Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителските заплати растат – гарантира ли това качество?

Интерактивна дъска в класна стая на 23 СУ „Фредерик Жолио-Кюри“
Снимка: БГНЕС

Започва записването в гимназиите след матурите в седми клас.  Учителските заплати е една от темите, станала константна през месец юли.

“Ваканцията е време за почивка, но и време за подготовка за следващата учебна година и за нещата, които ни предстоят. Проверката след четвърти клас, която също е наречена матури, която показва, че децата могат да възприемат без да могат да разкажат – четат без да осмислят“ казва в “12+4“ Леда Аврамова, учител по английски език на училище “Питагор“ в София и допълва:

Мен като гражданин ме обижда дълбоката неграмотност на част от държавните служители, да не ги слагаме под общ знаменател, но за съжаление тази част става все по-голяма. Постоянно срещаме в институциите неграмотно написани табели, но това е най-малкият проблем.

Документите много често са написани на език, който е далеч от правописните норми. Това ни кара да настояваме за по-прецизен подбор. Едно от изискванията за постъпване на работа в повечето държавни институции е владеене на западен език. Това е чудесно и ние го адмирираме. Аз лично смятам, че изучаването и ползването на повече езици обогатява човека. Владеенето на чужд език е богатство, но владеенето на родния език е абсолютно задължително, когато олицетворяваш българската държава по един или друг начин“, посочва още тя.

“Нашият апел е конкретно да се въведе изискване за отлично владеене на българския книжовен език. Ще възникнат коментари, че това е ниша за бизнес и т.н. или да се плаща от държавата, което е пак разход на данъкоплатеца. Както хората си плащат курсове по западен език, така могат да си осигурят сами някакъв друг начин – добро владеене на българския книжовен език“, казва още Аврамова и допълва:

“Има една тенденция да се неглижира родният език и тя е стара. Тя ни доведе до това нещо – как не владеем и не можем да пишем правилно на български език, а пък знаем чужди. На децата трябва да се вдъхва уважение и възхищение към нещата, които са преди тях, но не в този грозен, изкуствен патриотарски вид, който в момента се тиражира, а да им се показва и да бъдат приобщавани.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19