на март България очаква пристигането на още два медицински хеликоптера, съобщи в парламента вицепремиерът Гроздан Караджов. Първата машина трябва да пристигне в периода 17-25 февруари.   По график втората трябва да бъде доставена в рамките на следващите 4-5 седмици. След пристигането на новите два хеликоптера, ползваният в..

публикувано на 07.02.25 в 10:37

Кипър очаква силен сезон за морския туризъм

Кипър е пред силен сезон за морския туризъм, като с 30% ще се увеличи броят на пристигащите на острова круизни кораби, съобщиха от правителството в страната. Очаква се намаляването на геополитическото напрежение в региона с примирието в Газа да даде значителен тласък за възстановяването на сектора. 139 круизни кораби ще акостират в Лимасол,..

публикувано на 07.02.25 в 10:15
Британският крал Чарлз III

Крал Чарлз ще посети Италия и Ватикана

Крал Чарлз Трети и кралица Камила ще направят държавни посещения в Италия и Ватикана, потвърдиха от Бъкингамския дворец.  Голямата пролетна обиколка ще се проведе в началото на април и е посветена на "силните двустранни отношения между Италия и Обединеното кралство", както посочиха от Бъкингамския дворец. Тъй като кралските задгранични пътувания винаги..

публикувано на 07.02.25 в 10:15

Малък самолет "Чесна" с 10 души на борда изчезна в Аляска

Малък търговски самолет "Чесна" с 10 души на борда е в неизвестност в американския щат Аляска, съобщават световните агенции. Той е трябвало да пристигне в град Ноум от град Уналаклийт, който се намира на 235 километра. "Спасителни екипи работят, за да установят последните известни координати на полета", се казва в изявление на властите...

публикувано на 07.02.25 в 10:15
Болницата в Кюстендил

Заради неприетия държавен бюджет се бави закупуването на ЯМР за кюстендилската болница

Неприетият държавен бюджет бави закупуването и доставянето на ядрено-магнитен резонанс за кюстендилската болница, въпреки че процедурите по доставката са финализирани, съобщи управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Доставянето на скъпата апаратура, финансирана от здравното министерство, трябваше да стане по Нова година. От..

публикувано на 07.02.25 в 10:08

Близо 36 000 чужденци са получили правото да работят у нас през 2024 г.

Близо 36 000 чужди граждани от общо 79 държави са получили право да работят в България чрез различни видове разрешителни режими през 2024 година. Те са с 10 000 души повече в сравнение с 2023 година. Това съобщи в интервю за БНР Атанаска Тодорова - главен експерт "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ. Тя допълни, че най-много..

публикувано на 07.02.25 в 10:07