Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят на Димитър Димов в София пренася посетителите в живота на писателя

"Всеки, който по някакъв начин се сблъска с неговата биография в училище или когато посетят музея е усещането за една изключително всестранно развита интересна личност", каза за БНР Милена Катошева, главен уредник на къщата  музей "Димитър Димов".

Ученици ще пресъздадат модните линии от романи на Димитър Димов

Музеят се намира в София в квартал "Лозенец" на улица "Кръстьо Сарафов" 26.

"Три години след смъртта на Димитър Димов се взима решение този дом да се превърне в музей и той живее там през последните 12 години от живота си".

В музея е събран архива на писателя – ръкописи, документи, материали, свързани с научната му дейност, богат фотоархив, лични вещи, апаратура по химия, физика, радиотехника и фотография. Запазена е и личната му библиотеката с над 3000 тома книги.

Милена Катошева  Снимка: Пламена Бачийска

Димитър Димов е роден на 25 юни 1909 г. в Ловеч, в семейството на Веса Харизанова и Тотьо Димов – поручик от 14-ти пехотен Македонски полк. Тотьо Димов загива в сражение, няколко дни преди края на Междусъюзническата война, а пет години по-късно Веса Харизанова сключва брак с офицера Руси Генев.

Димитър Димов прекарва детството си в Дупница. През 1919 г. семейството се премества в София и Димов учи последователно в Народно основно училище „Васил Априлов” и в Първа мъжка софийска гимназия.

Писателката Теодора Димова е дъщеря на Димитър Димов.

На 21 юни 2022 г. в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" се състоя премиера на книгата „Хипократ и Пегас“ на Анна Свиткова. Премиерата беше придружена от съпътстващата изложба „Писатели медици от Възраждането до наши дни“, както и от кратък музикален концерт и прожектиране на документален филм за Димитър Димов.

„Премиерата на книгата и изложбата осъществяваме благодарение на партньорите ни от Съюза на писателите лекари в България „Димитър Димов“ и на Националния литературен музей във връзка с 113-та годишнина от рождението на Димитър Димов.“ - каза директорът на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Красимира Александрова при откриването на събитието.

Златимир Коларов, председател на Съюза на писателите лекари в България „Димитър Димов“, който е и редактор на книгата, говори за сложната същност на Димитър Димов, която съчетава в себе си духовно богата личност, лекар – професор изследовател и писател.

Анна Свиткова, авторът на „Хипократ и Пегас“ и дългогодишен управител на Къщата музей „Димитър Димов“, разказа за обширната проучвателна работа свързана с подготвянето на книгата, която представя български лекари писатели и поети и сподели, че е открила много творци, подчинени едновременно на Хипократ (най-великият лекар на Античността) и на Пегас (символът на поетическото вдъхновение).

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Христов (в средата), Румен Троев (вляво) и Цветан Апостолов от

Александър Христов: Няма смисъл да се прави изкуство, което не е свободно

Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората .  Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" .  " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..

публикувано на 26.12.24 в 18:31

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35