Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба с автентични документи на проф. Иван Шишманов за 160-годишнината му

Проф. Румяна Конева – директор на БКИ „Дом Витгенщайн“, Виена
Снимка: Виктория Петрова

Преди 160 години на днешната дата е роден проф. Иван Шишманов – преподавател по културна и литературна история, учен, ерудит, просветител, общественик, политик. Основател на редица културни институции в Следосвобожденска България, сред които Висшето училище (днешния Софийски университет), Художествената Академия, Етнографския музей, Българското археологическо дружество, Музикалното училище, читалища и библиотеки. Честванията, свързани с годишнината от рождението на проф. Шишманов започват от днес.

В Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” беше открита изложба с автентични документи на проф. Шишманов

Витрините, разположени в централното фоайе на Библиотеката, съдържат оригинални документи, свързани с живота и делото на проф. Иван Шишманов, на съпругата му Лидия и сина му Димитър Шишманов. „Иван Шишманов и Обединена Европа” е една от експозициите, посветена на Паневропейската идея на проф. Иван Шишманов. Неин автор е проф. Румяна Конева от Български културен институт във Виена.

Председателят на Съюза на народните читалища д-р Николай Дойнов дари бронзов бюст на проф. Шишманов, изработен от плевенския скулптор Венцислав Василев.

Бюст на проф. Иван Шишманов дело на Венцислав Василев

Желаещите да посетят изложбата могат да го направят до 7 юли.

След витрината с документи, свидетелстващи за бащата и дядото на Иван Шишманов, следва витрина с първите литературни опити на Иван Шишманов като студент във Виена. Запазени са библиографични бележки, в които той разказва как е изпратен да учи там, благодарение на българското благотворително дружество „Напредък“.

В отделна витрина е изложен Сборникът за народно умотворение, наука и книжнина, излизал в продължение на 18 години под редакцията на Шишманов и където е публикувана първата част от „Под Игото“ на Иван Вазов.

Двете заключителни витрини са посветени на неговата спътница в живота Лидия Шишманова, дъщеря на украинския историк и философ Михаил Драгоманов.

Репортаж на Виктория Петрова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Писмо от Михаил Драгоманов до министър на Народното просвещение Георги Бивков



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28