В много от театрите има драматург, а в музикалните – и музиковед, но по време на един от най-провокативните и интересни израелски фестивали – този в Яфо, стана ясно, че е добре да има и психолог или психотерапевт. Най-невероятното, което тази година предложиха на зрителите, беше театър без актьори. Знае се, че театър без публика е просто репетиция, но без актьори?! Става въпрос за международни проекти, в които провокацията е да привлекат зрителите в интерактивни постановки, в които самите те да бъдат и актьори, и сценаристи, сами да определят как ще се развие сюжета. Обикновено човек рядко се вглежда в останалите зрители, а гледа към сцената. В тези представления не бе така. В първото – с название „Хронотоп“ /Временна връзка/, записан на диск глас посочва условията на всяко задание. Всеки пише на лист своя отговор и го предава на съседа си. Оттук нататък се развихря дискусия.
Вторият спектакъл е епистоларен и носи название „Sender Unknown“ /Подател – неизвестен/. В сандък има 12 писма, които хората от залата четат последователно. Писали са ги истински личности от Украйна, Сибир Туркменистан и Германия. Във всяко от писмата те постават проблеми, които ги вълнуват – войната в Родината им, дали е добре, че се е разпаднал Съветският съюз, или по-интимни – какво е щастие, защо не може да си намерим подходящ партньор или дори дали е удоволствие да накъсаш на парчета 100-еврова банкнота. Всеки може да каже мнението си по тези проблеми, да подпише петиция или просто да се изсмее.
Последният от този вид спектакли е на една от най-странните сцени на Израел. В дъното й няма декори, а огромно стъкло, през което се виждат морските вълни, защото сградата на центъра „Перес ле шалом“ е на брега на морето. В 18 часа, когото започва спектакълът, слънцето се спуска към морето. В края на интерактивната среща започва залезът – едно наистина вълнуващо и нямо представление!
По принцип, театър „Гешер“, който е в основата на яфенския фестивал, е наречен „Руският“, Той обикновено организира гастроли на необикновени спектакли. Част от тях са носители на приза „Златна маска“, други са сред най-обсъжданите в местните медии. Тази година заради войната в Украйна не можеше да си го позволи. Но даде възможност на театрали – бежанци от Украйна, Русия и Беларус, да се представят пред публиката на Израел със свои спектакли. Знайно е, че при емиграция, освен че човек губи дома и приятелите си, много често жертва професията си. Не е рядкост флейтистка да трябва да се грижи за престарели хора или професор да мете улиците. Затова жестът да се даде възможност, попадайки в нова страна, артисти, музиканти и режисьори да стъпят отново на сцена, е уникален. А публиката подкрепи новодошлите, тълпейки се на техните спектакли, концерти, мюзикъли.
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..