Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли решение за тапите от камиони на Дунав мост?

Кметовете на Николово - Златан Ванев, Сандрово - Георги Пенков и Мартен - Димо Тонев
Снимка: Ася Пенчева

Опашката от тежкотоварни автомобили, чакащи за преминат границата ни с Румъния през пункта "Дунав мост", вече се приема от шофьори и местни като нещо нормално. Този проблем обаче не е от вчера, но въпреки дългия му живот, никой от управниците - местни и държавни, не успява да намери решението му.

Ако опашката от ТИР-ове пред румънската граница при Русе не стане поне 40 км, тази тема изобщо не е интересна нито на хората, нито на журналистите. За хората с власт от климатизирани кабинети също.

Години наред във всяка предизборна кампания тук дъвките за балончета на политиците са три - третата лента до Велико Търново, тапите на Дунав мост и чистият въздух. Тъй като по всичко личи, че пак наближават избори, редно е да кажем, че кандидатите за местна и държавна власт могат отново да ги използват и да развият фантазията си на същото поле, защото нищо не се е променило. 

Струпването на товарни автомобили обаче се обостри и започна да създава все повече проблеми с началото на войната в Украйна. Това затруднява движението на хората към домовете им в посока Силистра и към работните им места в две икономически силни зони с десетки фирми. Предложението за решение сега идва от кмета на Мартен - Димо Тонев:

"От кръговото на Дунав мост, в посока кръговото на пристанището, и вътре в пристанището да се разположи колоната от тежкотоварни автомобили. В този участък пътят е трилентов. По проучване, което направихме, този участък от пътя и паркингът в пристанището ще поберат абсолютно всички камиони - до 300 ТИР-а. Ако стартира от 1 септември и фериботът, те ще могат да ползват и него".

Към неговото предложение се присъединиха и кметовете на селата Николово - Златан Ванев и на Сандрово - Георги Пенков.

Буферен паркинг за камионите преди Дунав мост няма. Миналата година трябваше да е готов - малък на общински терен от 30 пустеещи декара, после държавата отпусна пари за друг, но фактически няма нищо.

Репортаж на Ася Пенчева в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експрети: Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол

Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол. Около това мнение се обединиха Гинка Илиева и Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа. От днес - 25.11, до 27-ми ноември в София ще се проведе Националната годишна среща по приемна грижа. Този година фокус на форума е предизвикателното детско поведение и..

публикувано на 25.11.24 в 10:25
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Калин Джорджеску и Елена Ласкони на президентски балотаж в Румъния

Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде АФП. Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат Калин Джорджеску е първи..

публикувано на 25.11.24 в 10:22

Близкият изток, Украйна и Тръмп са водещи теми на среща на външните министри от Г-7

Близкият изток, Украйна и Тръмп ще са сред водещите теми в дневния ред на започващата днес двудневна среща на министрите на външните работи на страните от Г-7 в италианския град Фюджи, предадоха агенциите ДПА и АНСА, цитирани от БТА. Това е последната среща на на външните министри на страните от Г-7 за тази година, през която ротационен..

публикувано на 25.11.24 в 10:18

Образованието в България VS образованието в чужбина

Нов български университет организира серия от събития, уебинари и лекции, които ще запознаят бъдещите студенти с богатото разнообразие от програми и възможности за обучение . Инициативата, която започва днес и ще продължи до 29 ноември, е част от кандидат-студентската кампания на Университета и тази година ще се фокусира върху темата..

публикувано на 25.11.24 в 10:16

Разкриват водещата версия за скулптурата, открита през лятото в Херкалея Синтика

Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..

публикувано на 25.11.24 в 09:52
Петър Цанков

Петър Цанков: Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран

Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа.  Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...

публикувано на 25.11.24 в 09:45
Изглед към Единбургския замък, Шотландия.

Във Великобритания планират въвеждане на туристическа такса

Милиони туристи в Обединеното кралство скоро може да бъдат помолени да плащат местна такса за посетители, тъй като общините с парични затруднения се опитват да съберат средства за финансиране на услугите. Почти половината от местните съвети на Шотландия обмислят въвеждането на задължителен данък върху нощувките, известен като туристически..

публикувано на 25.11.24 в 09:35