Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Атанасова: Кабинетът в оставка изкуствено създава разделителни ивици, не иска да управлява

"Неизвестни около газовите доставки ще изправи бъдещо правителство пред труден избор"

Снимка: БГНЕС

"Няма управленска формула, която да се формира в 47-ото Народно събрание със стабилно мнозинство. Коалицията, която доскоро управляваше, не желае да състави правителство, въпреки че имат възможности. Те ще оставят цялата отговорност върху президента Румен Радев".

Това каза пред БНР председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова. И прогнозира тежка зима заради инфлация, възможна нова Covid вълна, неизвестни с доставките на природен газ.

"Това са предизвикателства, които и правителството в оставка разбира. То има възможност за бъдещи разговори и изкуствено създава разделителни ивици между себе си, за да не управлява".

Тя е категорична, че ГЕРБ са срещу зависимост на България от "Газпром":

"И в момента имаме договор с "Газпром". Правят се опити от "Булгаргаз" за разговори с "Газпром". Когато говорим за диверсификация, трябва да си отговорим на въпрос дали има гаранции за доставки на газ, можем ли да гарантираме газ за нашата икономика. Прогнозите са, че може да се наложи на следващо правителство да избира на коя част от производителите да спира доставките на газ. На нас като опозиция ни е трудно да разберем какво се случва с газовите доставки".

В предаването "Неделя 150" Атанасова посочи, че България има спешна нужда от предсрочни избори и от стабилни правителство и мнозинство.

"Продължаване на това управление, което не е в правилната посока и не води България към правилно взети решения, е лоша перспектива. Надявам се, че евро-атлантическите ценности ще се поставят като основна тема в бъдещи разговори. С омраза и с реваншизъм не може да се управлява. Трябва диалог, решимост, поемане на отговорност, достатъчно сериозен административен, политически и парламентарен опит".

Интервюто с Десислава Атанасова можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В НС обсъждат на второ четене бюджета на общественото осигуряване

В Народното събрание започна обсъждането на второ четене на бюджета на държавното обществено осигуряване. Той предвижда пенсиите да бъдат увеличени от 1 юли 8,6 процента по тнар. швейцарско правила, а максималния осигурителен праг да бъде увеличен от 1 април на 4 130 лева. Работата по текстовете често се прекъсва от процедурни предложения,..

публикувано на 19.03.25 в 12:30

Обраха пощенската станция в свищовското село Морaва

Полицията в Свищов разследва взломна кражба на пари от каса в пощенската станция в село Морaва. Кражбата е станала през нощта, когато в пощенската станция в село Морава е проникнато чрез разбиване на прозорец, а след това са взломени вратите на две-три стаи, докато се стигне до помещението, където е била монтирана металната каса. В..

публикувано на 19.03.25 в 12:22
Росен Желязков

Росен Желязков: АМ "Русе - Велико Търново" е изключително важен проект

От  "Продължаваме промяната" обявиха, че има корупционна схема в обявената вчера обществена поръчка от Агенция "Пътна инфраструктура" за изграждане на участък от бъдеща магистрала между град Бяла и Велико Търново. Съмненията бяха изказани от според съпредседателят на ПП Кирил Петков и от депутата Андрей Цеков. Според тях отсечка от 60 километра е..

публикувано на 19.03.25 в 11:53

Рязко застудяване в Гърция, затопляне през уикенда

Рязко застудяване обхвана Гърция, като на някои места дори имаше снеговалежи. Няколко пристанища са затворени поради силни бури. Сняг през март е необичайно явление в Гърция. На много места в страната температурите спаднаха с около 20 градуса. Тази нощ сняг валя на Халкидики и около Солун. Има заледени пътища, предупреждават от полицията и..

публикувано на 19.03.25 в 11:38

Явор Колев: Има корелация между насилието над животни и сексуалното насилие над деца

" Това, което се случва с реакцията на обществеността срещу тези изтезания на котки и всичко, което излезе, е изключително положително и обнадеждаващо ", смята психиатърът проф. Христо Хинков. Според него това показва голямо развитие в общественото съзнание по отношение на хуманното отношение към другите . По думите му обаче успоредно с..

публикувано на 19.03.25 в 11:33

Половината гърци искат предсрочни избори

Половината от гръцките граждани се обявяват за предсрочни парламентарни избори, а около две трети смятат, че Гърция се нуждае от ново управление. След масовите протести и стачките в Гърция социологическите проучвания показват значителни промени в настроенията на гласоподавателите. Управляващите консерватори от "Нова демокрация" са с доверие..

публикувано на 19.03.25 в 11:18

Български военни заминават за мисията на НАТО в Косово

С церемония в Благоевград изпращат български контингент за участие в силите на оперативния резерв на стабилизиращите сили на НАТО в Косово.  В церемонията ще се включи и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. В операцията на КейФор (KFOR) участват над 100 военнослужещи, които са основно от Трето бригадно командване - Благоевград, от..

публикувано на 19.03.25 в 11:13