Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кремен Георгиев: Ако няма газ физически, топлофикациите няма как да предоставят тази услуга, мазутът е аварийно решение за дни

Реален ли е рискът да няма парно през зимата?

Стоян Панчев: Опираме до геополитическия въпрос - готови ли сме да преговаряме с руската страна да възобнови доставките?

Снимка: БГНЕС

"По-сериозният проблем е наличието на газ, бъдещото му наличие, неговата липса. Топлофикациите в този случай няма да фалират, просто ще спрат, защото няма да има с каква да работят. Говорим не само за топлофикациите, а за всяка индустрия, който използва газ, а те не са малко."

Това заяви пред БНР Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества. По думите му в настоящата ситуация за топлофикациите ще бъде "горе-долу същото, както миналата година – ще оцеляват".

Алтернатива, която тотално да замести газа в газовите топлофикации няма, подчерта Кремен Георгиев. Наредба предвижда топлофикациите да имат запаси от мазут за аварийни ситуации през зимата за период от 10 дни, "а не по принцип да работят на мазут", уточни той. Според него отвъд екологичните съображения това за съоръженията е пагубно.

Кремен Георгиев  Снимка: Стопкадър bTV

Запитан за опасността от спиране на парното през зимата Георгиев беше категоричен:

"Ако няма газ физически, не коментираме цената, топлофикациите няма как да предоставят тази услуга."

Това дали има много търговци или един търговец на газ не влияе на наличието му в страната, допълни Кремен Георгиев.

"Търговецът продава газ, ако този газ е тук, ако го има."

Цените на европейските пазари почти са достигнали тези от началото на войната, тоест "по време на най-големия страх за липса на газ на пазарите", изтъкна в предаването "Преди всички" Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП). Според него това е знак за очаквано спиране или още по-голям дефицит на гориво в следващите месеци.

Продължава да няма достатъчно достоверна официална информация "откъде идват доставките, какви договори има сключени, какви възможности има за доставки в следващите месеци", коментира икономистът.

Стоян Панчев  Снимка: БГНЕС

Панчев прогнозира, че предвид големите дефицити, които се очертават, е много вероятно всяка страна от ЕС да започне да се опитва да изпревари останалите в достъпа до газ.

"Това е голяма опасност – България да се окаже отманеврирана от останалите големи държави в ЕС."

"Попарата, която сърбаме днес, не е надробена точно сега, а последните десетина-дванайсет години, и то не само от българските правителства, а от цялостната енергийна политика на ЕС."

Опираме до геополитическия въпрос - готови ли сме да преговаряме с руската страна да възобнови доставките. Това е въпросът, който трябва да бъде поставен, обобщи икономистът.

"Кои ангажименти ще поставим по-напред - тези към хората, които използват газ и в индустрията, или в бита, или нашите цивилизационни избори, свързани с евроатлантическата ни ориентация. Това може би ще бъде поставено ребром съвсем скоро." 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Теодора Пенева: Трябва да има отговорна институция и да се разработи информационна система за енергийно бедните

Да се приложи механизмът за енергийна бедност, преди реално да бъде въведена либерализацията на цените на едро за домакинствата. Важно е в тази година, докато се либерализира пазарът,  да се изработи информационна система. Това препоръча Теодора Пенева, енергиен експерт от БАН и автор на доклада за 2023 г., в интервю пред БНР.  Според нея..

публикувано на 21.05.24 в 11:14

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека ...

публикувано на 20.05.24 в 18:26
Проф. Веселина Вълканова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация

Проф. Веселина Вълканова: Журналистите трябва да са на фронтовата линия при обществото, а не при политиците

Журналистите трябва да са на фронтовата линия и при обществото, а не при политиците. Това каза пред БНР проф. Веселина Вълканова, декан на  Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК), която  "Журналистиката би трябвало всеки ден да поставя към политиците най-високите изисквания и да им напомня, че са там, за да осигуряват..

публикувано на 20.05.24 в 15:36

Извънредно се събират ректорите да решат ще има ли протест

Съветът на ректорите ще проведе извънредно заседание в 14.00 часа, на което ще се реши дали държавните университети в цялата страна ще затворят врати следващия понеделник заради неактуализирани възнаграждения от 2023 г. Ректорите ще обсъдят и взетите решенията след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която бяха обещани до края на..

публикувано на 17.05.24 в 10:51

Над 60% от българите не са участвали в нито една културна дейност през 2023 г.

Повече от 60% от българските граждани не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност през 2023 г. Това обяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Това е една от организациите, които стоят зад индекса "Достъп до култура за 2023 г.", който ще бъде представен днес. "За втора поредна година..

публикувано на 17.05.24 в 10:21

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт. Кои са подводните камъни?

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт в медиите и на определени обществени места. Измененията в закона целят да ограничат рекламата на хазарт, както и на достъпа до хазартни игри на отделни категории лица. Въвеждат се и нови процедури за изплащане на печалбите. Тези промени са позитивни, но изискват строг контрол . Всяка..

публикувано на 17.05.24 в 09:37

Волфганг Шюсел: Реалистично е до края на годината Австрия да вдигне шенгенското вето

До края на годината е напълно реалистично Австрия да вдигне шенгенското вето, прогнозира в интервю за БНР бившият канцлер на Австрия Волфганг Шюсел.  По негова идея от печат излезе първото специализирано издание за външна политика European Voices с фокус върху бившите социалистически страни.  Австрия няма да бърза с решение за пълноправното..

публикувано на 16.05.24 в 16:48