Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Френското предложение за РСМ - на дневен ред в Комисията по външни работи на НС

Външна комисия прие проекта на Христо Иванов от "Демократична България"

| обновено на 23.06.22 в 19:24
Снимка: архив БНР

Предложеният от Христо Иванов от "Демократична България" проект за решение за РСМ в Комисията по външна политика на Народното събрание беше приет с 11 гласа.

Проекти за решения за започване на преговори на югозападната ни съседка с Европейския съюз, свързани с т.нар. френско предложение, бяха внесени в парламентарната комисия от ДПС, ГЕРБ и "Демократична България".  И трите проекта предвиждаха даване на зелена светлина за започване на преговорите на РСМ за присъединяване към ЕС. 

Междувременно премиерът на Северна Македония обяви, че предложението на френското председателство е неприемливо за Скопие.

На заседанието на  Външната комисия днес присъства и външният министър в оставка  Теодора Генчовска, която беше изслушана от депутатите. Тя представи 40-минутен доклад  за постигнатия напредък в отношенията между двете страни и после отговаря на въпроси. "България има стратегически интерес от присъединяването на Северна Македония към ЕС, но то не трябва да бъде в ущърб на българския национален интерес" - това заяви министър Генчовска по време на изслушването.

До него се стигна след като последователно бяха отхвърлени предложенията на "Възраждане" за отлагане на заседанието и на "Има такъв народ" - за отхвърляне на изслушването на външния министър.

Отхвърлянето на предложението на френското председателство от премиера на Северна Македония Димитър Ковачевски след срещата на върха Западни Балкани - Европейски съюз в Брюксел предизвика спор между депутатите по време на заседанието.

Току-що македонците обезсмислиха това, което тук обсъждаме, заяви председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов:

"В това, което така или иначе предлагат французите, проблемът с езика е оставен да виси във въздуха - на нас ни се дава право да кажем, че не сме съгласни, те казват пък, че има македонски език и че останалите държави могат да си подписват с тях договори на македонски език,... който те твърдят, че е македонски. Но македонците току-що отрязаха това френско предложение.

Министър Генчовска напомни, че т.нар. френско предложение важи до края на френското председателство, което изтича в края на юни: "Не мога да гарантирам какво ще предложи Чешкото председателство", отбеляза тя.

Представителите на управляващата коалиция също се разминаха в позициите си. Депутатът от ПП Борислав Антонов настоя за бързо решение: "И ако трябва, минута мълчание да бъде взета и всичките и да вземем правилното решение".

От БСП също призоваха да не се бърза. Проф. Георги Михайлов коментира:

"Бързи решения? За къде бързаме ние? Вие чухте ли македонския президент какво отношение има към въпроса? Чухте ли отсрещната страна, та ние сме се разбързали тук да се поклоним на някаква сцена и да се представим за европейци – някои от нас, искам да кажа, някои от нас... Моля Ви се, стойте до нацията си! Всички тук в тази зала“.

Проектите за решения за даване на зелена светлина на започване на преговорите на РСМ за присъединяване към ЕС - от ГЕРБ, ДПС, ДБ: 

Документът на ДПС е внесен още снощи, за което обяви лидерът на партията Мустафа Карадайъ след вота на недоверие, свалил правителството на Кирил Петков. Документът на Движението се казва "Проекторешение свързано с одобряването на предложения от Френското председателство проект на Преговорна рамка за преговори за членство в ЕС на РС Македония и Албания".

Документът на ГЕРБ се казва "Проект за действие на МС за одобрение на проекта за Преговорна рамка и проекта за заключение на съвета на ЕС за европейската интеграция на РС Македония". Проекторешението е внесено тази сутрин.

Френското предложение се състои от три независими елемента, които само в комплект могат да отговорят на въпроса дали РСМ е готова да започне преговори за членство в ЕС, припомня БГНЕС.

Агенцията посочва, че първият документ, проектозаключенията на Съвета, ни казва че темата "двустранни отношения Скопие-София" ще бъде част от преговорния процес. Този документ, както и вторият документ, преговорната рамка, реферират към трети, ключов документ - двустранен протокол, който е изцяло продукт на договореност между Външните министерства на двете страни. Това е всъщност "пътната карта" с конкретни ангажименти и етапи, които Скопие трябва да изпълни в замяна на това ние да вдигнем ветото.

В началото на обсъждането на проектите по същество ИТН и "Възраждане" казаха, че не подкрепят нито един от тях, защото не защитават националния интерес. БСП се въздържа. От ГЕРБ и ДПС предложиха да се изработи общо решение, което утре да влезе в дневния ред

По-рано днес обсъждането на френското предложение по казуса "Северна Македония" стана причина част от политическите формации да не се регистрират в пленарната зала на Народното събрание.
Вчерашното заседание на Външната комисия в парламента се провали, след като ГЕРБ, ДПС, "Възраждане" и ИТН не се включиха и нямаше кворум. 
По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хиляди протестираха в Словакия срещу външната политика за по-тесни връзки с Русия

В петък хиляди протестиращи се събраха в Братислава и други словашки градове, за да протестират срещу стремежа на правителството да търси по-тесни връзки с Русия въпреки нахлуването ѝ в Украйна, предаде Франс прес. Словашкият премиер Роберт Фицо е един от малкото съюзници на Кремъл в рамките на Европейския съюз, който привлече Братислава..

публикувано на 10.01.25 в 22:24

Тази вечер се проведе пореден протест в Сливен в защита на Природен парк "Сините камъни"

В Сливен тази вечер се проведе трети протест срещу изваждането на близо 700 декара земя от Природен парк "Сините камъни" за изграждането на селищно образувание и още 12 декара от земята на бившия алпийски дом. Над 70 души застанаха зад мнението, че с тези решения на Общинския съвет и Областна администрация ще бъде нарушен екологичния баланс..

публикувано на 10.01.25 в 21:34

Повече от 50 тежкотоварни камиона чакат да преминат границата при Дунав мост

Повече от 50 тежкотоварни камиона чакат да преминат границата при Дунав мост, но опашката е преместена в района на град Бяла. Това се случва след днешното посещение на служебния премиер Димитър Главчев и министрите на транспорта и регионалното развитие, за да проверят лично как е организирано преминаването през буферните паркинги..

публикувано на 10.01.25 в 21:26

ЕС ще започне подготовката на стратегическо споразумение с Ливан

ЕС ще започне подготовката на стратегическо споразумение с Ливан, което е от голямо значение както за благосъстоянието на страната, така и за сигурността в по-широкия регион. Това съобщи президентът на Кипър Никос Христодулидис, който днес следобед се срещна в Бейрут с новоизбрания президент на Ливан Жозеф Аун. Необходимостта ЕС да подкрепя..

публикувано на 10.01.25 в 20:57

Сърбия ще преговаря с Русия и с новата администрация на САЩ относно санкциите срещу NIS

Сърбия ще преговаря с Русия и с новата администрация, която ще поеме властта в Съединените щати по-късно този месец, за да смекчи удара от санкциите, наложени днес от Вашингтон срещу основната сръбска нефтогазова компания. Това съобщи президентът Александър Вучич. САЩ наложиха най-строгите и всеобхватни санкции спрямо руския петрол Той..

публикувано на 10.01.25 в 20:38
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп няма да понесе наказание заради осъдителната си присъда

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп беше осъден на безусловно освобождаване в петък, след като беше признат за виновен по обвинения във фалшифициране на бизнес документи за прикриване на подкуп даден на бивша звезда от филми за възрастни. Присъдата срещу Доналд Тръмп е безпрецедентна в американската история. Той я чу чрез..

публикувано на 10.01.25 в 20:26

Непризнатата Приднестровска република в Молдова удължи извънредното положение с един месец

Властите в непризнатата Приднестровска република в Молдова обявиха, че икономиката е пред срив и удължиха извънредното положение с един месец. Прекъсването на доставките на природен газ от Русия от началото на този месец доведе до ежедневен режим на тока, отопление на дърва, затваряне на фабрики и загуба на десетки хиляди работни места,..

публикувано на 10.01.25 в 19:49