Ученици ще пресъздадат модните линии от романи на Димитър Димов
Музеят се намира в София в квартал "Лозенец" на улица "Кръстьо Сарафов" 26.
"Три години след смъртта на Димитър Димов се взима решение този дом да се превърне в музей и той живее там през последните 12 години от живота си".
В музея е събран архива на писателя – ръкописи, документи, материали, свързани с научната му дейност, богат фотоархив, лични вещи, апаратура по химия, физика, радиотехника и фотография. Запазена е и личната му библиотеката с над 3000 тома книги.
Димитър Димов е роден на 25 юни 1909 г. в Ловеч, в семейството на Веса Харизанова и Тотьо Димов – поручик от 14-ти пехотен Македонски полк. Тотьо Димов загива в сражение, няколко дни преди края на Междусъюзническата война, а пет години по-късно Веса Харизанова сключва брак с офицера Руси Генев.
Димитър Димов прекарва детството си в Дупница. През 1919 г. семейството се премества в София и Димов учи последователно в Народно основно училище „Васил Априлов” и в Първа мъжка софийска гимназия.
Писателката Теодора Димова е дъщеря на Димитър Димов.На 21 юни 2022 г. в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" се състоя премиера на книгата „Хипократ и Пегас“ на Анна Свиткова. Премиерата беше придружена от съпътстващата изложба „Писатели медици от Възраждането до наши дни“, както и от кратък музикален концерт и прожектиране на документален филм за Димитър Димов.„Премиерата на книгата и изложбата осъществяваме благодарение на партньорите ни от Съюза на писателите лекари в България „Димитър Димов“ и на Националния литературен музей във връзка с 113-та годишнина от рождението на Димитър Димов.“ - каза директорът на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Красимира Александрова при откриването на събитието.
Златимир Коларов, председател на Съюза на писателите лекари в България „Димитър Димов“, който е и редактор на книгата, говори за сложната същност на Димитър Димов, която съчетава в себе си духовно богата личност, лекар – професор изследовател и писател.
Анна Свиткова, авторът на „Хипократ и Пегас“ и дългогодишен управител на Къщата музей „Димитър Димов“, разказа за обширната проучвателна работа свързана с подготвянето на книгата, която представя български лекари писатели и поети и сподели, че е открила много творци, подчинени едновременно на Хипократ (най-великият лекар на Античността) и на Пегас (символът на поетическото вдъхновение).
Повече можете да чуете в звуковия файл.Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..
Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е..