Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зависимостта на Германия от руския газ с годините се задълбочава все повече, смята той

Александър Велев: Русия и Европа играят с газа на котка и мишка

Германските газохранилища, които са в руски ръце, са допълнителното кранче, с което Русия може да въздейства върху Германия и германската политика, подчерта журналистът

Александър Велев
Снимка: БГНЕС

"Новата цена на газа ще се отрази върху джоба на германците и се мисли за методи за компенсации и за налагане на икономии. Един градус по-ниска температура през зимата означава около 10-17% по-ниска сметка за газ. Около 20 милиона домакинства са зависими от газ в Германия, горе-долу около 50% от населението."

Това каза в интервю за БНР Александър Велев, бивш кореспондент на БНР в Германия и бивш генерален директор на медията.

Той обаче определи като "крайни" предупрежденията, че е застрашен социалният мир в страната и допълни, че "малко се преекспонира" темата ще има ли газ или не.

"Икономическата логика е, че Русия би загубила повече, ако спре кранчето, отколкото Германия и Европа. Защото газопроводи не се създават за няколко дена. Тук е игра на котка и мишка. Европа заплашва, че ще спре купуването на газ. Русия пък играе с това, защото Европа все още не е готова да спре закупуването на газ от Русия. Играе със заплахата, със страха, че днес може да бъде спрян газът и да остане Европа в ситуация на криза."

Газ станция близо до границата между Германия и Полша, която спря да получава руски газ по тръбопровода Ямал - Европа. Снимка: ЕПА/БГНЕС
Газ станция близо до границата между Германия и Полша, която спря да получава руски газ по тръбопровода Ямал - Европа. Снимка: ЕПА/БГНЕС

В предаването "Събота 150" журналистът анализира как се е стигнало до зависимостта на страната от руския газ – източник на около 50 на сто от вноса. Алтернативните възможности, извън втечнения газ, са доставките от Норвегия, Нидерландия и Белгия. Германия изгражда и един от планираните терминали за втечнен газ, уточни той.

Германия чрез "Северен поток" 1 и 2 се стреми да заобиколи Полша и Украйна в доставките на газ и по този начин да гарантира доставките за германската индустрия – между 30 и 50% от газа отива за индустрията, поясни Велев.

до ден днешен Германия получава газ на по-ниска цена, газопреносните дружества, които продават газа на крайния потребител,  трябва да покриват разликата между свободния пазар и цената, която са получавали от Русия, те не могат да я покриват и губят пари."

Зависимостта от руския газ с годините се задълбочава все повече, особено след 2009 г., отбеляза журналистът и допълни, че дори след анексирането на Крим недалновидно Германия продава на "Газпром" най-голямото си хранилище, което е капацитет 3,9 милиарда кубически метра газ – повече от потреблението на България.

Други две хранилища също са притежание на руския газов гигант, а обслужването на "Северен поток" 1 е също в руски ръце, посочи Александър Велев.

"В момента хранилищата в Германия са запълнени 60%, но тези, които са в руски ръце, далеч не са в такъв процент запълнени. Това е допълнителното кранче, с което Русия може да въздейства върху Германия и германската политика."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45
На бдението за жертвите на пожара в нощен клуб в град Кочани, Северна Македония, 19 март 2025 г.

Месец след трагедията в Кочани: Човешката съпричастност е жива

Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития.  Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..

публикувано на 17.04.25 в 10:11
Симеон Караколев

Новозеландското българско агнешко – разграден двор ли сме?

БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство.  В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..

публикувано на 17.04.25 в 09:03