Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След като Генчовска и Османи сложиха подписи - чака се оповестяване на съдържанието на двустранния протокол

Това ще стане във вторник

| обновено на 17.07.22 в 17:10
МВнР - 17 юли 2022 г., Османи и Генчовска разменят папки с подписания двустранен протокол София - Скопие.
Снимка: БГНЕС

България и Република Северна Македония подписаха двустранния протокол. Той е част от рамката, по която съседната държава ще води преговорите си за членство в ЕС.

Подписаният в София от външните министри Теодора Генчовска и Буяр Османи документ съдържа мерки и срокове в изпълнение на Договора за добросъседство от 2017 година. Съдържанието на протокола ще стане известно във вторник, след като утре бъде одобрен от постоянните представители на страните от ЕС в Брюксел. 

След днешното подписване министър Генчовска увери, че има механизъм, по който ЕС да следи как Скопие изпълнява ангажиментите си: „Протоколът, бидейки част и свързан с преговорната рамка, там също има механизъм, който да проследява неговото изпълнение. Този механизъм всъщност ангажира останалите страни членки да следят за това изпълнение“, каза тя.

България е държавата, която най-силно подкрепя евроинтеграцията на Република Северна Македония и Албания, каза първият ни дипломат Теодора Генчовска, след като подписа протокола. Той задължава Скопие с конкретни мерки, които да бъдат изпълнени в определени срокове.

Колегата ѝ Буяр Османи в изявление от София подчерта историческата възможност след 17 години кандидатски статут Република Северна Македония да може да започне преговорите с Европейския съюз:

"Очакваме подкрепа от Република България по този път, по който започваме да се приближаваме към преговорите за членство в Европейския съюз, надявам се от днес да отворим нова глава, за да преодолеем всички предизвикателства, за да преодолеем всички пречки по пътя“, заяви Османи.

Реално обаче същински преговори на първата междуправителствена конференция след дни ще започне само Албания. Скопие ще трябва първо да промени конституцията си и да впише българите като равни на останалите народи. Това трябва да стане освен в основния закон, и в останалото законодателство на югозападната ни съседка. Тогава ще се свика втора междуправителствена конференция. Тя ще е начало на преговорния процес:

"Този период зависи от властите в РСМ, може да продължи 3 месеца, както беше с промяната на името на държавата, може да продължи и 2 години", посочи външният министър Генчовска.

България не прави отстъпление по отношение на така наречения македонски език. Страната ни няма да го признае и това ще бъде обявено още утре с декларация на заседанието на представителите на страните-членки на Европейския съюз, а с ответна декларация Съветът ще приеме българското изявление.

Заместник-министърът на външните работи Велислава Петрова посочи: "Така, че българската позиция остава непроменена и тя е ясно заявена в унисон с решението на Народното събрание".

Най-ценното от днешния протокол по думите на Генчовска е, че той сам по себе си не е само двустранен документ. Поетите ангажименти и изпълнението ще се наблюдават от Брюксел.

Протоколът от днес стъпва в голямата си част на постигнат напредък в двустранните исторически спорове, но не само. До дни ще се оповести съдържанието му.

Знае се обаче, че има краткосрочни и дългосрочни мерки - до две години в учебниците и табелите на паметници да бъдат написани промените по вече постигнати договорености.

През следващата и тази година ще има общи чествания на исторически личности и събития, по които съвместната историческа комисия е постигнала съгласие.

През 2024 година ще бъдат съгласувани учебни програми. Реабилитация на жертвите на югорежима и отваряне на архивите на тайните служби са други ангажименти.

В Министерството на външните работи се проведе второто заседание на Съвместната междуправителствена комисия по чл. 12 от Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседство между Република България и Република Северна Македония. В рамките на срещата бе направен преглед на изпълнението на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество и бяха договорени мерките за неговото ефективно изпълнение през следващия период. За целта бе подписан протокол между министрите на външните работи на двете страни Теодора Генчовска и Буяр Османи - 17 юли 2022 г./ Снимка: БГНЕС.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общината в Дряново осигурява безплатно кастриране на домашни кучета

За да намали популацията на безстопанствени кучета, местната власт в Дряново стимулира стопаните да кастрират безплатно домашните си любимци. Усилията за справяне с популацията на безстопанствените кучета в Дряново си поделят местната власт и приютът за безпризорни четириноги, където през изминалата година са кастрирани 148 кучета...

публикувано на 09.02.25 в 16:28

Смоличанският водопад "Света Ана" замръзна

Водопадът "Света Ана" край граничното кюстендилско село Смоличано замръзна при февруарските студове последните дни, казаха за БНР туристи, посетили района през уикенда.  Водопадът "Света Ана", който се намира край границата със Северна Македония, е с пад на водата над 10 метра и замръзва всяка зима. Но обикновено през януари. Сега това стана при..

публикувано на 09.02.25 в 16:24
Американският президент Доналд Тръмп (вляво) се ръкува с руския си колега Владимир Путин по време на срещата им в Хелзинки, 16 юли 2018 г.

Говорителят на Кремъл нито потвърди, нито отрече за проведен разговор между Тръмп и Путин

От Белия дом все още няма подробности за съдържанието на телефонния разговора между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин - разговор, за който съобщи самият Тръмп. Кремъл също не потвърждава, нито отрича информацията.  Тръмп е обсъдил по телефона с Путин прекратяването на войната в Украйна Доналд Тръмп заяви в интервю..

публикувано на 09.02.25 в 16:01

10 години затвор за опит за убийство в Лом

Десет години лишаване от свобода за подсъдим, извършил опит за убийство и нарушил заповед за защита от домашно насилие в Лом. Съдът уважи граждански иск за 50 000 лева . Съдът призна за виновен 53-годишен мъж, привлечен към наказателна отговорност от Окръжна прокуратура – Монтана за извършени престъпления. Подсъдимият е..

публикувано на 09.02.25 в 15:51
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова.

Следващата седмица: Откриване на процедури за номинации за регулаторите

Заради изтекли мандати на регулаторните органи започват процедури за номинации - очаква се в дневния ред на парламента следващата седмица да залегне откриването на процедури за номинации за регулаторите.  Това каза в Бургас председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Минималните срокове, които са предвидени, са 7 дни за всяка една от..

публикувано на 09.02.25 в 15:15

Местните такси в Козлодуй и Криводол вече са оповестени и в евро

Цените на общинските услуги и местните данъци и такси в Козлодуй и Криводол вече са оповестени и в евро. Това стана, след като общинските съвети актуализираха наредбите си в съответстие с подготвителните етапи, предвидени в Закона за приемане на еврото, обнародван през август миналата година.  Националният план за влизането ни в Еврозоната определя..

публикувано на 09.02.25 в 15:01

В Никозия приеха план за радикално модернизиране на транспорта

До 2030 г. автобусният парк в Никозия трябва да бъде изцяло електрически. Това предвижда Планът за устойчива градска мобилност на кипърската столица, който получи „зелена светлина“ за реализация от екологичните органи. Проекти на обща стойност 200 млн. евро са насочени към радикално модернизиране на транспортната система, изграждане на нова..

публикувано на 09.02.25 в 14:51