Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поредна размяна на остри реплики между главния прокурор и министъра на правосъдието

ВСС решава дали да прекрати предсрочно мандата на главния прокурор Иван Гешев, 7 юли 2022 г.
Снимка: БГНЕС

Поредна размяна на остри реплики между главния прокурор и министъра на правосъдието в оставка предшестваха заседанието на ВСС, на което трябва да бъде обсъдено предсрочното отстраняването от поста на Иван Гешев. То е по предложения на Надежда Йорданова и на предшественика ѝ - служебният правосъден министър Янаки Стоилов.

Процедурата върви към финала си година след внасянето на предложението на Янаки Стоилов с четири основания и 4 месеца, след като предложения, които се основават на други девет, внесе и Надежда Йорданов.

Както преди всяко заседание през този период, на което се дебатираха тези предложения, Гешев и Йорданова влязоха в своя задочен диалог.

Според Гешев исканията на Йорданова и Стоилов са политически мотивирани, целят овладяване на прокуратурата, отстраняването му от поста и "инсталирането на удобен главен прокурор".

Според Йорданова става дума за упражняване на конституционни правомощия, които задължават който и да е министър на правосъдието, ако разполага с данни за действия или бездействия на главния прокурор, уронили престижа на съдебната власт, да внесе искане за отстраняването му.

Гешев атакува законодателя в своето изявление преди заседанието заради липса на реакция по предложенията му отпреди 2 години за по-тежки наказания на шофиращи, употребили алкохол и/или наркотици, използвайки случая с тежката катастрофа във вторник вечерта в София, и персонално Йорданова, че ползва като аргумент да иска отстраняването му указание, което издал към подчинените си в такива случаи да се иска конфискуване на автомобилите на извършителите на такива престъпления.

В отговор Йорданова каза, че указанията на Гешев са противоконституционни, а самият той по-късно ги е отменил. За настояването за по-тежки наказания тя коментира, че не тежестта, а неизменността на наказанията могат да възпрат тези, които извършват престъпления на пътя.

За катастрофата в София Йорданова бе категорична, че много институции носят отговорност за случилото се там. 

Заседанието на ВСС се провежда на фона на два протеста – на "Правосъдие за всеки" и на гражданско сдружение БОЕЦ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп и Путин са се съгласили, че войната в Украйна "трябва да приключи с траен мир“

Русия се е съгласила на 30-дневно прекратяване на ударите по енергийната инфраструктура на Украйна. Това стана ясно след телефонния разговор между американският президент Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин. АФП: Путин е приел да спре ударите срещу енергийни обекти в Украйна за 30 дни Прекратяването на ударите по енергийната..

публикувано на 18.03.25 в 21:14

От МЗ са информирали финансовото министерство за дисбаланса в заплащането в държавните психиатрии

Увеличение на разходите за персонал с 5 процента от 1 януари тази година е предвидено в проектозакона за държавния бюджет за 2025 година за всички структури в системата на здравеопазването, включително и за държавните психиатрични болници. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването (МЗ) за БТА.  Психиатриите у нас: Мизерно заплащане,..

публикувано на 18.03.25 в 20:33

Акцията за кръводаряване ще продължи до края на седмицата

Две големи български болници - "Пирогов“ и ВМА, заедно с Националния център по трансфузионна хематология посрещаха стотиците желаещи да помогнат като дарят кръв. "Страшно е да няма кой да ти подаде ръка", каза младеж, докато попълваше формуляра за даряване на кръв. Неговият номер на опашката беше 38-ми. Но още от ранните часове коридорът..

публикувано на 18.03.25 в 20:24

Ресторантьори от Монтана с протестно автошествие: Политици, не ни гасете лампите завинаги

Ресторантьори от Монтана излизат на протест с автомобили утре, за да се присъединят към националния протест на собствениците на заведения, които настояват за запазване на 9 % ДДС в бранша. Ресторантьори блокират основни пътища у нас заради повишаването на ДДС-то Собственици на ресторанти и заведения от Монтана излизат на мирен протест утре...

публикувано на 18.03.25 в 20:16
Андрий Ермак

Шефът на кабинета на Зеленски: Украйна не обсъжда неутрален статут и намаляване числеността на армията

На преговорите в саудитския град Джеда на 11 март Украйна е обозначила пред Съединените щати своите "червени линии". Това заяви Андрий Ермак, ръководител на офиса на украинския президент, цитиран от " Украинская правда". "Украйна не обсъжда неутрален статут и намаляване на числеността на своите въоръжени сили. Никога няма да признаем временно..

публикувано на 18.03.25 в 20:01

Български компании със сериозен интерес към Европейския фонд за отбрана, предоставящ 1 млрд. евро годишно

Български компании имат сериозен интерес към Европейския фонд за отбрана, който предоставя един млрд. евро годишно безвъзмездно финансиране за иновативни високотехнологични проекти. През 2024 година е регистрирано рекордно участие на фирми и организации, а оценката на проектите се очаква през май.  Според министъра на икономиката Петър Дилов..

публикувано на 18.03.25 в 19:53
Президентите на САЩ и на Русия Доналд Тръмп (вляво) и Владимир Путин - архивна снимка

АФП: Путин е приел да спре ударите срещу енергийни обекти в Украйна за 30 дни

По време на разговора си с президента на САЩ Доналд Тръмп руският президент Владимир Путин се е съгласил да спре ударите срещу енергийни обекти в Украйна за 30 дни, предава АФП, като се позовава на източници от Кремъл. Разговорът между Тръмп и Путин е приключил Заедно с това Путин е поставил условия за прекратяване на бойните действия,..

публикувано на 18.03.25 в 19:45